Alkışların karşılığı hüsran oldu

Ak Partili Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, 24 Ocak 2020'deki 6,8’lik depremin ardından merkez Abdullahpaşa Mahallesi'ndeki hazine arazilerinin metrekaresinin 1 liraya vatandaşlara verileceğini, depremi fırsatçılığa çevirmeyeceği açıklaması toplantıya katılanlar tarafından büyük alkışlarla karşılanmıştı. Bu açıklamadan sonra verdiği sözden çark eden Başkan Şerifoğulları’nın arazilerinin metrekaresinin vatandaşa 450 TL’ye satma kararına tepkiler devam ediyor

Alkışların karşılığı hüsran oldu
26 Aralık 2021 - 12:02 - Güncelleme: 10 Ocak 2022 - 23:30
Ak Parti iktidarının vatandaşa atılan kazıklardan örneklerini yaşadık 2020 yılı depreminde. Köy evleri ve şehir merkezlerinde yaşanılan hüsranı Abdullahpaşa sakinleri de tattı. Ak Partili Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, 24 Ocak 2020'deki 6,8’lik depremin ardından merkez Abdullahpaşa Mahallesi'ndeki hazine arazilerinin metrekaresinin 1 liraya vatandaşlara verileceğini, depremi fırsatçılığa çevirmeyeceği açıklaması toplantıya katılanlar tarafından büyük alkışlarla karşılanmıştı. Bu açıklamadan sonra verdiği sözden çark eden Başkan Şerifoğulları’nın arazilerinin metrekaresinin vatandaşa 450 TL’ye satma kararına tepkiler devam ediyor. AKP’li belediyenin bu kararına mahalle sakinleri tepki gösterdi.

ALKIŞLAR YERİNİ HÜSRAN BIRAKTI
Ak Partili Belediye Başkanının çifte standart açıklamasını Abdullahapaşa sakinleri anlam veremiyor. Mahalle sakinleri Belediye Başkanı Şerifoğullarının eğer böyle bir durum var ise neden o toplantıda gerçekleri bize söylemedi. Bizi ümitlendirdi? sorusunu sorarken yöneticilerin vatandaşlarına karşı tavırları böyle mi olmalı? HAni deprem fırsatçılığa çevrilmeyecekti" diyerek tepki gösterdiler


“METREKARESİNİ 1 TL’YE VERECEĞİZ DİYE SÖZ VERDİLER, ŞİMDİ 450 TL’YE SATIYORLAR”
Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın vatandaşlarla yaptığı toplantıda hazine arsalarının metrekaresinin 1 TL’ den vatandaşlara verileceğinin sözünü verdiğini belirten Abdullahpaşa Mahallesi sakinlerinden Mustafa Yılmaz belediyenin vatandaşları mağdur ettiğini iddia etti.
AKP’li belediye başkanı Şahin Şerifoğulları’nın hazine arazilerinin bedelsiz verilmesinin hukuka aykırı olduğunu ve sembolik olarak vatandaşlara 1 TL’ye verileceğini açıkladığını hatırlatan Yılmaz, “24 Ocak 2020 yılında Elazığ’da meydana gelen 6,8’lik depremde sonrasında evlerimizin yanında bulunan hazine arazilerinin Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’un herhangi bir bedel almadan Elazığ Belediyesine devredileceğini ifade etmişti. Bunun üzerine Elazığ Belediye Başkanı Sayın Şahin Şerifoğulları mahallemizde yapılan bir toplantıda vatandaşlara bu hazine arazilerinin vatandaşlara ücretsiz verilmesinin hukuka aykırı olmasından dolayı sembolik olarak metrekaresi 1 TL bedelle hazine arazilerini burada oturan mahalle sakinlerine vereceklerini söylemişlerdi.  Hazine arazilerinin metrekaresini 1 TL vereceklerine söylemelerine rağmen daha sonra aldıkları bir kararla hazine arazilerinin metrekaresinin 450 TL’ye çıkarttılar. Bu karardan vazgeçilmez ve burası kentsel dönüşüme tabi tutulmazsa buradaki insanlar mağdur olacaklar çünkü burada yaşayanların yüzde 90’ı emekli kişilerden oluşuyor. Emekli vatandaşların bu ücreti karşılamaları mümkün değil.  Çünkü bugün ekonomik koşullarında her şeye zam geldiği için müteahhitler bizden en az 300 bin TL para isteyecek ve biz bu parayı veremeyeceğiz. Bu nedenle sayın belediye başkanımız Sayın Şahin Şerifoğulları’ndan hazine arazilerininim metrekaresinin 450 TL olarak verilmesi kararını tekrar gözden geçirilmesini talep ediyorum” diye konuştu.

“1 TL AÇIKLAMASI SEMBOLİK BİR DEĞERDİ”
Arazilerin metrekaresinin 1 liraya verilmesinin hukuka aykırı olduğunu belirten Elazığ Belediyesi başkan Yardımcısı Sebahattin Uçar SÖZCÜ  gazetesine yaptığı açıklamada, “Depremin hemen ardından Çevre Şehircilik Bakanımız Abdullahpaşa’da vatandaşlarla bir toplantı yapmıştı. Vatandaşlar bu arazileri kendilerine verilmesini talep etti. Bakan beyde ‘uygun bir fiyata verilsin dedi.  Bir vatandaşımız da bakan beye ‘devlet değil misiniz bedava verin?’ diye cevap verdi. Bakan da ‘gerekirse oda olur’ dedi. Belediye başkanımızın da yapmış olduğu toplantıda hazine arazilerinin metrekaresinin 1 TL’ye verilecek derken burada ‘gerekirse 1 TL’ye vereceğiz’ diyor. Buradaki 1 TL değer sembolik bir değerdi. Bu konuyla ilgili vatandaşlarımızla 50 defa toplantı yaptık ve bu konuşuldu.  Bu muhatabın temsilcileri de başkanımıza teşekkür etti. Başkan Bey büyük bir risk alarak sırf vatandaşların sorunu çözülsün diye böyle bir girişimde bulundu. Soruşturmayı dahi göz önüne alarak emlak beyan değerinden vermemiş olması sembolik değildir de nedir? Sabahtan akşama kadar da buna tepki gösterseler 1 TL’ye kimse kimseye arsa vermez çünkü kanunda böyle bir şey yok. Aralık ayına kadar buradaki arazilerin emlak beyan değer 450 TL ama 2022 yılında bu 900 TL’ye çıkıyor. O zamanda 900 TL’den işlemlerini yapmaya başlayacaklar ve bu oradaki temsilcilere anlatıldı” ifadelerini kullandı.


KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum