Elazığ'da 400 yakın kaçak çalışan emlakçı var

Esnaf ve Sanatkarlar Karma odası başkanı Hakan Albayrak, Elazığ’da 400 yakın kaçak çalışan emlakçıların olduğunu açıkladı. Katıldığı elaziginsesi.web.tv’de sektörün sorunlarını anlatan Başkan Albayrak özellikle emlakçılık sektöründe kayıtlı olmayan esnaf sayısının olduğunu dile getirdi.

Elazığ'da 400 yakın kaçak çalışan emlakçı var
25 Mayıs 2022 - 16:47 - Güncelleme: 27 Mayıs 2022 - 16:40
Esnaf ve Sanatkarlar Karma odası başkanı Hakan Albayrak konu ile ilgili olarak şöyle konuştu. ‘’ Yüze yakın üyesi olan bir odanın başkanlığını yapıyoruz. Bu nedenle bütün sektörlere koşmak zorundayız. Bizim en büyük sıkıntımız korsan bizim yüz tane sektörün 50 tanesinde korsancılık çok fazla ilerlemiş durumda. Bunlardan en büyük sıkıntıyı emlak sektörü yaşıyor.  Adam evinde oturuyor internetten müşteri yakalıyor. Bunlar hiç hoş durumlar değil. Bu durumlar bizim esnafımıza zarar veriyor. İlk geldiğimiz günden beri korsan emlakçılara bir savaş başlattık. Şu an 400 yakın kaçak çalışan emlakçılar var. Elazığ’da 600 yakın emlak dükkanı var. Bize kayıtlı 170 kişi var. Burada biz vergimizi veriyorsak onlarda vergisini versin. Kendi rızkınızı yedirmeyin diyoruz. Emlakçılarımız korsanlarla çalışıyor korsanlar kendi kendine çalışıyor. Tabii biz burada Elaziz Emlakçılar dernek başkanı Nuri kardeşimize sizin adınıza teşekkürlerimi sunuyorum. Çünkü benimle beraber emlak sektöründe korsanla baş etme konusunda öncülük etti. Bizde oda olarak yanında olduğumuzu söyledik ve başladık. Bayramdan sonra ilk işimiz emlakçıları gezmek oldu. Oda kayıtları olmayanların kayıtlarını yaptık. Sonrasında ise internet üzerinden ilan verenleri tespit edeceğiz.  Yeni gelen defterdar bey ile görüştük isimlerini tespit edip kendilerine vereceğiz. İnşallah 8 ayda yasamız yürürlüğe girerse emlakçı olmayan biri satış yapamayacak. O zaman her şey ortaya çıkacak çünkü emlakçıdan başkası tapuya gidemeyecek.’’ İfadelerini kullandı.

Korsan halı satanları da önlemeye çalışıyoruz
Esnaf ve Sanatkarlar Karma odası başkanı Hakan Albayrak ayrıca korsan olarak başka şehirden gidiyorlar naylon halı getirip burada akriliktir, saray halıdır, deyip satış yapanların olduğunu dile getirerek “Bizim esnafımıza zarar veriyorlardı. Biz Allah’ın izniyle burada belediye başkanımıza, zabıta müdürümüze teşekkür ediyorum.  Bizimle beraber gelip bize öncülük yaptılar. Bizde bunların dükkanlarını açtırmadık.” Üç dükkanı da mühürlettiklerini söyledi..  
 
Yasal Olarak Bina Satışlarında Kestiğimiz Faturalar Devletin Kârına

Yasal olarak bina satışlarında fatura kestiklerini ifade eden Esnaf ve Sanatkarlar Karma odası başkanı Hakan Albayrak, kestikleri faturalarda devletin kârı olduğuna dikkat çekti. ‘’ Alana kestiğimiz faturalardan bir şey olmaz. Çünkü sözleşme yapıyoruz ve sözleşmede her şey yazıyor. Ama kestiğimiz faturalarda devletimizin kârı oluyor. Şu an yoldan geçen bir vatandaş araba veya arsa alıp satıyor burada devletimizin çok büyük bir zararı var biz bu zararın giderilmesini istiyoruz. Tabuya gidildiği zaman tapuda emlakçı mısın diye sorulsun. Devletimiz bize yeni bir yasa çıkardı. Yetki belgesi şu anda yetki belgesini almak çok zor. Bir emlakçının yanında 1 yıl staj görmen lazım. Tutacağın dükkân 30 m olacak içi dayalı döşeli olacak belgeleri, evrakları var biz bunları tamamlarken korsanlar gidip emlakçılık yapıyor.’’ Diye konuştu.

Emlakçı Esnafının Bütün Esnaflardan Fazla Gideri Var
Eskiden yetki belgesi olmadığı için korsan emlakçıları tespit edemediklerini dile getiren Esnaf ve Sanatkarlar Karma odası başkanı Hakan Albayrak, bugün gittikleri her yer de yetki belgesini sorduklarını yetki belgesi olmayanları odalarına çağırıp kayıtlarını yaptıklarını söyledi. Albayrak;’’  . Bizim en büyük sıkıntılarımızdan biri de internet sayfaları 10 bin liraya yakın internet saylarına aidat ödüyorlar. Şu andan emlakçı esnafının bütün esnaflardan fazla gideri var. Normal bir esnaf kira veriyor emlakçıda kira veriyor ve biz internet sayfalarına çok yüklü paralar veriyoruz. Bizim emlakçı esnafımızın gideri daha fazla.’’ Dedi. 


KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum