Bulut; "Elazığ sahipsiz değildir...!"

Ak Parti MKYK üyesi ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, son iki gündür yaşanan Sahipsiz Elazığ kampanyası ve eleştirilere yönelik meclis üyelerine bilgi verdi. Elazığın sahipsiz olmadığını ifade eden Bulut acılar üzerinden yapılan siyaseti doğru bulmadığını söyledi.

Bulut; "Elazığ sahipsiz değildir...!"
05 Eylül 2020 - 17:23 - Güncelleme: 10 Eylül 2020 - 11:48
Ak Parti MKYK üyesi ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, son iki gündür yaşanan Sahipsiz Elazığ kampanyası ve eleştirilere yönelik meclis üyelerine bilgi verdi. Elazığın sahipsiz olmadığını ifade eden Bulut acılar üzerinden yapılan siyaseti doğru bulmadığını söyledi.  İl Genel Meclisi Eylül ayı toplantısının son gününde meclisi ziyaret eden Bulut konuşmasından köylerde yaşanan sorunla ilgili olarak gündem maddesi hakkında bir bilgi sundu. Elazığ 24 Ocakta bir afet meydana geldi. Bunda bazı sıkıntılar yaşandı. Büyük acılar yaşanmadı diye söz başlayan Bulut; Şimdi o yaraların sarmaya çalışıyoruz. Köylerde yıkılan evlerin yerine yeni binalar yapmak istiyoruz. Köylerde ev yaparken vatandaşın arsası yüz, yüz elli metre kare  kullanım oranı yüzde kırk. Vatandaş ev yapmak istiyor. Vatandaşın önüne mevzuat çıkıyor. Sen burada kırk metre kare ev yapabilirsin. Böyle olunca vatandaşın elini kolunu bağlıyoruz. Bu plansız yerlerdeki yönetmelikle alakalı mecliste bulunan yetkiyi kullanmanızla alakalı bir madde. Burada şunun müsaadesini vereceğiz. Evi yıkılmış vatandaşın arsasına ev yapma müsaadesidir” dedi.   

Onun dışından bizden kaynaklanan bilgi eksikliği konusundan bahsetmek istiyorum diye sözlerine devam eden Ak Parti Elazığ Milletvekili Bulut; “ Televizyonlarda söyledik. Ama keşke gelip işin muhatapları ile de bunu konuşsaydık. İpek yolu projesi. İpekyolu ile ne yapmak istiyoruz. İpek yolu Uluslararası gençlik ve çocuk çalışmaları merkezi. Bunu yaparken ilin kendi bütçesine yük olmasın diye düşündük. Hami olarak Cumhurbaşkanına ilettik. Bize destek olarak sağdan soldan bulduğumuz paralarla Elazığ kimliğine yakışan bir mekan tasarladık. Mesela Almanya’da yaşayan gurbetçi arkadaşlarımız akrabalarımız var. Bir dönem sonra onları çocukları ülkelerinden kopuyor. Türkiye nasıl bir ülke atalarının dedelerinin cetlerinin yaşadığı ülkenin milli manevi nasıl bir yer bunu tanıyabilmesi için a vakıfı b vakfı bir proje hazırlayacak. Tamamen işletme sermayesi de Avrupa birliği fonlarından olacak. O insanları getirtecek. O insanlar geldiği zaman gelen kişilerin keyifli zaman geçirmeleri gerekir. Her türlü aktivitenin olduğu bir ortam hazırlamak. Bu ortamda arkadaşlar hem ülkelerini tanıyacaklar. Sadece o da değil ilimizdeki değil bölgemizdeki bütün gençlerle alakalı dönemsel davet edeceğiz. Bir eli teknolojide bir eli de toprakta olacak ve çocuğun hayal gücü olacak. Bu aşıyı burada vermek istiyoruz. Bir neslin inşasına destek olacak bir proje. Bu proje yürütülürken devlete yük olmak istemiyoruz. Biz o nedenle bir vakıf. Kafalar karışmıştır. Sadece bir vakfa değil tün dernek ve vakıflara açık olacak. Mülkiyeti özel idarenin ve özel idareye kalacak. Hiçbir zaman özel idareye mal edilmeyecek bir çalışma olacak. Böyle amaca matuf bir çalışma bu bilgiyi de sizlerle paylaşmak istedim” şeklinde konuştu..

Elazığ’la alakalı gündem hakkında da açıklamalar yapan Bulut; Köylüler son dönem de sıkıntı yaşayan vatandaşlarımız tek katlı yapılan evlerin büyütülmesi ile alakalı bir talepte bulunuyorlar. Eğer böyle bir ihtiyaç varsa AFAD müdürümüzle oturup dün TOKİ başkanı ile de konuştum. Diğer yetkililerle de konuştum. Başkan yardımcısı da dün geldi. Masada oturup çalıştık. İsteyen her köylümüze iki katlı ev yapacağız. 80 metre kare alt 80 metre kare üst. İki katlı olacak. Alt kat çok amaçlı bir alan olacak. Şöyle duvarları çevrilecek. İçini bırakacağız. Vatandaş nasıl kullanmak isterse öyle kullanabilecek. Altı betonarme üstü çelik konstrüksiyon evler yapacağız. Şu anda 250 ihalesini yapmış olduğumuz konuttan temelini atmamış başlamamış olanlarda isterlerse bu imkandan faydalanabilecekler” diyerek sözlerine şöyle devam etti.

“Temel sorumluluğumuz bu milletin mutlu kılmak. Bu millete çok şey yapıp mutsuzluğunu çalmak mutsuzluğunu elinden almak bu millete yapılan en büyük haksızlıklardan biridir. Elazığ şu sahipsizlik psikolojisinden bir an evvel çıkarmak lazım. Elazığ sahipsiz değildir. Elazığ’ın sahibi Elazığlıdır. Elazığ’ın sahibi muhtarlardır. Elazığ’ın sahibi il genel meclis üyeleridir. Elazığ’ın sahibi Milletvekilleri, Valisi, Belediye Başkanı, Elazığ’ın sahibi Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Elazığ bu sahipsizlik duygusundan kurtulmalıdır. Bizimde çok imkanlar oluştuğumuz dönemler oldu. Biz altıncı bölge imkanlarından faydalandık. Ama ekonomik durumu bizden daha kötü olan hiçbir A ili, B ili sahipsiz diye bir kampanya başlatmadı. Biz 10 milyar tl ye yakın depremden dolayı yardım aldık. Daha fazlasını alacağız. Hiçbir tane il bundan sahipsiz Elazığ demedi. Bugün Giresun’da bir olay oldu. Sadece 97 tane evi yıkılan 50 bine kadar olan hasarların ödenmesi ile alakalı bir yardımda bulunuldu. Ortalık toz duman oldu. O Elazığ’da verilen 50 bin tl. kıyaslandı. Oysaki durum Elazığ’la aynı değildi. Elazığ’da sadece Giresun’da yapılan rakam 6,5- 7 milyon tl. Sadece Elazığ’da dağıtmış olduğu yardım battaniye ve ısıtıcı 200 milyon TL. Sadece burada bir kooparatifin kurmuş olduğu fon mağdurlardan 1,5 milyon TL. Esnafa kullandırmış olduğumuz kredi kooperatif kullandığı kredi 400 milyon TL. KOSGEB’in kullandırdığı kredi  468 milyon tl. Cumhuriyet tarihinde böyle bir kredi kullandırılmadı. Yani, Elazığ’a 900 milyona yakın kredi kullandırılmıştır. Acıları yarıştırmamak lazımdır. Acılar üzerinden siyaset yapmamak lazım” diyerek sözlerini tamamladı.    

KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeXGDe4LQuRcQ

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum