Reklam
Reklam

Belediye döviz kuru farkından 18 milyon zararda…!

Ak Parti hükümetinin izlediği ekonomik programlar çerçevesinde artan döviz kuru Ak Partili Elazığ Belediyesini de etkilediği öğrenildi. Elazığ belediyesine bağlı olan Elazığ Belediyesi Ulaşım Anonim Şirketi(EBUAŞ)’nin önceki dönem 159 milyon TL borcu kur artışları ile birlikte 177 milyon TL’ye çıktığı açıklandı

 Belediye döviz kuru farkından 18 milyon zararda…!
20 Kasım 2020 - 12:20 - Güncelleme: 23 Kasım 2020 - 11:27

Ak Parti hükümetinin izlediği ekonomik programlar çerçevesinde artan döviz kuru Ak Partili Elazığ Belediyesini de vurdu. Elazığ Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısında belediyenin 2021 yılı mali bütçesi görüşüldü. Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, döviz ve euro’nun artmasından dolayı Elazığ Belediyesine bağlı EBUAŞ’ın 159 milyon TL olan borcunun 177 milyon TL’ye çıktığını söyledi. Öte yandan ise açıklanan gelir-gider bütçesinde Elazığ Belediyesi’nin tahmini geliri 692 Milyon TL olurken tahmini gideri ise 732 milyon TL olduğu kaydedildi.

“1 BUÇUK MİLYON ELBÜS BORCU ÖDEMİŞİZ AMA…”
EBUAŞ’ın her ay zarar ettiğini ve pandemi ve deprem nedeniyle belediyeye bağlı yerleri işletemediklerini belirten Elazığ Belediye Başkanı AKP Şahin Şerifoğulları, ”Sermaye artırımlarıyla belediyenin bütçesinden gönderdiğimiz rakamlarla EBUAŞ’a bir şekilde döndürmenin gayreti içerisindeyiz. Ama bu şekilde yürümeyeceğini çok iyi biliyoruz. EBUAŞ ile ilgili de çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. İnşallah yapacağımız inşaat ve yapım çalışmalarına EBUAŞ’ı da dahil edeceğiz bu borçları bir şekilde eriteceğiz. EBUAŞ’ı da belediyeden farklı bir birim bir kurum olarak görmemek lazım. Bize borç kardeş oldu. İnşallah kısa süre içerisinde yapacağımız çalışmalarla EBUAŞ’ın bu yükünü hafifletmemiz lazım artık dönmediğini bizlerde çok iyi biliyoruz. Her ay zarar eden ve maalesef bu yıl pandemi ve depremle birlikte Kültür parkımızı, Cip mesire alanımızı, Fethi Sekin mesire alanımızı işletemediğimiz bir dönemde ciddi manada da bir borç ödedik. Ama maalesef ELBÜS’lerimizin borçlanması euro ve döviz üzerinden. 16 milyon euro civarında o dönem öyle bir borçlanma yapılmış. Biz geldikten sonra yaklaşık 1 buçuk milyon euro civarında ELBÜS borcunu ödemişiz. Yaklaşık 22-23 milyon EBUAŞ’ın genel borcunu azaltmışız ama döviz kurundan dolayı 6.81’den bu borçları almışken bugün 9.10’larda euro.” diye konuştu.

“İNŞALLAH BU BORÇ YÜKÜMÜZÜ HAFİFLETİRİZ”
EBUAŞ’ın borçlarını ödemelerine rağmen döviz ve euro’daki yükselişten dolayı borçlarının arttığını kaydeden Şerifoğulları,”159 milyon borçla devraldık EBUAŞ’ı bugün borcumuz 177 milyon. Bu da tamamen döviz kuruna bağlı ve maalesef elimizi kolumuzu bağlayan sıkıntılı bir süreç. İnşallah budan sonra yapacağımız inşaat çalışmalarına EBUAŞ’ı dahil edip oraya belediye bütçesinden değil de bu tür bütçelerle kendi yağında kavrulup aynı zamanda da borcunu sağlayacağı bir şirket haline getirmemiz lazım. Hepimizin sorumlulukları arasında EBUAŞ’ın borcunu azaltılması da var inşallah bu borç yükümüzü hafifletiriz.” ifadelerini kullandı.


 KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeXGDe4LQuRcQ

 

 

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum