CHP, Maden Raporunu on başlıkta açıkladı

Maden İlçesi’ndeki heyelan riski nedeniyle zorunlu olarak boşaltılan konut ve işyerlerinin yeniden yapım bedeli AFAD tarafından karşılanmalıdır

CHP, Maden Raporunu on başlıkta açıkladı
17 Şubat 2021 - 16:56 - Güncelleme: 26 Şubat 2021 - 12:42
Geçtiğimiz aylarda Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç başkanlığında Cumhuriyet Halk Partili 30 milletvekilinden oluşan Elazığ Heyeti’nin 7- 8 Ocak 2021 tarihlerinde gerçekleştirdiği Elazığ ziyareti sonrası Maden İlçesi için çözüm raporunu kamue ile paylaştı. CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol yaptığı yazılı açıklamada Maden İlçesi’ndeki ‘’Doğal Olmayan Heyelan’’ bölgesinde incelemelerde bulunduğunu vurgulanarak Milletvekillerimiz Maden İlçe merkezinde esnaf, halk ve muhtarlarla yüz yüze görüşmeler gerçekleştirmişler, görüşmelerde yurttaşların sorunları dinlenmiş, ziyaret sonrasında Maden’deki sorunların giderilmesi için çözüm önerilerinde yapılması gerekenleri on başlık altında hazırladığı raporun özeti şöyle;
  1. Elazığ Valiliği tarafından oluşturulacak Kriz Koordinasyon Masasında heyelan riskinden etkilenen yurttaşların da katılımı sağlanmalı, ivedi olarak ilçenin geleceği ile ilgili süreç halkla paylaşılmalı ve soruna dair ortak çözümler geliştirilmelidir.
  2. İlçe merkezinde işyerleri kapatılan esnafın sigorta, kredi, vergi ve kira ödemeleri 1 yıl ertelenmeli, gelir kaybı yaşayan esnafa hibe verilmelidir.
  3. Maden İlçesi’ndeki heyelan riski nedeniyle zorunlu olarak boşaltılan konut ve işyerlerinin yeniden yapım bedeli AFAD tarafından karşılanmalıdır.
  4. Yeni yapılması planlanan evlerin ve işyerlerinin yerleri, planları ve metrekareleri ile ilgili düzenleme hak sahiplerinin onayı alınarak, ilçenin tarihi dokusu ve sosyal yapısı korunarak, ilçe halkının katılımcı olacağı bir süreç izlenerek kararlaştırılmalıdır.
  5. Maden Bakır İşletmesi, devletleştirilerek kamu tarafından işletilmelidir.
  6. İşletmenin kapasitesi arttırılarak yeni istihdam olanakları yaratılmalı, çalışanlar Maden’de yaşayan yerleşik halk içinden seçilmelidir.
  7. Riskli alan olarak gösterilen bölgedeki pasa yalnızca ilçe sakinlerini değil, Elazığ- Diyarbakır karayolunu ve demiryolunu da tehdit etmektedir. Bölgedeki pasa işletme tarafından acilen kaldırılmalıdır. Pasanın kaldırılması sonrasında tarihi Maden Köprüsü ve İlçe Garajı arasındaki bölge tekrar sosyal yaşama uygun hale getirilmelidir.
  8. Tehlikeli atık içeren pasaların atık alanları kapatıldıktan sonra dere, baraj, gölet suları ve toprak alanları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından rehabilite edilmelidir.
  9. Camiikebir Mahallesi’nde bulunan tarihi ve 1. Grup korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescilli iki gözlü Maden Taş Köprü’nün yıkılan kısımlara ait malzemenin ilgili kurum tarafından dere yatağından temizlenerek, malzemenin köprü restorasyonu için muhafazasının sağlanması gerekmektedir.Korunması gereken kültür varlığı olarak tescil edilmiş Camiikebir Camisi’nin ve minaresinin ‘’doğal olmayan heyelan’’ tehdidi nedeniyle tescili doğrultusunda korunması ve restorasyonunun yapılması gerekmektedir.
        10)İlçe merkezindeki tarihi Hükümet Konağı ve Saat Kulesi’nin restorasyonu                   yapılmalıdır.

KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum