Derhal cezai ve idari soruşturmalar başlamalıdır

Deva Partisi İl Başkanı Kangal, Bir tarafta ihale edilen 278 bin TL,  diğer tarafta bu iş için 850 bin TL 'ye dahi bu işin yapılabileceği iddiası. Bu fark öyle görmezden gelinecek, önemsenmeyecek bir fark değildir. İhaleler incelenmeli ve araştırmalar sonucunda kamu zararının oluştuğu anlaşılırsa derhal cezai ve idari soruşturmalar başlamalıdır” denildi.

Derhal cezai ve idari soruşturmalar başlamalıdır
17 Eylül 2021 - 18:29 - Güncelleme: 24 Eylül 2021 - 17:27
Baskil Yatılı Bölge Okulunun yıkım ihalesinde rekabet şartları oluşturulmadan yapıldığı kamu zararının oluşturduğu Elazığ Valiliğine ve İl Özel İdaresine verilen dilekçe ile ortaya çıkmasından sonra ilk tepki Deva Partisinden geldi.

 Elaziginsesi.com haber sitesinin gündeme getirdiği haber sonrası Deva Partisi İl Başkanı Av. Mehmet Kangal yaptığı yazılı açıklamada; İdareler, 4734 sayılı Kamu İhale Kanuna göre yapılacak ihalelerde; saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla sorumlu olduğunu vurgulayarak, “Bir süredir Elazığ kamuoyunu meşgul eden yıkım ihalesi tartışmalarında gelinen nokta itibariyle, yetkili kurumlar tarafından bugüne kadar kamu vicdanını rahatlatacak tatmin edici bir cevap verilememiş olması nedeni ile kamu zararı oluştuğu şüphesi gün geçtikçe büyümektedir.

Son olarak basına yansıyan Baskil Yatılı Bölge Okulunun yıkım ihalesinde, doğrudan temin suretiyle rekabet ortamının oluşturulmadan bedelinin çok altında bir rakamla ihale edilmesi söylentileri her kesimi rahatsız etmiştir. Elazığ Valiliğine ve İl Özel idaresine bir firma tarafından verilen dilekçede, söz konusu yıkım için ileri sürülen rakamlar arasındaki farkın doğru olma ihtimali insanı dehşete düşürmektedir.

Bir tarafta ihale edilen 278 bin TL,  diğer tarafta bu iş için 850 bin TL 'ye dahi bu işin yapılabileceği iddiası. Bu fark öyle görmezden gelinecek, önemsenmeyecek bir fark değildir.


Kimse kusura bakmasın, kamuoyu bu konuda rahatsızsa ve gerçekten şehirde yıkım ihaleleri ile ilgili birçok söylenti varsa, artık açık bir şekilde bu ihaleler incelenmeli ve araştırmalar sonucunda kamu zararının oluştuğu anlaşılırsa derhal cezai ve idari soruşturmalar başlamalıdır” denildi.


KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum