Erol, Yusufeli'ne gösterilen önemin Pertek köprüsü içinde gösterilmesini istedi

Plan ve Bütçe görüşmelerinde Ulaşım Bakanlığını bütçesi görüşülürken söz alan CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Bakanlığın Yusufeli'ne gösterdiği önemin aynısını Pertek köprüsü içinde göstermesini istedi

Erol, Yusufeli'ne gösterilen önemin Pertek köprüsü içinde gösterilmesini istedi
19 Kasım 2021 - 12:04 - Güncelleme: 20 Kasım 2021 - 19:02
CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ-Pertek güzergahına köprü yapılmasın dedi
Plan ve Bütçe görüşmelerinde Ulaşım Bakanlığını bütçesi görüşülürken söz alan CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol
Bakanlığın Yusufeli'ne gösterdiği önemin aynısını Pertek köprüsü içinde göstermesini istedi

Erol Konuşmasını şöyle sürdürdü. “Ben geçen dönem, 26'ncı Dönem Tunceli Milletvekiliydim. 26'ncı Dönem Tunceli Milletvekilliğim döneminde Karayolları Genel Müdürlüğü Tunceli'de gerçekten çok ciddiye alınacak işler yaptılar.
Tunceli-Pertek yolu, Tunceli-Nazımiye yolu, Pertek-Hozat yolu, Pertek-Çemişgezek yolu, Hozat-Ovacık yolu tamamlandı, kısmen de şu anda hâlâ devam eden yollar var, bunlar doğru proje miydi? Evet, bunlar doğru proje. Özellikle Tunceli-Pertek-Elâzığ arasındaki yol son derece önemliydi. Şu anda şehirde yani Elâzığ ve Tunceli'yi birlikte değerlendireceksek bir köprüye acil ihtiyaç var. Şu anda Karadeniz- Elâzığ bağlantısı tamamen bu yol güzergâhından tercih edilen bir yol hâline geldi. Yazın özellikle burada binlerce araç feribotla karşıdan karşıya geçmek için inanılmaz bir zaman kaybı ve uzun kuyruklarla karşı karşıya” diye konuştu. 
   

Projelerin öncelik sırasına göre hatasını düzeltilmesini istedi

Bakanlığın aslında yanlış bir uygulamasından öncelik sırasına göre projelerinizdeki hatadan da bahsetmek istiyorum diyen Erol,1983 yılında başlamış, 1986 yılında faaliyete geçmiş, Keban Barajı'ndan sonra. Şu anda orada yeniden bir köprü yapıldı, Kömürhan Köprüsü yapıldı; yaklaşık maliyeti şu anda 9 milyon civarında. Mühendislik harikası bir köprü ama şu anda o bölgede acil ihtiyaç olan bir köprü müydü? Şu anda acil ihtiyaç olan bir köprü değildi çünkü zaten orada bir köprü vardı, duble yol vardı, çift şeritli bir yol vardı; orada bir tünel yapıldı, köprü yapıldı. Trafik akışıyla ilgili bir buçuk dakikalık zaman tasarrufu sağladı, yalnızca bir buçuk dakikalık. Bu, acil bir köprü değildi. Niye? Zigana Geçidi gibi veya iklim koşullarından kaynaklı tünel açılması, köprü yapılması gereken riskli bir alan da değildi; duble yoldu, çift şeritli yoldu, köprüyle ilgili herhangi bir sorun yoktu. Keşke kaynaklar doğru kullanılabilse yani bu köprünün yerine Pertek Köprüsü yapılmış olsaydı. Pertek Köprüsü şu anda acil bir ihtiyaç. Yani Karadeniz ile doğuyu birbirine bağlayan, hem nakliye taşımacılığında hem insan taşımacılığında ve insanların seyahatlerinde kullandıkları bir bölge hâline geldi ve inanılmaz şekilde bir talep var o bölgede. Özellikle Pertek Köprüsü'nün gündeme alınmasıyla ilgili talebimiz var Sayın Bakanım, bunu yalnızca Elâzığ Milletvekili olarak değil, geçmiş dönemde de Tunceli Milletvekili olduğum için acil bir ihtiyaç olarak söylüyoruz. Bu, yalnızca Elâzığ'ı, Tunceli'yi ilgilendiren bir yol da değil, Karadeniz'in kuzey-güney bağlantı hattını, kuzeyi ile güneyi bağlama hattıyla ilgili de inanılmaz zaman tasarrufu sağlayacak ve yolu kısaltacak bir proje.

Oradaki yapılanların onda birine Pertek köprüsünü yaparsınız

Ben bu yaz Artvin Yusufeli ilçesine gittim ve orada devletin isterse ne yapacağını gördüğünü belirten Erol, güzel işler yapılmış; tüneller, viyadükler, inanılmaz bir yatırım var. Şimdi, devlet isterse yapar. Niye yapar? Yani yeter ki o projeyle ilgili gerekçeler, ihtiyaçlar olsun. Şimdi, Yusufeli yolu yalnızca Artvin ile Yusufeli arasındaki yani bir ilçe ile il arasındaki bir bağlantı yolu. İnanın, oradaki köprülerin, viyadüklerin, tünellerin maliyetinin onda 1'i oranında maliyetle Pertek Köprüsü'nü yaparsınız. Peki, bu nasıl bir yol? Bu yol da şehirlerarası, Karadeniz ile doğuyu birbirine bağlayan, inanılmaz trafik yoğunluğu olan bir yol. Sizden beklentimiz, Yusufeli'ne gösterdiğiniz ve verdiğiniz önem doğrudur ama aynı önemi ve değeri Pertek Köprüsü için de vermenizdir.


KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum