Bir adım ileri, iki adım geri…


Kamuoyu önünde olan gerek siyasetçiler gerekse kurum yöneticilerinin sözleri, davranışları, her zaman dikkat çeker.
Bu nedenle önemli ve yetkili kişilerin yapacakları her konuşma, atacakları her adım gerek kamuoyu gerekse medya tarafından dikkatle takip edilir .
Kamuoyunun ve medyanın yanlış anlamlar çıkarmaması için adımların dikkatli atılması, sözlerin özenle seçilerek sarf edilmesi gerekir.
Bunu başarmak kişinin meziyetini ve liderlik vasfını gösterir.
Başaramayanlar ise tarih sahnesinden yok olurlar.

…..
Belediye Başkanlığı görevini yürüten Şahin Şerifoğulları’da takip edilmesi gereken yöneticilerden birisidir.
Başkanın her açıklaması, davranışları, habercilik açısında önem taşır ve dikkatlice takip edilir.
Belediye Başkanı Şerifoğulları’nın açıklamaları ve davranışları son zamanlarda gündeme gelmesi, dikkatlerden kaçmıyor.
…..
İki yıllık dönem içerinde yaptığı “GAF”lar hafızalarda tazeliğini koruyor.
CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ile girdiği polemik, Baskil de Şehit Fethi Sekin külliyesi ile ilgili haberlere gösterdiği ferdi çıkışlar...
Birkaç örnekten biri.

En son Nisan ayı Belediye Meclis toplantısında İttifak ortağı MHP’ye yönelik sarf ettiği sözler gündemde ses getirdi.  
Ağızdan çıkan sözleri gazetecilik açısından haber değeri taşıyan bir açıklamaydı.
Açıklaması yerel medya ile beraber ulusal medyada dikkat çekmiş olmalı ki; ülke gündeminde yerini aldı.
Sözcü gazetesinin gündeme taşıdığı ve bazı Ulusal Tv’lerinde haber değeri olarak görüp yayınladığı haberden sonra Başkanın savunma refleksi ile yaptığı açıklaması daha da vahimdi.
Mecliste, MHP Meclis üyesi Burak Düzenli’nin eleştirisine yanıt vermek yerine sarf ettiği sözlerin ne anlamlar yükleyeceğini idrak etmeden suçlayıcı sözler konuşması gibi medyada yer alan haberler sonra yaptığı  “GAF”ı karşı tarafı suçlayarak kendisini kurtarma anlayışı da karşılık bulmadı.
Çünkü o sözleri kendisi söylemişti.
…..
Gelelim… MHP Meclis üyesi üzerinde MHP’ye yönelik göndermesine…
Bu tarz sarf edilen sözler yeni değil…  
Daha öncede Mecliste MHP’nin eleştirilerine tepki gösteren Başkanın, Ak Parti ile MHP’nin Cumhur ittifakı olarak birlikte hareket etseler de sonuçta iki ayrı siyasi parti olduğunu unuttuğu görülüyor.
Ülke meselelerinde memnuniyetsizliklerini Genel Başkanların açıklamaları medya üzerinden dile getirebiliyorsa yerelde de MHP’li Belediye meclis üyelerinin eleştirileri de olacaktır.
Bundan rahatsızlık duyulacağına, eleştirileri not edip eksiklikleri tamamlanması kendisi açısından kazançlı olacağını düşünüp hoşgörülü olması gerekirken fevri tepkiler kendisine yakışmamaktadır.
Ancak gördüğümüz kadarı ile Başkan, AK Parti’de Meclis üyelerinin kendisine karşı biat yaklaşımını  MHP’li Meclis üyelerinden de bekliyor olmalı ki;  yaptığı yanlışları ve hataları görmemesini istiyor.  
Sık sık sarf ettiği imalı sözleri bunu hissettiriyor.
Bu kadar bireysel zafiyetine rağmen Mecliste, MHP’li meclis üyelerinin “İttifak” ruhuna zarar vermemesi için hoşgörü göstermesini de anlaması gerekiyor.
…..
Daha ikinci yılında yaptığı “GAF” larla kamuoyu önünde bir adım ileri iki adım geri atarak yıpranan Başkanla yıldızımız barışmasa da önerim tavrını ve sözlerine bundan sonra çok dikkat etmesidir.
Çünkü kimse kendisine biat etmek, sözlerini hoşgörü ile karşılamak mecburiyetinde değil.