Reklam

Bu esnafların bir bankamatik kartları yok

Elazığ Lokantacılar Odası Başkanı Zülfü Tarhan, evinde oturduğu zaman rahatsız olan bir kesim var. Bir grup var. O grubun adı esnaf. Çünkü bu in sabah işe kalkıp gitmedikleri zaman o gün onlara ne ekmek veren olur ne para verecek ihtiyaçlarını karşılayacak kimse yok. Bir bankamatik kartları yok bunların dedi

Bu esnafların bir bankamatik kartları yok
14 Mayıs 2020 - 00:47 - Güncelleme: 19 Mayıs 2020 - 10:15

Elazığ Lokantacılar Odası Başkanı Zülfü Tarhan, evinde oturduğu zaman rahatsız olan bir kesim var. Bir grup var. O grubun adı esnaf. Çünkü bu in sabah işe kalkıp gitmedikleri zaman o gün onlara ne ekmek veren olur ne para verecek ihtiyaçlarını karşılayacak kimse yok. Bir bankamatik kartları yok bunların dedi .
elaziginsesiwebtv^ye konuk olan Tarhan, Odaya bağlı 800 işletme bulunmaktadır Büyük sektörüz bütün meslek gruplarının başında gelen en büyük sektörüz. Bizim en ufak ücra bir kenar köşe mahallede dahi işletmede üç personel çalışır. Öyle lokantalarımız var. 40-50 tane personel çalıştıran işletmeler var şeklinde konuştu.

Elazığ Lokantacılar Odası Başkanı Zülfü Tarhan,sektörün öncelikli sorunlarını şöyle anlattı. “Bu işletmelerimiz birer bacasız fabrika görevi görmektedir. Ortalama bu sektörde beş binin üzerinde insanı istihdam ediyoruz. Sektörümüz İlimizde en çok haksız rekabetten, fiyat uygulamaları, kalifiye eleman sıkıntısı, işyeri kiralarının yüksekliği en çok haksız rekabet ve nitelikli eleman sıkıntısı çekiliyor” diye konuştu.
24 Ocak depreminde bir çok iş dalı gibi bizim sektörde etkilendiğini vurgulayan Elazığ Lokantacılar Odası Başkanı Zülfü Tarhan, “Sektörümüzdeki bazı işletmeler işyeri kayıpları yaşadı. Bazı işletmeler yıkıldı. İşletmeleri yıkılan insanlar ortada kaldı. Bir çoğunda hasar oluştu. İşletmesini yıkılmayanında evinde hasarlar oluştu düzenleri bozuldu. Bir çoğun hala sorun yaşıyorlar. Evi yıkılan bir insan evine ekmek götürebilir ancak işyeri yıkılan işletme sahipleri evine ekmek götüremez. Biz deprem döneminde mali destek beklerken taşıma destek yapıldı. Oda esnafın derdine çara olan bir destek olamadı. Depremin sancılarını atlatmadan pandemi virüs süreci başladı. Yine bunda da en çok zarar gören yine sektörümüz oldu. Virüs başladığından beri lokantalar kapalı kafeteryalar kapalı pastaneler kapalı sadece paket servis şeklinde hizmet veriyorlar. Onlarda insanların sokağa çıkmaması nedeniyle çok fazla bir ticaret hacmi oluşmuyor. Yüzde 80 işletmemiz kapalı. Yüzde yirmilik kısım oda paket servisi yapıyorlar. Ramazan ayı nedeniyle tatlıcılarımız biraz hareket olsun diye günü kurtarmak için mücadele içerisindeler. Süreç sıkıntılı geçti. Hala daha sıkıntı içerisindeler. Esnaflarımız işyeri kiralarını ödeyemez duruma geldiler. Bunun yanında kişinin bir gideri var. Bakmakla yükümlü olduğu insanlar var. Bunun giderleri var. Ayrıca bu işletmelerde çalışan usta, şef, garsonlar, bulaşıkçılar, aşçılar gibi elemanların çalıştığı yere güvenip yaptığı harcamalar, borçlanmalar var. Bu insanlar iki aydır hiçbir gelir elde etmeden hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar” diyerek sorunlarını büyük olduğunu gündeme getirdi.

Bu süreçte devletin  Halk Bankası ve Esnaf Kredi Kooparatifleri vasıtasıyla elli bin TL faizsiz kredi desteğini başlattığını, bu kredi desteğinden bir çok esnaf faydalandığını belirten Elazığ Lokantacılar Odası Başkanı Zülfü Tarhan; “Kendi meslek grubumuzda %75 lere varan oranda faydalandı. Totalde yedinin esnafın faydalandığın biliyoruz. Ancak depremden dolayı acil destek kredisi olarak KOSGEB desteği vardı. KOSGEB’in bu desteğine bazı özel bankalar esnafa olmadık zorluklar çıkartılar. Olmadık bahaneler. Üvey evlat gibi yaklaşımlar gösteriliyor. Özel bankalara sesleniyorum. Bu esnafın sayesinde siz iş yapıyorsunuz. Para kazanıyorsunuz. Siz bu esnafa pos cihazı veriyorsunuz. Faizli kredi veriyorsunuz. Öyle ki depremde ertelenen krediyi bahane edip esnafı geri gönderen bankalar oldu. Bankalar devletin verdiği faiz oranını az bulduğu için çeşitli bahanelerle esnafa zorluk çıkartıyorlar.  Pandemi sürecinde kamu çalışan kesimin evde oturmasında bir sıkıntı yok. Evde oturması belki cazip bile geliyordur. Evinde oturduğu zaman rahatsız olan bir kesim var. Bir grup var. O grubun adı esnaf. Çünkü bu insanlar sabah işe kalkıp gitmedikleri zaman o gün onlara ne ekmek veren olur ne para verecek ihtiyaçlarını karşılayacak kimse yok. Bir bankamatik kartları yok bunların. Bunlar sabah işe gidip bileğini gücü ile para kazanacak akşam evine ekmek götürecekler. Bu insanları düşünelim. Destek olalım. Bu insanların mağduriyetini dikkate alıp giderelim”dedi.

https://www.youtube.com/watch?v=VgiOzibNnGg

KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeXGDe4LQuRcQ   
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum