Baskil'de sular durulmuyor...

Malatya Ak Parti Yeşilyurt Belediyesi ile başlayan ve İlimizde Arıcak, Baskil ve Akçakiraz Belediyelerinin karıştığı iddia edilen insan kaçakçılığı iddiasında tepkiler çığ gibi büyürken, özellikle Baskil İlçesinin bu iddialar içerisinde olması Malatya Baskilliler Derneğinin büyük tepkisini çekmişti. Belediye Başkanının kendisi ile çelişen açıklamalarından sonra Malatya Baskilliler Derneği 11 soru ile Başkan'dan yanıt istedi


Baskil'de sular durulmuyor...

Malatya Ak Parti Yeşilyurt Belediyesi ile başlayan ve İlimizde Arıcak, Baskil ve Akçakiraz Belediyelerinin karıştığı iddia edilen insan kaçakçılığı iddiasında tepkiler çığ gibi büyürken, özellikle Baskil İlçesinin bu iddialar içerisinde olması Malatya Baskilliler Derneğinin büyük tepkisini çekmişti.  Malatya Baskilliler Derneği geçtiğimiz gün Baskil Belediye Başkanın açıklamasını istediği sorular sormuş ve yanıt beklediğini açıklamıştı. Baskil Belediye Başkanı İhsan Akmurat yerel Tv’de kanal23’e yaptığı açıklamada kendisi ile çelişen bulunmuş olmalı ki, Malatya Baskilliler Dernek Başkanı Yunus Görgün Başkan İhsan Akmurat'ın Elazığ'ın yerel Kanalında  açıklamasını Talihsiz bir açıklama ve cevaplardan uzak olduğunu belirterek " Baskil adının İnsan Kaçakçılığı İddiasıyla" anılmasının sorumlularının derhal Adalet önünde hesap vermesi ve Baskil halkından özür dilemelerini istediklerini belirtti.
Başkan Yunus Görgün'ün Baskil Belediye Başkanı ihsan Akmurat'a yanıtlaması isteğiyle sorduğu 11. maddelik soruları şöyle; 
1- Kamuoyunu ve özellikle Baskilli hemşerilerimizi rahatsız eden insan kaçakçılığı iddiası ile ilgili yaptığınız açıklamalara baktığımızda; Söze “ kamuoyunu gereksiz meşgul eden bir konu” diye başlamanız tamamen talihsiz bir açıklamadır. Bahse konu proje ve insan kaçakçılığı iddiaları ulusal basına yansımış ve içişleri Bakanlığınca Müfettiş görevlendirilmek suretiyle soruşturma kapsamına alınmıştır. Hal böyle iken “ kamuoyunu gereksiz yere meşgul eden konu” ifadeniz olayın ciddiyeti ile bağdaşmamaktadır. Konuyu neye göre değerlendiriyorsunuz?

2. Siz, Baskil Belediye Başkanısınız. Sizin göreviniz Baskil'e ve Baskilliye hizmet etmektir. 90 kişilik bir projede birkaç kişinin ( henüz net bir ifadeniz olmadığından) Baskilli olması akla şu soruları getiriyor: Siz Baskilliler dışındaki kişilere proje yapma yetkisini nerden alıyorsunuz. Sizin hizmet alanı Baskil haritası ile sınırlıdır. Genel bütçeden Baskil’de yaşayan her bir kişi için ayrı, ayrı ödenek geliyor. Bu paralar sadece ve sadece Baskil'de yaşayan hemşerilerimizin ihtiyacı için kullanılması yasal bir zorunluluk değil midir?

3. Konuşmanızda bu proje  eğitim ve çevre temalı bir proje ve projeyi belediyede hazırladık diyorsunuz.  Şimdi soruyorum yolladığınız 55 isim eğitimci mi, mühendis mi, çevreci mi, teknik eleman mı, bu konuda ihtisas ve eğitime ihtiyacı olan  birileri mi yoksa Baskilli muhtarlar mı, gençler mi, esnaflar mı, belediye çalışanları mı, öğrenciler mi, köylüler mi? madem projeyi belediyede hazırladınız projenizde Baskil’li kimse neden yok?  Baskil’in haritada yerini bilmeyen adamları yakınen tanıyorum diyorsunuz. Bu kişileri Almanya ya göndermenizin Baskil’e nasıl bir katkı sunacağını nasıl, planladınız? 

4-Alternatif açılım derneğini ne kadar zaman önce tanıdınız? Size bu kadar güven vermesinin sebebi nedir? Baskil için proje yapılacaksa Baskil'de veya Baskil ismi ile hiç mi dernek yoktu? Bu derneklerle şimdiye kadar hiç proje yaptınız mı?

5. Malum dernekle yaptığınız projede devlet katkısı yoksa sizler neye dayanarak iş birliği yaptınız? Onlar sizi ve siz onları nasıl ikna ettiniz? Konuşmanızda Projemizin arkasındayız dediniz. Baskil e ve Baskilliye hiçbir faydası olmayan bu projenin nasıl arkasında duruyorsunuz?

6. Akçakiraz belediye başkanı kendi belediyelerine 100 bin Tl yardım etti dernek diyor, size böyle bir şey teklif edildi mi? 

7. Almanya’ya gönderdiğiniz kişileri yakinen tanıyorum dediniz, bu kişilerin size yakınlığı nedir? Baskil’de bu tür projelere ihtiyacı olan yok mu? Gerekli ilan ve duyuru yaptınız mı? Baskil’de yaşayan hemşerilerimizden önce bu kişileri proje kapsamına alınacak kadar bu kişilerin ne tür bir yakınlığı var size?

8. Almanya’ya  Gönderdiğiniz Kişilerin kendileri mi geldi, pasaportları mı geldi? Pasaportları giden kişiler mi teslim etti yoksa kargo ile mi geldi?

9. Almanya makamları tarafından da konunun soruşturulması, sizi Türkiye Cumhuriyetinin bir vatandaşı ve hatta hukukçu bir belediye başkanı olarak rahatız ediyor mu? Yasal boyutu bir tarafa, Baskil ismini böyle bir sansasyonel olaya bulaştırdığınız için vicdanen rahat mısınız?

10. Fethi Sekinleri yetiştiren, vatanını ve bayrağını namusu gibi gören bir ilçenin insan kaçakçılığıyla anılması ve buna sebep olmanız “ yaptık bir hata” ifadeleri ile geçiştirilmeyecek kadar önemli bir konu olduğunun farkında mısınız?

11. Baskil İlçesi ve halkına hizmet için seçilmiş biri olarak 90 kişi arasından kaç tanesi Baskil halkından. Yabancı isimleri Yurt dışına götürmek sizin göreviniz mi? Baskil halkından özür dilemeyi ne zaman düşünüyorsunuz?

Son olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Büyük Türkiye sevdası için gece gündüz üstün gayretle çalışan toplumun tüm kesimlerinin emeklerini zayi edecek ve güven sorunu oluşturacak bu tür fiilerin gerekli yasal süreçlerle açıklığa kavuşturulacağına güvenimiz tamdır. Muhakkak ki devletimiz hukuk sistemi dışına çıkan her türlü fiil ve hareketin tespitini yapıp gerekli müeyyideleri uygulayacaktır. Bizler de elbette ki konunun takipçisi olacağız” diyerek Başkan Akmurat’tan açıklama beklediğini belirtildi.  


Öte yandan Baskil ilçesinin bu işe dahil olması Baskilleri kızdırırken, sosyal medyada Baskilliler ile ilgili espirili paylaşımlarında yapıldığı görüldüKANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ