Bu köy unutuldu mu yoksa sorunları kulak ardımı ediliyor?

Elazığ’ın kent merkezine en yakın köylerinden biri olan 1200 konuttan oluşan (Yadigar bahçeleri) yemişlik köyü her bakımdan çok mağdur.

Bu köy unutuldu mu yoksa sorunları kulak ardımı ediliyor?
25 Ekim 2020 - 12:32 - Güncelleme: 28 Ekim 2020 - 21:16
Elazığ’ın kent merkezine en yakın köylerinden biri olan 1200 konuttan oluşan (Yadigar bahçeleri) yemişlik köyü her bakımdan çok mağdur. Kent merkezine 10 dakikalık mesafede olan köyün, internet alt yapısı, kanalizasyonu, sağlık ocağı, doğalgazı, toplu ulaşım aracı eksikliğinden dolayı vatandaşlar mağduriyet yaşıyor.

Sağlık ocağımız yok!
(Yadigar bahçeleri) yemişlik köyü muhtarı Vahap Aslan köyün en büyük sorunlarından biri sağlık ocağı olmamasıdır dedi. Köyde 1200 konut ve bu konutlarda yaşayan köy sakinlerinin çoğunun orada sürekli yerleşik yaşadıkları halde yıllardır oraya hiç sağlık ocağı yapılmadığını ifade ederek kendisinin ve köy halkının defalarca başvurdukları halde sürekli onay alıp yıllardır oyalandıklarını söyledi.

Uzaktan eğitim döneminde köyde internet alt yapısı yok.
7 yıl önce internet kabloları çalınan köyde birçok öğrenci olmasına rağmen internet alt yapısı olmadığı dile getiren Muhtar Aslan; “Köylünün şikayetleri üzerine devlet yıllardır hiçbir şey yapmamış. Devlet yetkililerinden defalarca söz alıp henüz bu konu hakkında bir şey yapılmaması köydeki her yaş gurubundan öğrencinin uzaktan eğitim döneminde ders görmelerine engel oluyor”dedi.

Köyün 300 metre ilerisinde doğalgaz ve kanalizasyon var ama köyde yok.
Kentin merkezine en yakın yerleşim yerlerinden biri olan Yadigar bahçeleri yemişlik köyünde doğalgaz ve kanalizasyon olmadığını da vurgulan Aslan; “Köyün 300 metre ilerisindeki zümrüt evlerinin olduğu bölgede kanalizasyon,  doğalgaz, internet alt yapısı, market ve saat başı toplu taşıma aracı olduğu halde köyde bunlardan hiç biri yok” diyerek mağduriyetlerini dile getirdi.

Toplu taşıma saatleri ve gidiş geliş güzergahları hakkında köylü artık bir şey yapılmasını istiyor.
Güney çevreyolunda galericiler sitesine her saat başı toplu taşıma aracı varken galericiler sitesine 4 dk mesafede de ki köye günde sadece 3 saat aralıklarla seferler yapıldığını ifade eden Muhtar Vahap Aslan; “sabah 8.00 dan akşam 18.00 a kadar sadece dört defa otobüs gelip gidiyor. Köy halkı bu konu hakkında acil bir şey yapılmasını istiyor” diye talepte bulundu .

Köyde bu kadar hane varken bunca insanın alışveriş yapacağı bir market yok.
Köye vatandaşların büyük mağduriyetler yaşadığın vurgulayan Aslan; “En yakın market 15 dk uzaklıkta. Köydeki vatandaşlar bir şeyleri eksik olduğu zaman özel araçları yoksa eksiklerini giderememektedirler.  Köyün büyük nüfusunun yaşlılardan oluşmasından dolayı hanelere yakın bir market yapılmasını istiyor”dedi.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum