Belediyesi personeline soruşturma izni çıktı

Elazığ Belediyesi Hayvan Hastanesi'nde hayvanlara kötü muamelede bulunulduğu iddiasıyla 4 kişi hakkında dava açıldı. Valiliğin vermediği soruşturma izni, Bölge İdare Mahkemesi'nden çıktı.

Belediyesi personeline soruşturma izni çıktı
25 Eylül 2021 - 11:15 - Güncelleme: 02 Ekim 2021 - 22:51
Elazığ Belediyesi’ne ait Hayvan Hastanesi ve Geçici Bakımevi’nde hayvanlara kötü muamelede bulunulduğu iddiası mahkemelik oldu.
Hayvan severler, büyükbaş hayvan ilaçlarının kedi ve köpeklerde kullanıldığı, yaralı kedilerin bir oda içinde toplu halde tutulduğu, kafeslerdeki parazitlerin temizlenmediği, dışkıların kafeslerde bırakıldığı, mama kaplarının olmadığı, kafeslerin pis ve bakımsız bırakıldığına dair tarafından Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Valilik soruşturma izni vermedi
Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı, şikâyet üzerine bakımevi çalışanlarının ifadelerine başvurdu. Çalışanların iddiaları doğrulaması üzerine sorumlu kamu görevlileri hakkında "görevi kötüye kullandıkları" gerekçesiyle soruşturma izni istendi. Elazığ Valiliği, tespit edilen "olumsuz görüntülerin daha önceki görüntüleri kapsadığı, köpeklerin bakımının düzenli yapılarak tedavi edildiği, yaralı ve bakımsız hayvanların bir arada tutulmadığı ve bakımların yapıldığı" gerekçesiyle soruşturma izni vermedi.

İtiraz edildi, karar bozuldu
Elazığ Valiliği tarafından sorumlu kamu görevlileri eski Veteriner İşleri Müdürü  ve Veteriner Hekim hakkında soruşturma izni verilmemesine, Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti. Dosya, Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi'ne götürüldü. Mahkeme, Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazını kabul ederek Veteriner İşleri Müdürü  ve Veteriner Hekim hakkında soruşturma izni verilmesine hükmetti.

‘Hayvanların sağlıklı şartlarda yaşamadığı anlaşılmaktadır’
Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi Birinci İdari Dava Dairesi tarafından alınan kararda şunlar kaydedildi:
“Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan olay yeri incelemesi neticesinde düzenlenen tutanaklar ile düzenlenen bilirkişi raporunun yanı sıra Bakımevi çalışanlarınca verilen ifadeler ve şikayet dilekçelerinin incelenmesi neticesinde; bakımevinin hayvanların sağlıklı yaşamasına ve barınmasına elverişli olmadığı, gün içerisinde bakımevine getirilen hayvanların kayıt edilmediği ve sağlıksız hayvanların bir arada tutulduğu, kafes içlerinin pis ve bakımsız olduğu, mamaların düzenli verilmediği, hücrelerin parazitlerden arındırılmadığı ve hayvanların sağlıklı şartlarda yaşamadığı anlaşılmaktadır. Buna göre hayvanların sağlıklı şartlarda barınmasından sorumlu olanların görevlerini kötüye kullandıkları yönünde kuvvetli şüphe hali bulunduğundan hakkında soruşturma izni verilmesi gerektiği sonucuna varılmaktadır.”
Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi'nin kararının ardından şahıslar Veteriner İşleri Müdürü  ve Veteriner Hekim dahil 4 kişi hakkında ‘görevi kötüye kullanmak’ iddiasıyla Elazığ 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nce dava açıldı.


'Elazığ belediyesi'
nin bezdirme politikalarına maruz kalıyorum'
Veteriner Hekim Türkan Ceylan, Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğrencisiyken barınaktaki hayvan ölümleri ve ihmallerden dolayı Elazığ Belediyesi'ni savcılığa şikâyet ettiklerini söyleyen hayvan hakları savunucusu Türkan Ceylan, "O barınakta bakımsızlıktan ve ihmalden dolayı onlarca hatta yüzlerce hayvan öldü" dedi. 
Karara ilişkin konuşan Ceylan süreci şöyle anlattı: “Bu şikâyetin önü öncelikle Elazığ Valiliği'nin soruşturma izni vermemesiyle kapatılmaya çalışıldı. Biz bu karara itiraz edip Gaziantep Bölge Mahkemesi'ne taşıdık ve karar bozuldu. O barınakta bakımsızlıktan ve ihmalden dolayı onlarca hatta yüzlerce hayvan öldü, ölüyor, ölecek. Ben artık veteriner hekimim ve bu haklı mücadelemden dolayı Elazığ Belediyesi’nin bezdirme politikalarına maruz kalıyorum. Vatandaş olarak kendi seçtiklerimizi eleştiremeyecek miyiz? Hayvanlara kötü muamele ile ilgili davamız sonuçlanırsa bu bütün barınaklardaki ihmalden ölen ya da öldürülen hayvanlar için reform niteliğinde olacaktır.”

Kaynak: GazeteduvarKANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum