Reklam
Reklam

Gündem maddesinde "Kaçak yapıya" imar değişikliği talebi çıktı

İl Genel Meclisi Ağustos meclis gündemindeki 4 maddenin hafta sonuna bırakılması kafalarda soru işareti oluşturmuştu. 4 maddenin içeriği belli oldu. Kovancılar İlçesi Çakırkaş köyü sınırlarında tapu 2682 nolu parsel üzerinde yapılan binanın yasalara uygun olmadığı talebin imar değişikliği ile arsaya göre bina değil, binaya göre imar plan değişikliği talebi olduğu ortaya çıktı

 Gündem maddesinde "Kaçak yapıya" imar değişikliği talebi çıktı
08 Ağustos 2020 - 21:15 - Güncelleme: 17 Ağustos 2020 - 15:15

Elazığ İl Genel Meclisi Ağustos ayı Meclis gündemi tartışmalı anların yaşanmasına neden oldu. Gündem maddeleri üzerinde zaman zaman meclis üyeleri karşı karşıya gelerek tartıştılar. MHP’li Meclis üyeleri özellikle önemli maddelerin son güne bırakılması konusunda Meclis Başkanını eleştirdikleri görüldü. Geçtiğimiz Cuma günü de MHP grup Başkanı Osman Dilek gündemin 4. maddesinin o gün görüşülmediğini hafta sonuna bırakıldığı konusuna tepki göstermişti. Dilek’in bu tepkisi akıllara acaba gündem maddesinde önemli bir ayrıtımı var? Sorusunun akıllara getirdi. Hafta sonu görüşülen gündem maddesinde önemli biri isme ait Kovancılar İlçesi Çakırkaş köyü sınırlarında tapu 2682 nolu parsel üzerinde yapılan binanın yasalara uygun olmadığı talebin imar değişikliği ile arsaya göre bina değil, binaya göre imar plan değişikliği talebi ortaya çıktı.  
Gündem maddesinin okunmasından sonra MHP Meclis üyesi Osman Dilek İmar komisyon Başkanından farklı kodlar kullanılmış bu kodların açıklamasını istedi.  Ak parti İmar Komisyon Başkanı Orhan Akyel ; “O dediğiniz konu burada iki tane parsele dönüştürülmüş. Bir tek parselin iki parsele dönüştürülmüş mevcut yapılan imarda parseller küçüktü metre kare olarak. Yeni yapılan imar tadilatında parseller büyütülmüş yolun güzergahı da değiştirilmiş. Biz eski imarı bozmamak için talebi ret ettik” dedi. Madde üzerinde söz alan MHP grup başkanı Osman Dilek uygun olmayan bir şeyi kabul etmedikleri için gösterilen hassasiyete teşekkür ederek konuşmasına başladı. Dilek konu ile ilgili olarak, ”Bu iş sıkıntılı bir iş. Yerinde mahallinde görmüşler. Bizde bir çalışma yaptık. Buradan Çakırkaş Belediyesi 2011 yılında yapı ruhsatı veriyor. Bu yapı ruhsatlarının geçerlilik süresi inşaata başlamazsanız iki yıl inşaata başlarsanız süresi beş yıl. Bunun süresi 2016 yılında doluyor. Bu yapı ruhsatında hiçbir problem yok. Orada şuyulandırma yapıldığı zaman şuyulandırma yapılmış o günkü Belediye Başkanı ve imardaki görevli insanlar hakkı olan şeyi vermişler. Süresi dolduktan sonra burada farklı yapılanma oluyor. Bu yapı ruhsatına göre orada çocuk bahçesi sosyal donatı alanları park alanları ve gelen çakışan yolar var. Mesela bu parselin bitişiğindeki parsel başka vatandaşımızın şuyulandırma yol onun ortasından geliyor. Fakat buraya geldiğinde yol burada bitiyor. Çünkü şeyin olduğu yere arkadaş havuzunu yapmış, değerlendirmesini yapmış. Onun için buna uyulmamış. Ruhsat almaya gerek duymuyor. Müracaat etmeye gerek duymuyor. Binasını yapıyor. Ondan sonra geliyor. Bir dilekçe veriyor. Dilekçesinde çok enteresan. Taslak hazırlatıyor şehir plancısına, fakat normal yasal ve bizim özel idarede böyle bir taslak hazırlatamazsınız. Çünkü elde mevcut şuyulandırma ve imar revizyon şeyi var. Bunun değiştirilmesi mümkün değil. Şimdi başkanıma soruyorum. Başkanım burada makul düzeltilecek bir şey var mı? Arsaya göre bina değil, binaya göre imar plan değişikliği istiyor. Kabule edin diyor doğrumu?” Diye sordu.  Orhan Akyel doğru dedi. Dilek, bu gibi uygulamaların olduğunu isimlerin önemli olmadığın yapılanların yanlış olması nedeniyle itiraz ettiklerini vurguladı.  
KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeXGDe4LQuRcQ


Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum