Halen ilin mülki amiri tarafından atılan ciddi bir adım yok

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Av. Kararkuş, yaşananlara rağmen halen daha bu ilin mülki amiri tarafından atılan ciddi bir adım yok. Yıkımların durdurulması yok.

Halen ilin mülki amiri tarafından atılan ciddi bir adım yok
19 Eylül 2021 - 08:18 - Güncelleme: 24 Eylül 2021 - 17:30
Baskil Yatılı Bölge Okulu ihale ve yıkım uygulaması konusunda siyasi parti il başkanlarından tepkiler gelmeye devam ediyor. Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Av. Erhun Karakuş, Burada açık ve net bir şekilde 600 bin tl ye yaklaşan bir kamu zararı var. Bizim bu işe bir el atmamız, durdurmamız lazım diyerek yıkımı derhal durdurması gerektiğini söyledi. Karakuş ayrıca Ak Parti İl Başkanına çağrıda bulundu ve bu konuya müdahale etmesini istedi.

Yıkım durdurulmalı ihaleyi yapanlar hakkında soruşturma açılmalı
Yıkımlarla ilgili daha evvel Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını ifade eden Karakuş, “Akabinde de devam eden süreçte Baskil Yatılı okulun yıkımı ile ilgili yapılan haberinizi okudum. 278 bin tl ye verilen bir ihale var. Kapalı kapılar arkasında belli kişiler arasında alınan teklifler var. Bu açık ihale olduğu takdirde rakamın bir milyonun üzerine çıkacağı aşikar.
Kaldı ki firma, 278 bin tl teklif verilen bir yerle ilgili bu gün itibariyle 850 bin tl ödemeyi ben taahhüt ediyorum diyor. Buradan açık ve net bir şekilde 600 bin tl ye yaklaşan bir kamu zararı var. Bunu isterse caddedeki aklını yitirmişi meczup söylesin bu ilin yöneticisi, milletvekili, valisi derhal buna müdahale ederek aklı başında olmasa bile 600 bin Tl’lik bir kamu zararından söz ediliyor. Bizim bu işe bir el atmamız durdurmamız lazım diyerek yıkımı derhal durdurması lazım. Ve açık ihale şeklinde bunu yaparak kamuoyunu bilgilendirmesi lazım. Ayrıca 278 bin Tl’yi imzalayanların savunmasını ve gerekli soruşturmayı yaptırmaları gerekiyor. Baskil ve Harput Yetiştirme Yurdu, Mehmet Akif Ersoy Lisesi ki, halen daha kimin tarafında yıkıldığını bilmiyoruz. Savcılığa bildirdik araştırılıyor. Bununla beraber bu günden itibaren yıkılacak olan bütün devlet binaları, kamu binaları ile ilgili açık ihale yapılarak kamunun menfaati sağlanarak maksimum fiyata verilerek yıktırılması gerekiyor” dedi

Vali çağrımızı dikkate almadı. Suç duyurusunda bulunduk
Yıkımlarla ilgili 9 Temmuz tarihinde Valiye bir çağrıda bulunduklarını ifade eden İl Başkanı Karakuş, “Yıkım işlerinde şaibeli şeyler konuşuluyor. Gelin bunu siz araştırın. Biz dedik, biz eşittik. Gelmiş olduğumuz noktada iki ay sonra Valilik hakkında, Milli eğitim hakkında, Özel idare hakkında gerekli soruşturmanın yapılması için suç duyurusunda bulunduk. Halen daha bu ilin mülki amiri tarafından atılan ciddi bir adım yok. Yıkımların durdurulması yok. Halen daha Harput devlet hastanesine Ankara’dan sipariş üzerine bir firmanın geldiği konuşuluyor. Baskil’de 600 bin tl’lik bir kamu zararı konuşuluyor. Buna rağmen hala Valilik harekete geçmiyor ise biz burada son çare olarak Ak parti ile başkanını bir kez daha göreve davet ediyoruz. Keban’daki polis lojmanlarının yapım ihalesinin yüksek rakama gittiğini gördüğü zaman sözüm ona ihaleye nasıl müdahale edip iptal ettirdiyse, il başkanını inisiyatif alarak bir kez daha göreve davet ediyoruz. Yıkımlarla ilgili yatılı okulun yıkımının durdurulması bundan sonraki yıkımlarla ilgilide açık ihale usulünün uygulanacağını kamuoyuna bilgilendirilmesini talep ediyoruz” diyerek çağrıda bulundu.

İkinci bir suç duyurusunda bulunacağız
Doğrudan teminlerde yıkım işlerinin hızlı yürütülmesinin planlandığı yönündeki düşüncelerin doğru olmadığını vurgulayan Karakuş, “O hikaye deprem 24 Ocak tarihinde olmuş, gelmişiz 2021 yılını eylül ayına. Tam bir yıl 8 ay gibi bir süre geçmiş hiçbir aciliyete dayanarak, biz burayı acil yıktık diyemezler. Bunu diyebilmeleri için en azından deprem sonraki üç ay içerisinde yapsaydılar makul karşılardık. Ama depremden bir yıl 8 ay geçtikten sonra efendim acil yıkılması lazımdı. Böyle yaptık denilmesi çocuğa bile anlatmasınlar kimse inanmaz. Kendilerinin bir itibarı da bu memlekette kalmaz. Bu konunun  takipçisi olacağız. Savcılığa mevcut dosyamız üzerinden ikinci bir beyanda bulunacaklarını” söyledi.  


KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum