Depremde evini kaybedenler dava açmakta gecikmesin

Elazığ 1. İdare Mahkemesinin, 2020 yılında meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde evi yıkılan vatandaş tarafından açılan tazminat davasında maddi ve manevi tazminat olarak yaklaşık 40 bin TL tutarında emsal niteliğinde ilk tazminata hükmetmesi depremde evleri yıkılan vatandaşlar için bir emsal oluşturdu.


Depremde evini kaybedenler dava açmakta gecikmesin

Elazığ 1. İdare Mahkemesinin, 2020 yılında meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde evi yıkılan vatandaş tarafından açılan tazminat davasını karara bağlandı.

Alınan karar neticesinde maddi ve manevi tazminat olarak yaklaşık 40 bin TL tutarında emsal niteliğinde ilk tazminata hükmetmesi depremde evleri yıkılan vatandaşlar için bir emsal oluşturdu.

Gölcük ve Van depreminde vatandaşların dava açarak haklarının aramasından sonra İlimizde de vatandaşların haklarını kaybetmemesi için uyarıda bulunuldu.  


İlimizde yaşanan depremler sonrasında idarenin hizmet kusuruna dayalı olarak açılan davalarda evlerini deprem sonrası kaybeden vatandaşlara haklarının varlığı noktasında ve dava açma haklarının korunması adına girişimde bulunmaları vatandaşlarımıza menfaati olacağını belirten Av. Kehya, başvuru süresine dair sorun yaşanmaması adına açılacak davalarda ivedi davranılması gerektiğini vurguladı.

İlimizde yaşanan depremler sonrasında idarenin hizmet kusuruna dayalı olarak açılan davaları yakından takip eden Sonsöz gazetesi yazarı Av. Fatih Kehya evlerini deprem sonrası kaybeden vatandaşlara haklarının varlığı noktasında ve dava açma haklarının korunması adına girişimde bulunmaları vatandaşlarımıza menfaat sağlayacaktır dedi. Başvuru süresine dair sorun yaşanmaması adına açılacak davalarda ivedi davranılması gerektiğini vurguladı.

Avukat Fatih Kehya ”Açılan davanın mahiyeti deprem neticesi ile ağır hasarlı tespit edilen binalar için idarenin sorumlu kurumlarının bir kusuru veya bir eksikliği bulunup bulunmadığıdır. Anılan noktada Gölcük ve Van depremi emsalleri gözden geçirildiğinde devlet kurumlarının bakım, denetim, depreme dayanıklılık ölçülerini kontrol ve nihayeten genel güvenliğin sağlanması adına birçok vazifesinin olduğu tespit edilmiştir. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz davanın emsalleri değerlendirildiğinde evini ağır hasar tespiti sonrası kaybeden birçok vatandaş için ilimizde İdare Mahkemesi’nde görülen davalarda yaklaşık olarak %25 kusur oranı belirlenmiştir. Örneğin evinin yeniden yapım maliyeti 160.000,00 TL olan bir ev için yaklaşık olarak 40.000,00 TL tazminata hükmedilebilecektir. Bu noktada evini kaybeden vatandaşların haklarının varlığı noktasında ve dava açma haklarının korunması adına girişimde bulunmaları vatandaşlarımıza menfaat sağlayacaktır. Başvuru süresine dair sorun yaşanmaması adına açılacak davalarda ivedi davranılması gerekmektedir. ‘’


KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ