Reklam
Reklam

Askeri ve SSK eski hastanesini hizmete almalıyız

Ülkemizde vatandaşın kurallara uymamaları neticesinde artan vakalar kısıtlamaları da beraberinde getirdi. Süreç gelen kısıtlamalarla kontrol altına alınmaya çalışırken gözler İlimizdeki vaka sayılarına çevrildi

Askeri ve SSK eski hastanesini hizmete almalıyız
20 Kasım 2020 - 20:15 - Güncelleme: 24 Kasım 2020 - 09:04

Ülkemizde vatandaşın kurallara uymamaları neticesinde artan vakalar kısıtlamalarıda beraberinde getirdi. Süreç gelen kısıtlamalarla kontrol altına alınmaya çalışırken gözler İlimizdeki vaka sayılarına çevrildi. elaziginsesi.webtv’ye konuk olan Kamu Sağlık Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, Geçenlerde Valimiz açıklamasıyla ne çok iyiyiz, ne de çok kötüyüz, orta halli bir hasta sayısına ve vaka sayısına sahibiz gibisinden bir ifade kullanmasına rağmen biz bu süreçte, özellikle şehir hastanesinin ve üniversite hastanesinin bu yükü zor bir şekilde yüklendiğini görmekteyiz ve zorlandığını görmekteyiz” diye konuştu.

Vaka artışında Askeri ve SSK hastaneleri devreye alınmalıdır
Vaka sayıların artması nedeniyle Bakan Koca’nın bu konuda açıklaması vardı; yoğun bakım doluluk oranı noktasında, hem de solunum cihazına bağlı hasta olması noktasında şuan Elazığ da yoğun bakım yatak doluluk oranı %60.84 durumunda, solunum cihazına bağlı hasta oranı ise %20.65 civarında bir doluluk var. Bu noktada daha önce de belirtiğimiz gibi, özellikle şehir hastanesi ve üniversite hastanelerine yönelik bir takviye olması açısından şehir hastanesine yakınlığı ile bilinen askeri hastane bir de eski SSK hastanesi dediğimiz, yine eski SSK hastanesinin açılması noktasında ısrarımız devam etmektedir” uyarısında bulundu.

Hıfzısıhha Kurulunun bir kararı var
Özellikle bu doluluk noktasında, tüm hastanelerin pandemi hastanesi olarak ilan edilmesi,  teşhis ve tedaviye noktasında çalışmasından dolayı, biz rutin tedaviye gelen, normal muayeneye gelen hastaların ayrı bir hastanede tedavi edilmesini önerdiklerini vurgulayan Karataş; “Bir öneride bulunmuştum.  Hıfzıssıhha kurulunun bir kararı var. Özellikle dedik ki, pandemi acillerinin ve pandemi polikliniklerinin çadırlarda hizmet vermesi, hastane bünyesinde ve hastane fiziki şartları içerisinde değil de, hastanenin dışındaki çadırlarda veya kurulacak çadırlar vasıtasıyla hem acile gelen hastaların orda hizmet alması, hem de poliklinik hizmetlerin orada verilmesidir.
Bu çoğu illerimizde gerçekleşti, mesela en yakın ilimiz Diyarbakır. Diyarbakır da Covid sürecinin ilk başladığı mart ayı itibari ile bu uygulandı ve hala da bu uygulanmaya devam etmektedir. En son hıfzıssıhha kurulunun vermiş olduğu kararla, Vali Yırık’ın teklifi ile özellikle şehir hastanesinin bahçesinde çadır kurularak burada acil hizmetlerin verilmesi veya poliklinik hizmetlerin verilmesi noktasında bir karar alındı. Bu karar noktasında da şehir hastanesinde böyle bir hazırlık söz konusu oldu. Ama hizmet veriliyor mu araştırmak gerekiyor” dedi.


 KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeXGDe4LQuRcQ
 

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum