Elazığ da 12bin 150 kaçak bina affa uğradı

24 Ocak’ta Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem ve geçtiğimiz haftalarda İzmir’de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki deprem sonrasında kaçak yapılara verilen imar affı tekrar gündeme geldi. Yetkililerden aldığımız bilgiye göre Elazığ’da 12 bin 150 yapının imar affından faydalandığı kaydedildi

Elazığ da 12bin 150 kaçak bina affa uğradı
19 Kasım 2020 - 15:43 - Güncelleme: 23 Kasım 2020 - 11:24
Sivrice merkezli Elazığ’da 24 Ocak’ta meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde 3 bina yıkılmış yüzlerce bina ise ağır hasar almıştı. Geçtiğimiz haftalarda İzmir’de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki deprem sonrasında kaçak yapılara verilen imar affı tekrar gündeme geldi. Yetkililerde alınan bilgiye göre Elazığ’da 12 bin 150 kaçak yapı imar affından faydalandı.

“Vatandaşlarımızın Canına Bir Zarar Gelirse Bunun Hesabını Kim Verecek?”
Kaçak yapılara hangi şartlar altında imar affı verildiğini soran CHP Elazığ İl Genel Meclis Üyesi Mahmut Okçuoğlu, ”Yaşadığımız depremlerle beraber denetimsiz bir şekilde inşa edilen yapılara imar affı verilmesini ileride olabilecek şiddetli bir deprem için büyük bir tehlike olarak görüyorum. Maalesef bu geçici maddelerle halkın canı tehlikeye atılıyor yetkililer kaş yapalım derken göz çıkarma tarzında genelgelerle ve ek maddelerle vatandaşlarımız maalesef kandırılıyor. İmar affı demek o binalara elektrik ve su abonesi alma amaçlı veriliyor. Ancak denetim yapılmayan binalarda bu imar afları neler baz alınarak verildi bilmiyoruz. İmar affına uğrayan yapılara yetkililer tarafından gerekli incelemeler yapıldı mı yoksa çeşitli siyasi kararlarla mı bu yapılara izin verildi maalesef bilgimiz yok.  Elazığ’da 12 bin 150 yapıya imar affından faydalanmış. Allah korusun bir deprem olduğunda imar affı verilen yapılardan biri yıkılırsa ve vatandaşlarımızın canına bir zarar gelirse bunun hesabını kim verecek?” diye konuştu.

“Yıkım Kararı Verilen Evde Oturulmasına İzin Veriliyor”
Elazığ’da 2009 yılında meydana gelen depremde ağır hasar alan ve yıkım kararı verilen evlerde vatandaşların oturulmasına göz yumulduğunu belirten Okçuoğlu, ”Elazığ’da 2009 yılında meydana gelen deprem sonrasında Karakoçan ilçesinde hasar tespit çalışmalarında ağır hasarlı olan yapılara yıkım kararı verilmesine rağmen bu yapılarda hala oturulmaya devam ediliyor ve yetkililerde bu duruma göz yumuyor. Bu skandal bir karardır. Karakoçan ilçesinde ağır hasar alan yapılara hem yıkım kararı veriyorsunuz daha sonra bunları yıkmayıp üzerine birde ödül insanların oturmasına izin veriyorsun. Maalesef bu gibi durumlar bölgemiz için çok sıkıntılı şeyler. Eğer bir yapıya imar affı getirilecekse bu yapıya mühendisler tarafından sağlamlık derecesi ölçüldükten sonra getirilmesi lazım. Eğer mimar ya da mühendisten onay alıyorsa böyle bir affın çıkarılmasında sakınca yoktur. Ama 30 yıl önce yapılan bir binaya denetim yapılmadan imar affı veriliyorsa bu vatandaşın canını hiçe saymaktır” ifadelerini kullandı.


 KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeXGDe4LQuRcQ

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum