"Bu yıkımlardan komisyon alınıyorsa bu bir rezalettir"

Son günlerde depremde ağır hasar gören binaların yıkımı ile ilgili olarak kamuoyunu meşgul eden iddialar hakkında Ak Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ  Kentte hasarlı binaların ihalesiz bir şekilde yıkımlarının yapıldığı iddialarına ilişkin konuştu.

"Bu yıkımlardan komisyon alınıyorsa bu bir rezalettir"
07 Eylül 2021 - 22:04 - Güncelleme: 16 Eylül 2021 - 09:43

Son günlerde depremde ağır hasar gören binaların yıkımı ile ilgili olarak kamuoyunu meşgul eden iddialar hakkında Ak Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ  Kentte hasarlı binaların ihalesiz bir şekilde yıkımlarının yapıldığı iddialarına ilişkin Sözcü Gazetesine konuştu.
Demirbağ eğer yıkımlardan komisyon alınıyorsa rezalettir dedi. Elinde belgesi olanları suç duyurusunda bulunmaya davet ederken bürokrasiyede eleştirilerde bulundu.

AKP Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ'ın Sözcüye açıklaması şöyle, “Ben bu yıkımla ilgili dedikoduları kısmen takip ediyorum. Biri telefon açıp diyor ki, ‘şu yerleri almışlar jandarma yıkımı gidip durdurmuş'  Bu ne keşmekeşlik bu ne cürettir? Bina yıkım işlerini veren bir merci var bu da il Özel İdaresi veya belediyedir ama ağırlıklı olarak il özel idaresidir. Bu yıkımları veren insanlar bunu zapturap altına alması lazım böyle keşmekeşlik olmaz. Sizin dediğiniz gibi eğer burada paralar dönüyorsa ve bu yıkımlardan birileri komisyon alıyorlarsa ayrı rezalettir. Ve bu söylediğiniz iddialar ise yenilir yutulur bir şey değildir. Bu işleri kim yapıyorsa ve sorumluları kimse savcılık gereken yapmalı.  Resmi olarak verilmeyen bir yıkım işini ise insanlar kafasına göre gidip yıkamazlar bu da ayrı bir rezalettir. Yıkım işlerinin bu zamana kadar beklemesi yanlış. Neredeyse depremin ikinci yılı geliyor yıkımlarla ilgili olarak köyler dahil şikayetler var. Bu yıkımların süratli bir şekilde bir komisyon marifetiyle ve ranta açık yerlerin ihaleyle verilmesi lazım” diye konuştu.

AKP’Lİ VEKİLDEN BÜROKRASİYE ELEŞTİRİ

İhalesiz verilen yıkım iddialarıyla ilgili elinde belgesi olanların savcılığa suç duyurusunda bulunması gerektiğini belirten Demirbağ, “Sizin de sorunuzda ve ifadenizde yer bulan ‘Elazığ'daki yıkımların ihalesiz verilmesi ve komisyon alınması' iddialarını kabullenmek mümkün değil. Bu konuda benim fikir yürütmemde doğru olmaz. Ama elinde kaydı olan belgesi olan kişide hukuken gereğini yapsın. İşin hacmine göre 2'şer 3'er apartman paketler halinde Elazığ'da iş yapan müteahhitlere ihaleyle verilmesi gerekir bu işi tekelleştirmek son derece yanlış. Elazığ bir deprem geçirmiş bu süre içerisinde bugüne kadar bir şekilde yıkılmamış bekletilmişse bir an önce bir komisyon marifetiyle Elazığ'da iş yapan elindeki makine duruma göre herkese usule uygun ihaleyle vermek lazım.  1 senedir yıkılması gereken ve yapılması gereken yerler aşağı yukarı belli. Bu süreçten sonra süratli bir şekilde bu işler ihaleyle verip bu yıkım işlerini bitirmek lazım. Bu kadar bu işin uzatması bürokratik hantallıktır. İdareciler bu konuda biraz cesur davranıp parça parça ihaleye çıkarsalardı ve örneğin aynı anda 50 yıkım ihalesi çıkarsalardı bu ihaleleri 50 firma alırdı ve bu meselede çözülmüş olurdu. Bugüne kadar bekletilmesi bana göre yanlış ve bundan sonra daha süratli bir şekilde bu işin bir komisyon marifeti ve geniş çaplı bir ihale zinciriyle süreç tamamlanmalı” ifadelerini kullandı.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum