Reklam

AĞIR HASARLI BİNALARDA BÜYÜK RANT İDDİASI...!

İlimizde 24 Ocak da yaşanan deprem sonrası yıkılan binalardan büyük rantlar sağlandığı iddia ediliyor. İleri sürülen iddialara göre ihalesiz yıkımı yapılan binaları gerçekleştirenlerin devletten belli bir ücret almasının yanında molozları kurumlara taşıtarak hurdalardan da yüklü miktarda kar ettikleri iddia ediliyor

AĞIR HASARLI BİNALARDA BÜYÜK RANT İDDİASI...!
06 Şubat 2020 - 21:11 - Güncelleme: 10 Şubat 2020 - 12:42

İlimizde 24.01.2020 tarihinde yaşanan deprem felaketi sonrasında yıkılan binalar yıkım firmalarının ilgisinin ve iştahını artırdı. Deprem sonra alel acele acil olarak ihalesin olarak yıktırılan binaların hangi şartlarda nasıl verildiği merak ediliyordu. Yüksek binaların Makaslı yıkım makinası ile yıkım gerçekleştirilirken ihalesiz verildiği iddia edilen yıkımları üzerinden büyük karların sağlandığı ileri sürülüyor. Bu nedenle İlimizde yıkılacak onlarca binanın yıkımının firmaların iştahının artmasına neden olduğu belirtiliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Koordinesinde yıkım çalışmaları bugün itibariyle 30 farklı noktada devam edilirken yaklaşık 200 yapının yıkıldığı kentte 4600 binanın yıkılacağı düşünülürse firmaların neden iştahının kabardığı da ortaya çıkıyor

Edindiğimiz bilgilere göre 24 Ocak tarihinden sonra deprem nedeniyle yıkılan binaların İl dışında gelen bir kaç firmalar tarafından gerçekleştirildiği ve bu yıkım işlerinin davet usulü ile verildiği öğrenildi. Herhangi bir şartname ve ihale bağlı kalınmadan gerçekleştirilen yıkım işlerinde büyük miktarda karlar sağlanmasına ve yıkım işlerine İlimizdeki firmaların dahil edilmemesi önümüzdeki günlerde sıkıntıların ve huzursuzlukların yaşanmasına neden olacağı ifade ediliyor.

Yaptığımız araştırmalarda bu güne kadar Deprem nedeniyle evleri yıkılan binalar üzerinden büyük karlar sağlanması ve İlimizdeki firmalarının bu işe dahil edilmemesi çeşitli sorularının da kafalarda oluşmasına neden oluyor.
Şimdi kafalarda şu soruların yanıtı aranmaya başlandı. İşte konu ile ilgili yanıt bekleyen sorular
1/İlimizde gerçekleştirilen yıkım işlerinde bugüne kadar kimler hangi şartlarda yıkım kararı verilen binaların yıkımı kim tarafından kimlere yaptırılıyor?
2/ihalesiz olarak ağır risk içeren bina yıkımlarında neden Elazığ firmaları yerine makas diye tabir edilen iş makinelerine sahip hurda firmalarına yaptırılıyor?
3/İlimizde yıkım yapılacak bina sayısı ve inşaat alanları metre kare olarak hesaplandığında 1 metre kareden çıkacak hurda miktarı ve bu firmaların yıkından kazançları ne olacaktır?
4/ 4 kat altında olan binaların yıkımı için makas talep edilerek bakanlıkça il dışından getirilen firmalar dışında yerel firmalar yıkım işlerinden dışarıda mı tutulmak isteniyor?
5/İhalesiz yıkımı yapılan binaların hurda demirleri bu firmalar tarafından alınırken hafriyatları kimler tarafından kaldırılıyor?
6/Yıkım ihale süreçleri özel idareye verilmişken bir taraftan ihalesiz işleri bu firmalara kim ve hangi şartlar altında veriyor?
7/Yıkım esnasında ihalesiz yıkım yapan firmaların çevre binalara, yollara, kaldırımlara, elektrik tesisatları, alt yapı tesisatlarına verdikleri zaralar kimler tarafından giderilecek?
8/İhalesiz yıkım yaptırılan firmalara hurdaları aldıkları halde, hafriyatları kaldırmadıkları halde ayrıca para ödenecek mi?
9/Bir taraftan ihale süreçleri devam ederken bir taraftan da makas sahibi hurda firmalarına ihalesiz yıkım işleri verilecek mi?
10/Yıkılacak bina sayısı yaklaşık 6000 civarı açıklanmışken, buradan elde edilecek hurda demir yaklaşık ne kadar olacaktır?
11/Yıkım yapılacak binalarda metrekareye düşen demir kilogram cinsinden kaç kilogramdır, bu hurdadan elde edilecek gelir sadece bu makas sahibi firmalara mı kalacaktı?.  
12/Özel İdaresi tarafından gerçekleştirilen yıkım ihalesine Makas sahibi firmaların ihale süreçlerini girmeyerek sabote ettikleri, yıkım işleri için ayrıca devletten para talep etmeyi planladıkları, hatta ihale teknik şartnamesine özellikle makas ibaresinin eklenerek iş bitirme ibaresinin eklenmesini sağlamaya çalıştıkların doğrumu dur?
13/ 4 kat altı ve bağımsız bina olarak yıkım kararı verilen binaların yıkım işleri için makas mecburiyetinin şartnameye konulmasını bakanlığın hangi yetkilisi istedi?

Şimdi Kamuoyu bu soruların yanıtını beklerken bu Yıkım isleri Özel idareye verilmişken Bakanlık yetkilileri ihaleye rağmen ihalesiz yıkım yaptıracak mı merak ediliyor
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum