56 yıllık kurum büyümek yerine küçülmüş…

Kamu Meslek kurumlarında “Küçük olsun benim olsun” anlayışı bir kez daha ortaya çıktı. İlimizde İlk 1965 yılında faaliyete başlayan Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifinin kendinden sonra mazisi yeni kurulan kooperatiflerden geri kaldığı ortaya çıktı.

 56 yıllık kurum büyümek yerine küçülmüş…
27 Mart 2021 - 22:53 - Güncelleme: 04 Nisan 2021 - 23:43
Kamu Meslek kurumlarında “Küçük olsun benim olsun” anlayışı bir kez daha ortaya çıktı. İlimizde İlk 1965 yılında faaliyete başlayan Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifinin bu gün bin iki yüz elli kredili üyesi olduğu ortaya çıktı. Son yıllara mazisi yeni olan iki kredi kefalet kooperatifinin 56 yıllık bir kooperatiften fazla kredili üye sayısında olması Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinin nasıl yönetildiğini gözler önüne serdi.
Önümüzdeki aylarda yapılması planlanan Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi seçimlerinde Başkan Adayı olan Ahmet Doğan elaziginsesi.webtv’ye konuk olmuş aday olduğu kooperatifin kendinden sonra kurulan kooperatiflerden geri kalmasının acı bir hadise olduğunu söyledi. Aday olmasının nedenlerini açıklarken 1997 yılında göreve gelmiş olan Fikret Çakmak başkanlığındaki kooperatifin esnafa kredilere ulaşmada sıkıntılar yaşattığını, kredi teminat dengesini imkansız hale getirdiğini, bir kredi kullanan esnafa ikinci kredi kullanımında hakkı olmasına rağmen birinci kredinin kapatılmasına zorladıkları için aday olduğunu belirtti

24 Ocakta yaşanan Depremde kredileri kullandıramadık
İlimizde 24 ocak depremde depremin yaralarını sarmaya çalışırken en fazla etkilenen kesim esnaf ve sanatkarlar kesimi olduğuna dikkat çeken Başkan Adayı Doğan; ”Hazine ve Maliye Bakanlığı muslukların tamamını açmıştı. Bakanlar esnafa 50 bin TL faizsiz destek kredileri verilmesi talimatın vermişti. Ancak esnaflarımızın %50 si bu kredileri kullanamadı. Biz bu sorunları ortadan kaldırabilmek adına esnaf ve sanatkara kredi hizmet etmek için aday olduk”dedi

Kaynakları kullandırma, hizmet ediyorum diyemezsin
Depremde ve sonrasında sağlanan kredileri esnafa kullandıramadıktan sonra ben hizmet yapıyorum denilemeyeceğini vurgulayan Başkan Adayı Ahmet Doğan; “ Esnaf ve Sanatkarların önemini bilmek lazım. Esnaf ve Sanatkarlar ekonomik büyümenin lokomotifi oluşturan bir sektördür. Esnaf ve Sanatkarlar istihdam ve vergi veren bir kesim. Katma değer üreten bir sektör. Siz, Hazine ve Maliye Bakanlığının vermiş olduğu kaynakları esnaf ve sanatkarlarla buluşturamadıktan sonra hizmet ediyorum diyemezsiniz.
İlimiz merkezde üç tane kooperatif var. Harput Esnaf ve Sanatkarlar kooperatifi 2014 yılında kredi vermeye başlamış. Bu gün gelinen noktada 4 bin üyesi bulunmakta 250 milyon kredi kaynaklarını esnaflarına aktarmış. 2019 yılında faaliyete başlayan Sanayi Sitesi Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi 1000 üyesi var. 47 milyonluk bir desteği esnafının hizmetine sunmuş.
Bizim aday olduğumuz 56 yıllık kooperatif ise kredili üye sayısı 1250 kooperatiften 105 milyon kredi kullandırılmış” diyerek kendinden sonra kurulan kooperatfilerden ne kadar geri kaldığını açıkladı.

Biz, esnafı kredilerden mahrum bırakmayacağız
 
Esnafa hizmet etmek için göreve talip olduklarını dile getiren Doğan, “Hazine ve Maliye Bakanlığı verdiği kredilerinde faydalanması için açılan desteklerden Elazığ da 14 bin esnaftan ancak 7 bine yakın kesim faydalandırılmış olduğu görülüyor.
Seçim çalışmasında gördüğümüz tablo da esnaflarımız ihmal edilmiş gezilip bu kredilerden haberdar edilmediği gibi destek olunması konusunda çalışmada yapılmamış.

Düşünsenize, kredi kullandırılmayan 7 bin esnaf 50 bin kredi kullansaydı. 350 milyon bir kaynak Elazığ ekonomisine gelecekti. Daha 36 yıllık üyesine 10 bin tl kredi vermeyi çok gören bir anlayışın  görev olmasının bir anlamı var mı? Orada oturmanızın bir anlamı var?  Kooperatiflerde, ticari iş yeri edindirme kredisi ve sıfır araç kredileri de var. Bunlardan esnaflar haberdar mı? bilemiyorum. Söylediğimiz gibi göreve geldiğimizde en fazla iki yıl görev yapacağım. Kurumu kurumsallaştırarak daha çok esnafa ulaşmak istiyoruz. Küçük olsun benim olsun mantığı ile işler yürümüyor” diyerek hem hedeflerini hem de 56 yıllık kurumun geldiği durumu özetledi   
KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum