Reklam
Reklam

Deprem sonrası duyarsızlığa esnaflardan tepki…!

İlimizde 24 Ocak depreminden sonra Mustafapaşa Mahallesi esnafları yaşadıkları mağduriyeti tepkileri ile dile getirdiler. Esnaflar yalnız kaldıklarını altı aydır sorunlara hala çözüm bulunmadığı söylediler

Deprem sonrası duyarsızlığa esnaflardan tepki…!
04 Temmuz 2020 - 12:51 - Güncelleme: 09 Temmuz 2020 - 23:27

Elazığ’da 24 Ocak’ta meydana gelen deprem sonrasında merkez Mustafapaşa Mahallesinde hasarlı olduğu gerekçesiyle dükkanları yıkılan esnaflar depremden 6 ay geçmesine rağmen mahallelerinde herhangi bir çalışma yapılmaması nedeniyle tepki gösterdiler. Yaşadığımız sorunlara hiç kimse bir çare olmadı. Çevre Şehirciliğe gittik orada bir memurla karşılaştık iki tane kağıt imzaladık çıktık geldik şeklinde konuşan esnaflar;” 6 aydır hiçbir gelişme yok. Bugün Karşıyaka Mahallesinde bayramın ikinci haftasında başlayan konutlar şuanda bitme aşamasında kış ayına iki ay kalmasına rağmen burada yapılacak olan evler için ne bir ihale yapıldı ne de muhatap olacağımız kimseler var” diyerek yetkililere tepki gösterdiler.
 
“Yaşadığımız sorunlara 6 aydır çare olunmadı”

Altı aydan bu güne kadar yaşanılan sorunlara yetkililerin hiç birinin çare bulamadığını belirten mahalle esnaflarından Erbil Özdemir, ”Burada deprem olmuş buna bir şey demiyoruz sonuçta Allah’tan gelmiş ancak burada hem maddi hem de manevi olarak biz esnafların mağduriyetleri var. Yaşadığımız sorunlara hiç kimse bir çare olmadı. Çevre Şehirciliğe gittik orada bir memurla karşılaştık iki tane kağıt imzaladık çıktık geldik 6 aydır hiçbir gelişme yok. Bugün Karşıyaka Mahallesinde bayramın ikinci haftasında başlayan konutlar şuanda bitme aşamasında kış ayına iki ay kalmasına rağmen burada yapılacak olan evler için ne bir ihale yapıldı ne de muhatap olacağımız kimseler var. Biz kiminle muhatap olacağız şuanda en büyük destekçimiz mahalle muhtarımız. Bu sorularımızın çözülmesi için Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan yardım bekliyoruz. Şuan yıkılan malımızın ne olacağı da belli değil biri geliyor diyor ki 6 kat olacak, biri geliyor diyor ki 10 kat olacak kaç kat olacaksa olsun eğer birileri bunu yapmayacaksa biz kendi başımızın çaresine bakarız ve kendi evimizi kendimiz yaparız. Çünkü dişimizle tırnağımızla bu malı kazandık ortada bulmadık ki bu malı ortaya atalım.  Yetkililer emeğimizin karşılığını versinler. Hayat şartları çok zor 6 ay bir insan maaş almazsa nasıl geçinecek?” diye konuştu.

“Sağlam olan  binamı yıktılar”

Depremden hasar görmemesine rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un talimatıyla sağlam binasının yıkıldığını iddia eden esnaf Ayhan Polat,” Bakan Murat Kurum ile ben bizzat görüştüm binlerce insanın içerisinde bakan Murat Kurum söz vererek buradaki köprünün yıkılacağını açıkladı. Köprünün yüzünden benim sağlam olan 8 katlı binamı yıktırdı. Biz kime güvenelim devletin sözü sözse sözünü yerine getirsin. Benim binam depremde herhangi bir hasar almadı. Sigortaya gidiyorum oradaki görevliler ‘Hasarsız binan yıkıldığı için sana ödeme yapamayız’ diyorlar.  Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Belediye Başkanı ve milletvekilleri buraya gelip hepsi bize söz verdi bir tanesi sözünü yerine getirdi mi? Hayır bize verilen sözlerin hiçbiri yerine getirilmedi. 6 ay içerisinde buradaki evlerin yapılacağı söylenmişti hala ortada bir şey yok hasarsız binam yıkıldı bu sorunumu anlatmak için nereye gideceğim. Kime gidelim derdimizi kime anlatalım bilmiyoruz” şeklinde konuştu.

“Biz devletimize bağlıyız devletimizin de bize bağlı olmasını istiyoruz”

‘Biz devletimize bağlıyız devletimizin de bize bağlı olmasını istiyoruz’ diyen Akif İkiz, ”Yetkililere soruyoruz ‘bizim burası ne olacak’ diye biz esnafız çoluk çocuğumuz var yanımızda çalışan işçilerimiz var bize en azından bir cevap verin biz bunu istiyoruz. Bir an önce yıkılan yerlerimizin ihalesini yapsınlar ve hızlı bir şekilde bizlere teslim etsinler biz bunu istiyoruz yetkililerden biz fazla bir şey istemiyoruz. Birçok yerde inşaat çalışmaları başladı ve konutlar yapıldı artık Mustafapaşa Mahallesinde de yapılsın. Bizlere 6 içerisinde teslim edeceklerini söylerdiler ama birinci ayın 24’ünde deprem oldu ve ayın 30’unda buradaki binalar ağır hasarlı olduğu için yıkıldı ve 6 ay üzerinden geçmiş ama henüz karşımızda bir proje yok, bir muhatap yok. Ofislerine gidiyoruz bize net bir cevap vermiyorlar. Bakan bey buraya geldiğinde kendilerine sorduğumuzda 6 ay içerisinde ihale yapılacak ve yerleriniz size teslim edilecek ama ihale ne zaman yapılacak ve bizlere yerlerimiz ne zaman teslim edilecek bilmiyoruz. Burada bütün esnaflar mağdur ne yapacağız bilmiyoruz başka bir yere mi gidelim başka bir yerde mi dükkan açalım bizlere bilgi versinler ki bizde başımızın çaresine bakalım” diye ifade etti.
KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeXGDe4LQuRcQ
 

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum