Reklam

"DAHA BÜYÜK DEPREM BEKLEMİYORUZ"

Fırat Üniversitesi jeoloji Mühendisliği Dr. Öğretim üyesi Mehmet Küküm, 6,8 lik depremin enerji boşaltan bir deprem olduğuna dikkat çekerek, “Bundan sonra daha büyük deprem beklemiyoruz bu fay üzerinde. Yoğunluk 3 ün üzerindeki ki depremlere kaldı

"DAHA BÜYÜK DEPREM BEKLEMİYORUZ"
31 Ocak 2020 - 19:49 - Güncelleme: 03 Şubat 2020 - 13:52

Fırat Üniversitesi jeoloji Mühendisliği Dr. Öğretim üyesi Mehmet Küküm, 6,8 lik depremin enerji boşaltan bir deprem olduğuna dikkat çekerek, “Bundan sonra daha büyük deprem beklemiyoruz bu fay üzerinde. Yoğunluk 3 ün üzerindeki ki depremlere kaldı. Enerji boşaldı bundan sonra insanlar psikolojik olarak rahatlayabilirler. Artçı depremler gün gün sönecektir “ dedi.

Deprem sonrası ODTÜ, İTÜ, Kandilli rasathanesi, Yıldız Teknik üniversitesi beraber sahada çalışmalar yaptıklarını söyleyen Fırat Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Dr. Öğretim üyesi Mehmet Küküm, 2003 den beri fayların yıllık hareketlerini izliyorduk. 2003 yıllından beri 24 Ocak depreminin meydana geldiği Pütürge seğmendi üzerinde ciddi hareketlik vardı. 5 üzeri beş deprem yaşadık. Biz bu 5 üzerindeki depremleri öncü olduğunu tahmin etmedik. “ diye konuştu.

ARTÇILAR AZALACAK

Sahada Kandilliden jeofizikçiler Yıldız teknik den haritacılar, Fırat Üniversitesi nden de jeologların olduğunu söyleyen Dr. Küküm,

“Depremin ilk günden sonra ki gün vatandaşlar artıları hissetmeye başladı bugün daha yarın daha da az artçılar olacak. Günden güne azalıp sünüp gidecektir. Bu kadar çok artçı yaşanması normaldir. 6.8 Büyüklüğünde bir deprem, en son kandilinin açıklamasına göre 946 artçı deprem olmuştu. 29 tanesi 4 ün üzerinde.  Bunlarda giderek azalacak. Ağar hasarlı veya vatandaş evine güvenli olmadığını düşünüyorsa girmesin. 6,8 depremden sonra 4 veya 5 büyüklüğünde artçıların olması normal. Biz bilim ışığında 6.8 lik depremin bir enerji boşaltan deprem olduğunu söylüyoruz. Bundan sonra daha büyük deprem beklemiyoruz bu fay üzerinde. Hazar gölünün güneyinden başlayıp Pütürge’ye kadar devam eden fay üzerinde daha büyük depremi bilimsel olarak beklemiyoruz. Maksimum olabilecek depremi şöyle hesaplıyoruz.  6,8 dan biri çıkarıyoruz 5.8 e varmayan depremler olacaktır. Zaten kandilli bunla ilgili açıklama yapabilir artıçı depremler belki 5 in de üzerine çıkmayabilir. Depremin gidişatında çok hızlı sönümlenme var.  hem 4 üzerindeki depremlerde hem de 3 üzerindeki depremlerde ciddi sönümlenme var. Yoğunluk 3 ün üzerindeki ki depremlere kaldı. Enerji boşaldı bundan sonra insanlar psikolojik olarak rahatlayabilirler. “ dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum