Reklam

ELAZIĞ AFET BÖLGESİ İLAN EDİLECEK Mİ ?

Yaşanan 6.8 şiddetindeki depremden sonra ağır hasarların oluştuğu Elazığ’da vatandaşlar ve iş dünyası Afet Bölgesi ilan edilmesi ile kentin ayağa kalkacağını dillendiriliyor

ELAZIĞ AFET BÖLGESİ İLAN EDİLECEK Mİ ?
30 Ocak 2020 - 22:18 - Güncelleme: 02 Şubat 2020 - 20:46

Elazığ’da 41 kişinin hayatını kaybettiği ve binlerce binanın ağır hasar gördüğü  6.8 büyüklüğünde ki deprem sonrasında, Elazığ’ın afet bölgesi ilan edilmesi beklentisi yoğunlaştı. ETSO’nun açıkladığı raporda şehir bulunan konut stoklarının yüzde 60’ının zarar görmesi ve iş dünyasının büyük ekonomik sıkıntıların hat safhaya ulaşması ile şehrin büyük çöküntü yaşayacağı uyarısında bulunarak bu travmanın ancak Afet Blgesi İlan edilmesi ile kurtulacağı vurgusunun yapıltığı görüldü. Kamuoyu ile paylaşılan rapor sonucunda kamuoyunun Elazığ’ı afet bölgesi ilan edilme beklentisini artırırken gözler Ak Parti Milletvekillerine çevrildi. Elazığ’ın Mücbir sebep hali olarak ilan edilmesinden sonra vatandaşlar Elazığ’ın afet bölgesi ilan edilmesini yönünde seslerini duyurmak için  sosyal medya üzerinden yoğun Twitter’da #ElazığAfetBölgesi tagi ile seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Vatandaşlar Rize’de ve Düzce’de yaşanan heyelan felaketinin ardından Rize ve Düzce afet bölgesi ilan edilirken Elazığ’ın afet bölgesine alınmaması durumunda çifte standart  uygulanacağı? sorusunu gündeme taşıyacağını ileri sürülüyor.
RİZE AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMİŞTİ
Geçtiğimiz yıl içerisinde Rize’nin Gürpınar Köyü'nde sağanak yağmurun ardından oluşan sel nedeniyle çöken evin enkazı altında 1 kişi hayatını kaybetmiş, 1 kişi de yaralı çıkarılmıştı. Yolda mahsur kalan araçta bulunan 3 kişiden 2’si kurtarılırken bir kişi de sel sularında kaybolmuştu.  Rize’de 17 köy yolu ulaşıma kapandı ayrıca Çayeli ve Çamlıhemşin ilçelerinde 10 kişi mahsur kaldığı selden dolayı mahsur kalan 10 kişiyi kurtarmak için ise bölgeye arama- kurtarma ekipleri sevk edilmişti. Rize’nin Dörtyol Köyü’nde düğünden dönenleri taşıyan bir minibüsteki 16 kişi de aynı mevkide mahsur kalmış Rize Belediyesi ve AFAD ekipleri mahsur kalanları kurtararak güvenli yere ulaştırılmasını sağlamıştı. Rize’de yaşanan bu olaydan sonra Rize Afet Bölgesi ilan edilmişti
DÜZCE’DE AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMİŞTİ
Yine geçen yıl yine 17-18 Temmuz tarihinde Düzce’de il genelinde aşırı yağışlar sonucu meydana gelen sel afeti nedeniyle Akçakoca ve Cumayeri ilçeleriyle bağlı köylerinde kaybolan 7 vatandaştan 5'inin cansız bedenine ulaşılmasının ardından, Düzce afet bölgesi ilan edilmişti.
ELAZIĞ MÜCBİR SEBEP HALİ İLAN EDİLDİ!
İlimizde yaşanan 6.8 şiddetindeki depremden sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı, depremle sarsılan Elazığ ve Malatya’da vergi kanunu uygulaması bakımından 3 ay süreyle MÜCBİR SEBEP HALİ ilan etti. Ancak vatandaşlar Elazığ ve Malatya illerinin yaşamış olduğu bu ağır felaketin yaralarının sarılması ve başta işletmelerin ve tüm halkın geleceğe güvenle bakabilmeleri açısından Elazığ ve Malatya illerinin AFET BÖLGESİ olarak ilan edilmesini istiyorlar.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum