Reklam
Reklam

ELSAD'DAN ELAZIĞ AFET BÖLGESİ İLAN EDİLSİN ÇAĞRISI

Elazığ Stratejik Araştırmalar Derneği Başkanı Murat Erdoğan düzenlediği basın toplantısında Elazığ’ın afete maruz bölge ilan edilme talebini ve geniş çaplı kentsel dönüşüm talebini desteklediklerini söyledi

ELSAD'DAN ELAZIĞ AFET BÖLGESİ İLAN EDİLSİN ÇAĞRISI
03 Şubat 2020 - 17:25 - Güncelleme: 06 Şubat 2020 - 21:40

Elazığ Stratejik Araştırmalar Derneği Başkanı Murat Erdoğan düzenlediği basın toplantısında Elazığ’ın afete maruz bölge ilan edilme talebini ve geniş çaplı kentsel dönüşüm talebini desteklediklerini söyledi.
Elazığ Stratejik Araştırmalar Derneği Başkanı Murat Erdoğan Afet bölgesi ilan edilmesi konusunda yaptığı açıklamada; “Afete uğrayan yerlerde yıkılan, oturulmaz hale gelen bina sayısının fazla olması zarar gören yapı ve tesislerin genel hayata etki derecesi, depremin ekonomik hayata zararı, kamu oyundaki tepkisi, normal hayat düzenindeki aksamalar insanımızı mağdur etmeye başlamıştır. Bu nedenle ilimizin Afete Maruz Bölge ilan edilmesi ve geniş çaplı kentsel dönüşüm taleplerini destekliyoruz.” cümlelerine yer verdi.
“YENİ İMAR ALANLARINA İHTİYAÇ VARDIR”
Erdoğan vatandaşların az katlı ve müstakil evlerde yaşama isteğinin arttığını söyleyerek, “Elazığ’da ki vatandaşlarımızın az katlı ve müstakil yapılarda yaşama isteği artmıştır. Ancak ilimizde geçmişten bugüne kadar iki katlı imar alanları yeterli miktarda planlanmamıştır. Depremde can ve mal güvenliğinin yüksek oranda sağlaması, ortak kullanım alanları, otopark, çocuk oyun alanı, alışveriş, sağlık ve eğitim birimleri gibi sosyal ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri ve kendi bütçelerine göre tasarlayabilecekleri villa sitelerinin yapımına imkan sağlayacak bu yeni imar alanlarına ihtiyaç vardır. Kentin etrafındaki sanal meralar toplumun şehrimizin ve insanımızın uğradığı yıkımın etkilerinin azaltılması ve nüfusumuzun muhafaza edilmesinde katkı sağlayacaktır.” diye konuştu.
“DEPREMİN ETKİLERİ AZALTILABİLECEKTİR”
Erdoğan mağdur vatandaşlara noter huzurunda kura çekilerek arsalar verilebileceğini söyleyerek, “Bu amaçla 7269 sayılı afet kanunun 23. maddesine göre hazine mülkiyetindeki arsalardan ilgili bakanlıkça görülen lüzum üzerine, belli bir süre içerisinde yapmayı taahhüt edenlere noter huzurunda kura çekilerek arsalar verilebilir. 31. Maddeye göre de afetten zarar gören veya zarar görmesi muhtemel bulunanlardan hak sahibi olanlara, bu kanun esaslarına göre gerçek ve tüzel kişilere yüzde 25 peşin alınmak kaydıyla yüzde 20 faiz ile 5 yıl vade valiliklerince tespit ve ilgili bakanlıkça onaylanarak düşük bir rayiç bedel üzerinden satılabilir veya devredilebilir. Vatandaşlarımızın bu yöndeki isteklerinin değerlendirilmesi şehrimize ve insanımıza büyük fayda sağlayacak ve depremin etkileri azaltılabilecektir.” dedi.
 

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum