Esnafın %90'nın projeye destek verildiğini söylemleri gerçeği yansıtmamaktadır

Karakoçan Yeniden Refah Partisi İlçe Başkanı Mehmet Karaboğa İlçede yapılması gereken otopark projesi hakkında kamuoyuna paylaşılan bilgilerin gerçeği yansıtmadığını açıklandı

Esnafın %90'nın projeye destek verildiğini söylemleri gerçeği yansıtmamaktadır
11 Şubat 2021 - 15:33 - Güncelleme: 17 Şubat 2021 - 11:02
Yeniden Refah Partisi İlçe Başkanı Karaboğa basında açıklamasında konu ile ilgili detaylı bir açıklama yaparak sorunun çözümü noktasında önemli vurgularda bulundu. İlçe Başkanı Karaboğa’nın açıklamasında ayrıtılar;
Toplantımızın ana gündemi, ilçemizde yapılmak istenen, yer altı otopark projesidir.
Aralık 2020 de belediye başkanlığı tarafından yapılan, istişare toplantısını samimi bulmadığımı belirtmek istiyorum. Neden böyle söylediğimi ifade edeyim. Çünkü, istişarenin temel bir ilkesi, Fikir paylaşımı ve sonrasında alınan ortak karar doğrultusunda hareket etmektir.
Maalesef mevcut Belediye yönetimi tarafından, bu yöntemin tam tersi uygulanmıştır. Önce karar alınıp, sonrasında bu karar istişare adı altında dayatılmıştır. Haziran 2019 tarihinde orta park için 25 yıllık yap işlet devret modeli için meclis karar alınmış olup, Sonra 25 yılını az bulup 29 yılığa çıkarılıp karar alınmıştır. Olması gereken önce istişare sonra karar değil midir?

Haber aldığımız proje hakkında kulis çalışmasını yapmamız münasebetiyle aralık ayında acil bir şekilde istişare toplantı yapma kararı almışlardır. Ancak toplantıya yeterli katılım olmadığı gibi toplantıda %70 oranında destek alınmış havası kamuoyuna verilmeye çalışılmıştır. Esnafın %90’nın projeye destek verildiğini söylemleri gerçeği yansıtmamaktadır.

Muhakkak ki hepimiz yaşadığımız ve hizmet etmek için görev sorumluluğu aldığımız ilçemize yapılacak hizmetlerin destekçisi ve gönüllü birer çalışanı olmaya hazırız.
Fakat ilçe genelindeki her vatandaşı ilgilendiren karar ve çalışmaların doğru bir şekilde alınması ve gerçekleşmesi, üstlendiğimiz siyasi misyon ve bu ilçenin birer evladı olarak bizim de sorumluluğumuzdadır.

Bu görüşle yapılmak istenen otopark projesi ile ilgili hazırlamış olduğumuz, proje detayları ve olası çözümler hakkında bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Projenin Yapılacağı Konum:
Hepinizin malumu ilçe merkezimizin en güzel ve yaşanabilir yeri olan Orta Park, bu ilçede yaşayan bizlerin, aile ve sevdiklerimizin, özellikle yaz aylarında, yurt içi ve yurt dışından gelen vatandaşlarımızın, ferah bir nefes aldığı, huzur içinde oturup, hasbihal ettiği, kendimizi betondan uzak, yeşil bir doğada hissettiğimiz, merkezdeki tek yerdir.

Orta Parkı bu denli değerli kılan şey, üzerinde yer alan neredeyse yarım asırlığa yakın çınar ağaçlarının olmasıdır.
Ağaçların insan hayatı için ne derece önemli olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Sadece farklı yönlerden bakıldığında da ağaçların önemini vurgulayan birkaç anekdot paylaşmak istiyorum.
Bilimsel açıdan bakarsak, kirli havayı temizleyip yerine temiz oksijen sağlayan, küresel ısınma belası ile uğraştığımız bu zamanda, hava dengesini sağlayan, kökleri ile toprak kaybını önleyen, bizimle aynı dünyayı paylaşan, diğer canlılara yuva olan bir konumda olduğunu görüyoruz.
Dini açıdan bakarsak, Peygamberimiz Hz. Muhammed (a.s.v) “Kıyamet kopacağını bilseniz bile elinizdeki ağacı dikiniz” sözünden ne derece önem atfedildiğini görüyoruz.
Sosyolojik açıdan bakarsak, kendilerini huzur içinde hissedebileceği bir gölgelik, geleceğimiz olan çocuklar için koşup oynayabileceği, rahat nefes alabileceğimiz bir dinlenme alanı sağladığı gerçeğidir.
Otopark projenin, belediyenin ön tarafında bulunan, çift yönlü yolun, tek yöne çevrilmesi sebebiyle, trafiği çözümden ziyade, trafiğe ek yük getireceğini ve tıkanma noktasına getireceğini ön görmekteyiz.
Otogarda yapılan yeni terminal binasının, akıbetini hepiniz biliyorsunuz. Aynı sorunları ilçemize yaşatmamak adına, herkesi duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Şimdi diğer bir başlık olan proje detaylarına bakalım:
29 yıllığına Yap/İşlet/Devret modeliyle 3500m2’lik bir alana, yerin 4 metre altında perde beton tekniği ile kapatılarak, 150 ile 200 araç için yer altı otoparkı, araç yıkama tesisi, üst kısımda 700m2 kapalı alan kafeterya, çay ocağı ve peyzaj düzenlenmesi planlanmaktadır. Kâğıt üzerinde oldukça cezbedici görünse de gerçekte ne yazık ki böyle değildir.
Tapu kadastronun parsel sorgulama sisteminden baktığımız üzere proje alanı söylendiği gibi 3500m2 değil, en fazla 2550m2’lik bir alandır. Doğal olarak yapılması planlanan otoparkın, 150 ile 200 araç gibi bir kapasitesinin olması mümkün değildir. Belediyenin Görsel çalışmalarında, projede 92 araç görünmesine rağmen 150 ile 200 araç kapasitesin söylemeleri bizleri ciddi bir şekilde düşünmeye zevk ediyor. Acaba burada yapılması istenen amaç nedir?
Projeye detaylarını incelediğimde maximal 80 araç aldığını görüyoruz. Bu sayı ilçemizin otopark ihtiyacını karşılamadığı gibi, beraberinde yeni sorunları çıkaracaktır.
Yap işlet devret tiyatrosu, istikbalimizi geleceğimizi çalan bir sistemdir. Biz orta parkın birilerine peşkeş çekilmesini istemediğimiz gibi, izin vermeyeceğimizi de hukuki her türlü çalışmayı yapacağımızı, milletimizin hakkını sonuna kadar savunacağımızı da, buradan ilan ediyoruz.


Diğer bir husus, ilçemiz genelinde 3- 3,5 metrelik bir kazı çalışmasında zeminden su çıktığı gözlenmektedir. Bu durum 2 yıl içerisinde bitirileceği söylenen otoparkın yapım süresini arttırmakla kalmayıp, inşaat çalışmaları süresince, ilçe merkezinde ekstra trafik, çevre kirliği, toz ve gürültüye neden olacaktır.
Bu sebepten dolayı, Esnafımız ve gurbetçilerimiz olumsuz anlamda etkilenecektir.

Yaklaşık 14bin nüfuslu ilçemize, yaz aylarında yurt içi ve yurt dışından gelen, hemşerilerimiz ile bu sayı yaklaşık 60bin civarına çıkmaktadır. Normal zamanda bile, çarşı merkezinde artan araç nedeniyle, yaşanan park sorunu kat be kat artmaktadır. Evet ilçemizin otoparka ihtiyacı vardır. Biz otopark yapılmasına değil, yapılması planlanan konum ve projesinin, yanlışlığına karşıyız.


Peki olası çözümler nelerdir?
Öncelikle geçici çözüm olarak ne yapılabilir.

Ülke genlinde, birçok il ve ilçede uygulanan, okulların yaz tatili dönemlerinde, okul bahçelerinin cüz-i bir tutar karşılığında, oto park haline dönüştürülmesi sağlanabilir. Böylece, okul aile birliğine aktarılacak bu gelir ile, çocuklarımız için daha temiz ve imkanları geniş bir eğitim verilmesi sağlanabilir.
FATİH ORTAOKULU50
NURİ ÖZALTIN50
FATİK İLKÖĞRETİM OKLULU70
CENGİZ TOPEL60
TOPLAM ARAÇ SAYISI230

Çarşı esnafı sadece ürün indirme, bindirme dışında, araçlarını ilçe merkezinde park etmeyerek, çözüme destek sağlayabilir.
Çarşı merkezinde belirli bir ücret karşılığında, 30 veya 45 dakikalık park sınırlaması yapılabilir. Bu çalışmanın örnekleri Avrupa’da olup, büyük başarılar elde edilmiştir.


 Kalıcı çözümler için ise
Yine birçok ilimizde kullanılan ve yerli üretim ile üretilen, katlı otopark sistemleri kurulabilir. Bu sistemler, hem dar alanda birden fazla aracın park etmesini sağlayabilir hem de ilerleyen zamanlarda ilçe planlamasına göre rahat bir şekilde yer değiştirilme imkânı sunabilir. Ayrıca sadece bir otopark yerinde yoğunlaşmak yerine, ihtiyaca göre birden fazla bölgeye kurulabilir.
Tam otomatik katlı park sistemi için 180 araç için 600m2 arsaya ihtiyaç duyulmaktadır. PTT yan tarafında 1140 m2 arsa üzerinde 360 araçlık tam otomatik otopark yapılması, Karakoçan’ın tüm ihtiyacını karşılayacaktır.
Tepe mahallesinde ve otogarda park imkanları için seçenekler olduğunu görmekteyiz. İddia edilen çarşıya uzak olduğu söylemleri gerçeği yansıtmaktadır” denildi.
KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum