Bu yıl belirlenen rayiç bedelinin çok üzerinde vatandaşa evleri satıyorlar

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Av. Erhun Karakuş, Bakan Kurum’un ziyaretini değerlendirdi. İl Başkanı Karakuş, Bakan Kurum’un vatandaşın gözünü boyadığını, kendi bakanlığının 2021 yılı rayiç bedeli olarak belirlenen rakamın çok üzerinde TOKİ'nin vatandaşa ev sattığını, Sivrice İlçesinde yapılan evlerin İlçeye ekonomik ve turizm açısında katkı sağlamayacağını söyledi. İl Başkanı Karakuş’un Bakan Kurum ziyaretindeki çarpıcı açıklamaları…

Bu yıl belirlenen rayiç bedelinin çok üzerinde vatandaşa evleri satıyorlar
06 Mayıs 2021 - 01:02 - Güncelleme: 10 Mayıs 2021 - 20:28
İlimizi gelen Çevre ve Şehircilik Bakanının ziyaretleri hakkında Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Av.Erhun Karakuş, elaziginsesi.com haber sitesine çarpıcı değerlendirmede bulundu. Bakan Kurum’un  temaslarını izlediğini ve hayrete düştüğünü vurgulayan Karakuş, Yereldeki gerçek o kadar farklıki, Mustafapaşa konutlarından tutun, köy evlerine kadar her bir tarafında çelişki var. Her bir tarafında problem var. Ancak, Bakan o kadar güzel şeyler anlatıyor, toz pembe gösteriyorki, sanki farklı bir memleketi anlatıyor gibi. Depremden sonra gelen bitmeyen sorunların esas sebebi de budur. Birileri bakan ve ilgili idarecilere burada yanlış giden şeyleri anlatmıyorlar. O nedenle Bakan Elazığ’a geliyor, yeni yeni evler, ayarlanmış bir ailede yemek yiyor. Bunu gören Bakan, televizyona çıkıyor. Her şey çok güzel, hayaller kurarak güzel şeyler anlatıyor. Gerçek öyle midir?”  

Kimmiş o ünlü mimar neden açıklamadı?

Bakan Kurum’un,  Mustafapaşa mahallesi projesini dünyaca ünlü mimar çizdi açıklamasını değerlendiren Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Karakuş; “Dünyaca ünlü mimar kimmiş, keşke onu da açıklasaydı. Yarın iktidar olsak o dünyaca ünlü mimarın eline düşmeyelim. Mustafapaşa’ya gidin bakın ince uzun şekilde yapılan binalar. Vatandaş buzdolabını dairesine sokamayacak. Dünyaca ünlü bir mimar nasıl başardı. Size yedirdi, hayretle karşılıyoruz. Mustafapaşa mahallesinde cadde daha da daraldı. Eskiden daireler daha gerideydi şimdi daha ileri geldi”   

İnşaat maliyetleri 1400 Tl, TOKİ, 3000 bine sattı

Maliyet konusunda Bakanı dinledim diye İl Başkanı Karakuş, ”Alanında en iyi müteahhitleri getirdim diyor. Kime göre, neye göre. Alanda getirdiğin en iyi müteahhitler senin sözün yıl sonunda kadar 20 bin konutları bitirecekti. Yılsonunda kaç konut bitti. 2100 tane .Hani alanında en iyi müteahhitler. Alanında en iyi çalışmadığı gibi üzerine metrekaresine 3 bin küsur lira para ödemişsin müteahhitte. Burada bir çelişki var. Elimizde ağır hasarlı binalarla ilgili ıslak imzalı bilirkişi raporları var. Bakanın kendi bakanlığı raporlar diyor ki, 2021 yılı rayiç bedeli ile standart bir dairenin yapım maliyeti 1400 tl’dir. Bu devletin bağımsız mahkemeleri de bu bilirkişi raporlarına dayanarak yarın karar verecekler. TOKİ’nin 3*1 yaptığı evler kaç metre kare 95 metre kare 100 metre kare diyelim. 1400 tl den 140 bin tl mal edilmesi gereken evleri hadi müteahhit kazansın diye 200 bin tl’ye vermen gerekirken, sen 322 bine verdin. 317 bin tl ye verdin. 298 bin tl ye verdin. Ya insan merhamet. Talan ettiniz Elazığ’ı. Vatandaşa sıfır vade ile konut veriyoruz demesinler. Biz zaten ederinin iki katına verdik. Üzerinden hayali %30 indirim yansıttık. Bu evi yine ederinden fazla size verdik desinler.


Köy evleri değil, Apart evler yapıyorlar

Sivrice İlçesinde yapılan evlerin İlçeye ekonomik ve turizm alanında katkı sağlayacağını ifade eden Bakan Kurum’un açıklamalarının doğru olmadığını belirten Karakuş, “ Yeni yapılaşma yapılan bir yerde turist çekmek için ekonomisine turizmine canlılık vermek için orada yeni yapılan yapı sahiplerinin razı olması gerekir. Onlar razı olmadıktan sonra yeni bir şehirleşme üzerinden siz orayı nasıl ekonomisini canlandırabilirsiniz. İnsanlar eski evim eski bahçem vardı diyor. Şimdi ufacık evler yapılmış ben bile ailemle yetmiyorum. Sivriceli oradan kaçıyor. Milletin kaçması demek oranın ekonomisine darbe vurmak demektir. Sivricelinin bile sivriceye sığmadığı bir yerde ilçenin ekonomisini nasıl canlandıracaksınız. Hayal bunlar.

Ak Parti MKYK üyesi Metin Bulut anlatmadı mı? 

Sadece konuşuyorlar. Bakın Metin Bulut Ak Parti MKYK üyesi aylar önce böyle bir şey yok kardeşim gelin iki kata iki kat, tek kata tek kat yapacağız. Dedi mi demedi mi? diyerek sözlerini devam eden Karakuş;  "Şimdi bakan ben geldi ne dedi. Yok öyle bir şey dedi. Tek kat yapılacak. Siz mi doğru konuşmuyorsunuz, milletvekiliniz mi? Buna bir karar verin. Milletvekilinizle hiç konuşmuyor musunuz. Bu konutlar nedir. Millet ne diyor diye… Ya siz sormuyorsunuz. Ya da sorduğunuzda size şirin görünmek için milletvekilleri gerçek problemleri size anlatmıyormu. Keşke bakanlıktan bir yetkili muhalefet partilerini arayıp bu işleri bize bir anlatın diye dinleseydi. İnsanlar artık bize yük olmayı bırakın bir miktar para verin. Evlerimizi biz yapalım diyorlar. Bu her yerde dillendiriliyor. Bu evler izmir’de, Ege’de yapsanız çok güzel evler. Apart evler bizim köydeki nüfusumuz belli. 7-8 vatandaş aile yaşıyor. Hayvanları var. Ekin zamanı depoları lazım. O evlere mümkün mü sığmaları.

Merkezi geçtim. Hankendi selli yolu üzerinde yeni bir köy evleri projesine başladılar. Ev ve ahır sayısını topladım. 97 milyona böldüğüm zaman 80 metre kare Elazığ’ın dört bir tarafında yapılan AFAD tatil evleri adlandırıyorum. AFAD evlerinin tanesi kaç tl biliyor musunuz. 277 bin tl. İnsaf merhamed. Bunun hakkı sizden sorulacak. Bunun vicdanen de dinen de öbür tarafta hesabını vereceksiniz. 80 metre kare AFAD ev. 135-140 bin tl lik evler. 270 bin tl ye ihale ediyorsun. Bir kalkıyorsun ihale rakamlarını mantıklı olduğunu söylüyorsun.

Vatandaşın gözünü boyadı gitti

Bakan Elazığ’a geldiğini, kendi kurmayları ile gezdiğini, televizyon programına çıkıp, karşısında hiç muhalifin olmadığı bir şekilde istediği gibi alanı kendisi belirlediğini vurgulayan Karakuş” İstediği gibi konuştu. Göz boyadığını zannetti gitti. Vatandaşımız her şeyin farkında. O programı izleyen herkes her şeyin farkında hiç kimse onlara kanmadı. Çünkü görünen köy kılavuz istemez. Mustafapaşa mahallesi de ortada köy evleri de ortada. İnsaf merhamet diyorum. Başkan bir şey demiyorum.                   

Elazığda sosyal konut yapmış görüntüsü hakim… 

TOKİ’nin yapmış olduğu konutlara karşı olmadıklarını yapılan 20 bin konutun aynı mimari proje ile yapılmasına karşı olduklarını dile getiren Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Av. Karakuş. “ Çevre yolundan Malatya tarafından gelindiğinde Kekliktepe kavşağına kadar on binlerce konut tek tip Elazığ’ı hiç tanımayan, Elazığ’ı hiç bilmeyen vatandaş Elazığ’ı dolaşsa derki, burada bir deprem olmuş, devlette sosyal konut yapmış. Biz, Elazığ’a sosyal konut yaftasını neden yapıştırdık. Farklı tasarımlarla farklı yapılar olabilirdi. Elazığ doğusundan-batısına, kuzeyinden-güneyine kasaba görüntüsüne sahip oldu”

 
KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum