ETSO, Nefes Kredisi başvurularının şartlarını açıkladı

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) finansman sorunlarının giderilmesi için Nefes Kredisi projesi tekrar başlatıldığını açıkladı.

ETSO, Nefes Kredisi başvurularının şartlarını açıkladı
02 Haziran 2021 - 18:09 - Güncelleme: 05 Haziran 2021 - 09:21

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) finansman sorunlarının giderilmesi için Nefes Kredisi projesi tekrar başlatıldığını açıkladı. ETSO'dan yapılan yazılı açıklamada, Projeye ilişkin protokol Kredi Garanti Fonu ve bankalar ile imzalandığı belirtilerek Protokol imzalanan bankalar, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Akbank, Denizbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım Bankası olduğu belirtildi.
Açıklamada, Bu çerçevede, oda ve borsa üyeleri, bahsi geçen bankalarla İl ve ilçelerimizdeki şubelerinin tamamından 01.06.2021 Salı günü itibarıyla başvuruda bulunarak kredi kullanabileceği ifade edilerek projeye ilişkin diğer detaylar şöyle belirlendi:

1) Üyelerimizin kullanacağı kredi 6 ay anapara ve faiz ödemesiz, sonrasında 12 ay eşit taksitli geri ödemeli toplam 18 ay vadeli olacaktır. Kullandırılacak kredinin brüt faiz oranı yıllık % 17,50'dir.

2) Protokol imzalanan bankalar KGF'ye ödenecek %0,03 (onbinde üç) kefalet başvuru bedeli ve komisyonu ile %1 banka komisyonu dışında üyelerden herhangi bir masraf ve komisyon talep etmeyecektir.

3) Krediden 2020 yılı cirosu 2019 yılı cirosuna göre %25 düşük olan üyeler faydalanabilecektir. 2019 yılı ve sonrasında kurulmuş şirketler için bu şart aranmayacaktır. Ciro kaybı koşulu kredi kullandırımı yapan banka tarafından kontrol edilecektir.

4) 2020 yılı cirosu 1 milyon TL altında cirosu olan işletmeler azami 50.000 TL, 1 milyon TL ve 10 milyon TL (dahil) arasında cirosu olan işletmeler azami 200.000 TL kullanabilecektir.

5) KOBİ'ler krediye başvurabilmek için öncelikle oda ve borsalarımızdan açıklama olarak "Nefes Kredisi başvurusu içindir." ibareli faaliyet belgesi alacaklardır. Faaliyet belgesi ayrıca dijital ortamdan da temin edilebilecektir. (Bu belge olmadan banka talep kabul etmeyecektir.) Faaliyet belgeleri proje başlangıcı olan 01.06.2021 tarihinden itibaren verilmesi gerekmektedir. Bu tarihten önce verilen faaliyet belgeleri geçersiz olacaktır.

6) Kredilendirmelerde tüm risk ve teminatlandırma protokol imzalanan bankalara ve Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın sağladığı destekle KGF'ye ait olacaktır. Oda ve borsalarımızca bloke edilen mevduat teminat kapsamında olmayacaktır. Kredi değerlendirme sürecinde Birliğimiz ve Odamız kredi talep eden firmalar üzerinde herhangi bir kredi onayına iştirak etmeyecek, referans vermeyecektir.

7) Kredi kullandırımında maddi teminat istenmeyecektir. Ancak, şahıs işletmelerinde üçüncü şahıs kefil bulunamaması durumunda, müşterinin talebi üzerine, maddi teminat istenebilecektir.

KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum