Biz suç duyurusunda bulunacağız

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Av. Erhun Karakuş, Vali Erkaya Yırık’ın 24 ocak depreminde ağır hasar binaların yıkımdan rant iddiaları nedeniyle soruşturma açması çağrısında bulunmuştu. Vali Yırık’ın soruşturma açtırmaması nedeniyle siyasi parti kimliği ile bilgi ve belgeleri isteyeceğiz. Bizi tatmin etmezler ise biz savcılık kanalı ile suç duyurusunda bulunacağız


Biz suç duyurusunda bulunacağız

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Av. Erhun Karakuş, Vali Erkaya Yırık’ın 24 ocak depreminde ağır hasar binaların yıkımdan rant iddiaları nedeniyle soruşturma açması çağrısında bulunmuştu. Vali Yırık’ın soruşturma açtırmaması nedeniyle siyasi parti kimliği ile bilgi ve belgeleri isteyeceğiz. Bizi tatmin etmezler ise biz savcılık kanalı ile suç duyurusunda bulunacağız. Artık orada ne karar çıkarsa takdir onlarındır dedi

Elaziginsesi.webtv de, Yıkımlarla ilgili konuyu değerlendirerek iki tane temel problem olduğunu belirten Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Av. Erhun Karakuş; Biri usul yönündeki problem, biride işin veriliş rakamı üzerinden maddi problem.
Hukuki problem nedir. 6306 sayılı kanun diyor ki, yıkımda öncelik mülk sahibinindir. Binanın apartman sakinlerinindir. Siz belediye veya il özel idare olarak bu binayı yık diye oraya bir ihtarda bulunup 60 gün süre vereceksiniz. Yıkmadığı takdirde ikinci bir 15 gün ihtarda vereceksiniz. Yine yıkmaz ise siz belediye ve ilgili idare olarak gidip ilgili bir firma ile anlaşıp bedel karşılığında yıkımını anlaşacaksınız diyor. Bu, Elazığ’da olmadı.

Acil yıkım kararı verilende idarenin el atıp yıkmasına hiçbir mevzubahis yok.

Biz izzetpaşa mahallesindeydim. Halen ağır hasarlı binalar var. Ağır hasarlı acil yıkım kararı olmayan binalarda siz hukuki yönde bir hata ettiniz. Önceliği kendinizde görerek sanki benim kendi mülkümmüş gibi önüme gelen firmalara önüme gelen rakamlara yıkım ihalesi verdim.
İkincisi yıktırdınız da kaça verdiniz? 400 bin tl işi alıp el değmeden 200 bin tl ye kendi içerisinde taşerona verilen ihaleler var bu şehirde. Bu aradaki 200 bin tl kimden çıktı. Vatandaşın cebinden çıktı. Bunun hesabını vali sorması lazım. İl valisi olarak İl mülki amiri olarak bunun hesabını sorması lazım.

İki kurum iyi kötü yıktı. Belli bir gelir elde ettiler. Bu rakamları iki yıl sonra borçlandırma belgeleri imzalatılacak vatandaşlara. Biz sizin eviniz yıktık. Daire başı 10 bin düştü. Sizin borcunuz 200 bin tl. Biz 1o bin düştük. Borcunuz 190 bin tl oldu. Demeleri lazım. Diğer türlü vatandaşların yıkım bedellerinden idarelerden tazmin hakları kesinlikle var ve doğuyor. Valinin bunun hesabını sorması lazım.

Neden sormuyor. Bunu çok yakında biz gördük. Elazığspor kulüp başkanı çıktı açık bir şekilde olan bütün ilişkileri ortaya koydu. Bizim bu çağrımıza rağmen eğer Elazığ valiliği çıkıp da siz böyle bir çağrıda bulunmuşsunuz. Ama biz şu şekilde yaptık. Borçlandırmasını vatandaşa yansıtacağız şekliden bir açıklama yapmasını bekliyorduk. Veya bir soruşturma yapmasını bekliyorduk. Onuda yapmadığı zaman otomatikmen o kulüp başkanının dedikleri demek ki, bu şehirde cereyan etmiştir. Çıkan tek sonuçta bu oluyor.


Bu haftadan itibaren siyasi parti olarak vatandaşın ileride nasılki yönetmeye talip siyasi parti isek ilgili kurumlardan siyasi parti kimliği ile bilgi ve belgeleri isteyeceğiz. Bizi tatmin etmezler ise biz savcılık kanalı ile suç duyurusunda bulunacağız. Artık orada ne karar çıkarsa takdir onlarındır” şeklinde konuştu.  

KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ