Adrese Teslim İhale…

Elazığ kamuoyunu iki aydan fazla süreden beri meşgul eden ve şehrin kalkınma ve gelişmesi önünde çok önemli bir değer olan Maden ilçesindeki polimetal sahasının ihalesinin rekabet koşulları oluşmadan adrese teslim şekilde ihale yapılacağı iddiası ve duyulan endişe yapılan ihale ile ortaya çıktı

Adrese Teslim İhale…
21 Nisan 2022 - 12:01 - Güncelleme: 01 Mayıs 2022 - 20:02
Elazığ kamuoyunu iki aydan fazla süreden beri meşgul eden ve şehrin kalkınma ve gelişmesi önünde çok önemli bir değer olan Maden ilçesindeki polimetal sahasının ihalesi Elazığ TSO’nun iddia ettiği gibi rekabet koşulları oluşmadığından adrese teslim şekilde gerçekleşti…

REKABET KOŞULLARI OLUŞMADI…
Elazığ TSO öncülüğünde maden sahasının işletilmesi amacıyla kurulan Elazığ Girişim Grubu ilk günden itibaren ihale şartında rekabet koşullarının oluşmasını aksi takdirde bu ihalenin adrese teslim ve kamu zararı oluşacak şekilde gerçekleşeceğini iddia ediyordu.
21 Nisan 2022 tarihinde MAPEG’de gerçekleştirilen ihaleye rekabet koşullarının oluşmaması nedeniyle hem protesto hem de 2 milyar teminatın yanma riski nedeniyle firmalar ilgisiz kaldı. 2 Milyar bedelle açılışı yapılan ihaleyi Port Madencilik kazanırken ihale açılış bedelinin ancak 205 milyon artımı ile ihale sonuçlandı.
Cumhuriyet tarihinin en büyük polimetal maden sahası olarak bilinen ve MTA tarafından ancak yüzde 30’u taranan 852.42 hektarlık sahanın komik sayılabilecek bir rakamla ihale edilmiş olması bugüne kadarki iddiaları haklı çıkardığı gibi çok ciddi bir kamu ve devlet kaybı da söz konusu.

GÖZLER MAHKEMEDE…
Elazığ Girişim Grubu öncülüğünde Elazığ Maden ve Mermerciler Odası (EMMAD) tarafından Ankara 13. İdare Mahkemesinde açılan ve daha öne bir kez ertelenen ve bir kez mahkeme kararı ile iptal edilen ihalenin yeniden iptali ise söz konusu. Konu hakkında girişim ve çalışmalarını bütün hızıyla devam ettiren Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan’ın Ankara dönüşü konuyla ilgili olarak bir basın toplantısı yapması ve tüm gelişmeleri kamuoyu ile paylaşması bekleniyor.

PORT MADENCİLİK KİMİN
İhalenin bu kadar düşük bir fiyata ihale edilmesi dikkat çekerken Port Madencilik Sahibi Halil İbrahim Boyacı (Kartal İmam Hatip Mezunu, Abdullah Gülün damadı ile bir süre ortaklığı olmuş, Ensar Vakfı Eski Yön. kur. Üyesi, TÜRGEV, TÜGVA Üyesi) ortağı ise  Cengiz Holding Şeref Cengiz olduğu öğrenildi

İHALEYE TEKLİF VEREN İKİ FİRMA OLDU

Elazığ-Adıyaman illeri dahilinde bulunan "ER:3419460" sayılı Türkiye'nin en büyük bakır madeni sahasında uç ve yan uç ürün üretimine yönelik tesis kurulması şartı ile yapılan ihalede açık artırma yöntemiyle en yüksek teklifi 2 milyar 205 milyon lira ile Port Madencilik Ticaret AŞ verdi.

Port Madencilik Ticaret AŞ'nin verdiği teklife göre, mevcut yan uç ürün tesis kapasitesinin artırılması veya yeni yan uç ürün tesisi 3 yıl 11 ay 28 günde kurulacak. Uç ürün veya yan ürün tesislerde kullanılacak yerli ekipman oranı en az yüzde 66 olacak.

Açık artırmada Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi AŞ, 2 milyar 100 milyon lira teklif verdi.

KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum