19 Mayıs


Mustafa Kemal Atatürk’ün samsuna ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki önemli dönüm noktalarından biridir. Türk Milleti Birinci dünya savaşı sonrasında olumsuz koşullar içinde kurtuluş çareleri ararken Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a ayak basarak Kurtuluş yolunu açtı. Dolayısıyla 19 Mayıs 1919 kurtuluş dönemini simgeler.

Gençlik ve Spor Bayramı ilk defa 1926 yılında Gazi Günü adı altında Samsun'da kutlanmış, 24 Mayıs 1935'te Atatürk Günü adı altında resmiyet kazanmıştır. Beşiktaş’ın girişimleriyle Fenerbahçe Stadı'nda kutlanan bu ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçeli yüzlerce sporcunun da katılımıyla bir spor günü haline gelmiştir. Bu organizasyondan bir süre sonra gerçekleşen Spor Kongresi'nde söz alan Beşiktaş’ın Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni kutlanan Atatürk Günü'nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için "19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı" adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir. Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve Atatürk'ün de onayıyla yasalaşmıştır. 20 Haziran 1938 tarihli kanunla "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesi'nden sonra "Atatürk'ü Anma, Gençlik e Spor Bayramı" adını almıştır.


Mustafa Kemal Atatürk Milli Mücadele sıralarında Türk milletini daima ileri götürecek olanın gençler olduğunu görmüştür. Bu nedenle gençlik kavramı Mustafa Kemal Atatürk için ayrı bir öneme sahiptir. Gençlik fikirde yeniliği ifade eder. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘’ Ey Yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek siziniz.’’ 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.