Dilenci durumuna düştük

İlimizde 24 Ocak depreminden sonra evleri tıkılan ve kira yardımı alamayan H.B kendisi gibi bir çok vatandaşın dilenci durumuna düştüğünü ifade ederek her gün bankaya gideren para yattı mı? Diye sormaktan kına geldi. Evlerimizin de ne zaman belirsizliği bizleri zor durumda bırakacaktır

Dilenci durumuna düştük
27 Haziran 2020 - 18:35 - Güncelleme: 02 Temmuz 2020 - 14:44

İlimizde 24 Ocak depreminden sonra evleri ağır hasar olarak yıkılan vatandaşların sorunları dinmek bilmiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un açıklamaları ve Ak Parti İlimiz Milletvekillerinin süreç ile ilgili açıklamaları evi yıkılan vatandaşları memnun etmiyor. Sorunların hala çözülemediğini dile getiren vatandaşlar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve AFAD’ın vatandaşlara bilgi verilmesi konusunda yetersiz kaldıklarını ifade etti.
Abdullahpaşa Mahallesinde 15 yıl oturan ve mağdur olan ailelerden biri olan H.B  bölgede yaşayan vatandaşların sorunlarını elaziginsesi.com haber sitesine şöyle anlattı.  24 ocakta deprem yaşadıklarını can kaybı az olsa da yıkım beklenilenden çok çok fazla olduğunu dile getiren H.B. “Yıkım zaman geçtikçe umutlarımızı ve ümitlerimizi kırmaya başladı. İlk etapta İlk saatlerde Bakanların burada olmaları bizi onure etti. Ancak sonraki aşamalarda gördük ki maalesef kendi dertlerimizle baş başa kalmış durumdayız. O noktaya geldik. Beş ay gibi bir süreçte geçince tamamen gündemden düştük. Pandemi süreci yavaşlattı Ama devlette yavaşlamaması gereken bazı süreçle olması gerekir. Devlet mekanizması işlemektedir” dedi. Sürecin çok ağır işlediğini vurgulayan H.B. “Depremden kurtulduktan sonra 12 ay gibi bir sürede evlerimize kavuşabileceğimizi vaat edildi. Biz de bu vaatlere inandık. Konteyner dışında kira sözleşmesi imzalayarak kiraya çıkan insanlar bir yıllık anlaşma imzaladılar. Kiraları da biliyorsunuz. Şu anda bir milyon liraya oturuyorum. Yarının ne olacağını bilmiyoruz. Mağduriyet üstüne mağduriyetler yaşayacağız. Yapılan ihaleler baktığınıza 240 günde teslim edilecek deniliyor. Bu arada kira yardımlarını alamadık. Sadece 5 bin tl. taşınma parası aldık. Onun dışında bir yardım almadık” ifadesinde bulundu.  
AFAD ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinin ilk günlerdeki Bakan ve Milletvekillerinin ilgisi sonra kesildiğini söyleyen H.B. ”İletişim kuramıyoruz. Abdullahpaşa mahallesinde açılan şubede ilgisiz Ankara yapılan ihaleden haberimiz olmuyor. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne ait Abdullahpaşa Mah. açılan irtibat bürosu yetkilisi tamamen vatandaşı aşağılar bir şekilde iletişim kuruyor. Abdullahpaşa mahallesinde beş bine yakın bir vatandaş mağdur durumda. Şu anda maliyetler belli değil. Ne binalarımızın değerleri belli. Ne yapılacak değer belli. Örneğin kendi yerinde vazgeçerek TOKİ evlerine kabul edenler oldu. Üç aydır oturuyor. Ama oturduğu binanın maliyetini kendisine kaça maliyetini bilmiyor” dedi. 
Siyasilerin genel açıklamalar yaptığını detay vermekten kaçındıklarını ifade eden H.B “Siyasilerin vatandaşın yanında olduğunu hissetmiyorum. Tatmin edici ve şeffaf bir açıklama yok. Kira yardımları konusunda bir belirsizlik devam etmektedir. Her gün bankaya giderek kira yardımı yattı mı diye sormaktayız. Dilenci durumuna düştük” diyerek sözlerini tamamladı   
KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeXGDe4LQuRcQ
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • İhsan YAMANEL
  5 ay önce
  Yapılan evleri kim yapıyor. Biraz sabır. Gece kondu mu yapılacak üç günde bitsin.
 • Ömer
  6 ay önce
  Evet malesef hem VEKİLLERİMİZ hem bürokrasi ELÂZIĞ da yok....