Deprem destekleri bir yıl ertelensin

Elazğ STK Platformu Ekonomi ve Sivrice İlçesinin sorunları ile ilgili olarak bir açıklama yaptı.

Deprem destekleri bir yıl ertelensin
12 Ocak 2021 - 16:20 - Güncelleme: 15 Ocak 2021 - 12:55

Elazğ STK Platformu Ekonomi ve Sivrice İlçesinin sorunları ile ilgili olarak bir açıklama yaptı. Elazığ STK Platformu Başkanı Servet Yaşar Özdemir yaptığı açıklamada, Şehrimiz 24 Ocak 2020' de yaşadığı depremin yaralarını sarmaya çalıştığı sürecin akabinde tüm dünyada olduğu gibi pandemi ile karşılaşmış ve  yaşadığı sıkıntılarının boyutları daha bir genişlemiştir. 

Özellikle bu sıkıntıların en büyüğünü de esnafımız yaşamaktadır. Devletinden aldığı destek ve krediler bir nebze olsun rahatlama sağlamış ancak süreç uzayınca ve de birçok esnaf  daha işyerlerini bile açamamışken kredi ödeme tarihlerinin gelmesi sıkıntılarını arttırmıştır.

Yetkililerden dileğimiz esnaflarımızın kullandığı destek niteliğinde olan bu kredilerin geri ödemelerinin 1 yıl daha ertelenmesinin istedi.
Özdemir açıklamasında Sivrice İlçesinin sorunlarınada değinerek İlçenin sorunlarını maddeler halinde şöyle açıkladı. .
"İlimiz, 24 Ocakta yaşadığı deprem afetinden sonra çok farklı ve boyutları derin problemler ile yüzyüze kalmış, ve bunların çözümü için mücadelelere girişmiş durumdadır,
Bu sorunlardan biriside ilimiz için başta turizm olmak üzere, büyük katma değer barındıran ve depremin merkezi konumunda olan Sivrice ilçemizdir, ilçemizin yaşadığı sorunların gündeme getirilmesi ve çözüm yollarının bulunabilmesi için Elazığ Sivriceliler Derneği ve Elazığ Stk Platformunca bir ortak rapor hazırlanıp kamuoyuna sunulması uygun görülmüştür.

Sivricede, Kentsel Dönüşüm ve Oluşturduğu Sorunlar,

1- İlk planlamada kıyı koruma kanunu dikkatten alınmadan proje hazırlandığından sonradan itiraz üzerine yapılan binalar için oluşturulan yeşil alan ve boş alanlara geri çekilen binalar serpiştirildiğinden alan daralması oldu.

2- Binalar her ne kadar yerinde dönüşüm olsada alan tamamen boşaltıldığı halde yeni binalar sıralı cephesi düzgün planlanabilecekken derin çukurlara konuşlandırılan binaların alt katları hem bodrum gibi olmuş hem de yağışlarda su baskınlarına maruz kalacaktır Oysa yüksek yere tüm binalar düzgün estetik bir şekilde yapılabilirdi.

3- İlçe merkezinde ki iş yerleri ve konutlar maalesef birbirine çok yaklaştırılmış ve sosyal yaşam alanları kısıtlanmış bu nedenle estetik görünüm de kaybolmuştur.

4- Gölbaşı mahallesi için birşey yapılamayabilir ancak ilçemizin geriye kalan diğer mahalleleri için yeni bir planlama ve düzenleme yapılabilir ve hatta yapılmalıdırda aksi takdirde ilçe terkedilmiş bir boş binaların kaldığı yere dönecektir.

5- Bu anlamda mutlaka ilçe halkının görüşü alınarak ve büyük bir uzlaşıyla yeni Yerlerde yeni konut projeleri geliştirilmelidir.Bunun için komşu ilimiz Malatya da yspılan deprem evleri referans olarak alınabilir hatta alınmalıdır ki insanımızı ayrımcılığa maruz kalmış kaderine terkedilmiş duygusundan kurtaralım şuan Sivriceliler bu duyguyu iliklerine kadar yaşıyor hatta kızgınlık duyuyorlar.

5- İlçemiz turistik bir yer ve bu dokuya uygun binalar inşaa edilmelidir. Mümkünse her ailenin evi yeri kaysada yine aileye ait müstakil ev olarak yapılmalıdır.İsteyen ailelere imkanlar ölçüsünde dubleks veya kişiye ait iki katlı olarak verilmelidir.

6- Bunlar mümkün olmayacaksa ki mümkün görünmüyor yine kura olmadan ailelerin ve akrabaların aynı binalarda kat kurasına tabi tutulmaları mutlaka gerçekleştilmeli ve bu durum haksahiplerine önceden deklare edilmelidir ki bu Bakanlığın TOKİ min ve yüklenici firma ile Gedaşı çok rahatlatacak ve işlerini kolaylaştıracaktır.

7- İlçenşn bir bölgesinde arzu eden aileler için ahırlı ev seçenekleri oluşturulmalıdır.

8- Halka ve halkın taleplerine rağmen dayatmacı plan ve projeler sadece mutsuzluk ve memnuniyetsizlik

yaratır.Yöre insanı ve isteklerini görmezden gelmek hizmeti itibarsızlaştırır.

10 -Tüm kesimler için bir fırsat olan bu yenilenme imkanını heba etmemek için halkımızla ortak projeler

geliştirmelidir aksi halde belki de Sivrice boşalacaktır.

11- Sivrice ilçemizde Çevre ve şehircilik Bakanlığı ile Gedaş yıkımı yapılacak konutlar için yaptığı değer tespiti adil ve gerçeklikten uzaktır. Eşdeğer konutlara eşit değerler verilmelidir ve bu konuda insanlarımız mağdur edilmemelidir.

12- Sivrice ilçemizin girişine yapılan köprülü kavşak maalesef beklentileri karşılamaktan uzak ve Sivrice ye dönülmesin diye yapılmış bir kavşak.Elazığ dan Sivriceye geliş sağa sapan bir tali kol ile daha sağlıklı ekonomik ve kullanışlı olacakken mevcut durum dönüş tuzağı hazırlanmıştır.Büyük kazalar ve can ve mal kaybına yol açmadan acilen bu düzenleme yapılmalıdır.

13- Sivrice İlçemizin yerinde dönüşümü yanlış anlaşılmıştır,zira biz yerinde dönüşümde ilçenin mevcut yerin dışına taşınmadan halkın köyleriyle irtibatlarının olduğu mevcut yerde olmasını ancak daha düzenli ve planlı bir yapı ile gerçekleştirilmesini taleb ederken TOKİ bunu tam tesi bina yerinde bina ve aynı imar konumuyla binaları yapmıştır ve maalesef fırsat rasyonel değerlendirilememiştir. Ancak ilçemizin kalan kısımları bu şekilde yapılmamalıdır"denilerek 

Sivricelilerin ve dahi ilimiz halkının bahsi geçen bu sorunların biran evvel çözüme kavuşmasını istedi.
KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum