"Herkesin Kendi Yerinde Evlerinin Verilmesini İstiyoruz"

AFAD tarafından yapılan evlerin kura çekilerek sahiplerine verileceğine dair yapılan açıklama sonrasında Dilek Sitesi sakinleri kura çekim kararına tepki gösterdi

 "Herkesin Kendi Yerinde Evlerinin Verilmesini İstiyoruz"
22 Eylül 2020 - 08:47 - Güncelleme: 24 Eylül 2020 - 13:29

 Elazığ’da 24 Ocak’ta meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde merkezi Sürsürü Mahallesinde bulunan Dilek sitesi apartmanının yıkılması sonrasında AFAD tarafından yapılan evlerin kura çekilerek sahiplerine verileceğine dair yapılan açıklama sonrasında Dilek Sitesi sakinleri kura çekim kararına tepki gösterdi. Sözcü’ye konuşan Dilek sitesi sakinlerinde Murat Allı,  Bu ne Allah katında ne de kul katında bu kabul edilmez. Haklarımız gasp edildiği zaman biz işten eve gidip geldiğimiz zaman burada oturan kişilerle aramızda husumet çıkacak ve bizi düşman sahibi edecekler. Olayın buraya gelmemesi için herkesin kendi yerinde evlerinin verilmesini istiyoruz” dedi.
Sivrice merkezli Elazığ’da 24 Ocak’ta meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde merkez Sürsürü Mahallesinde bulunan Dilek Apartmanının yıkılması sonucunda 6 kişi yaşamını yitirmişti. Meydana gelen deprem sonrasında AFAD tarafından yapılan evlerin ev sahiplerine kura çekimiyle verilmesi kararına Dilek sitesi apartmanı sakinleri tepki gösterdi. Apartman sakinleri kura çekiminin ev sahiplerini hak kaybına uğratacağını belirterek herkesin deprem öncesinde oturduğu yerlerde evlerinin verilmesini talep ettiler. Evlerin kura çekimiyle verilecek olması kararını öğrenen 20’ye yakın Dilek sitesi apartmanı sakini evlerinin önünde açıklama yaparak yetkililerin kura çekiminden vazgeçmesini istediler.  

“BİZLERİN KURA ÇEKME GİBİ BİR TALEBİ YOK”

Apartman sakinleri adına konuşan Murat Allı yaşadıkları mağduriyetle ilgili şunları söyledi;
“Ben 24 Ocak’ta yaşanan 6.8 büyüklüğünde meydana gelen deprem öncesinde Dilek sitesinde oturuyordum. Burada toplanmamızın sebebi hakkımız olan evlerimizi bize verilmemesinden dolayı Dilek sitesi önünde toplandık. Elazığ’da büyük bir deprem oldu apartmanımızın yıkılması sonrasında yetkililer bizlere “Yerinizde mi ev istiyorsunuz, Cumhuriyet Mahallesinde mi ev istiyorsunuz, Bizmişen Mahallesinde mi ev istiyorsunuz yoksa evinizin karşılığında paranızı mı almak istiyorsunuz” diye sordular. Bizde kendi yerimizde evlerimizi istiyoruz diye cevap verdik. Ancak şimdi Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü kura çekimiyle evlerimizin teslim edileceğini söylüyor. Bizim kura çekme gibi bir talebimiz yok çünkü evlerimiz belli şuanda burada 120 daire yapılmış ancak bize başka yerlerde ev verileceği ifade ediliyor. Konuyla ilgili Çevre Şehircilik İl Müdürümüzün yanına gittik, Müdürümüz bizlere ‘Sorun yoksa ben genel müdürümüz ve bakanımızla görüşeceğim Dilek sitesinde oturanlar kura çekmeyecektir’ dedi. Eğer Dilek sitesinde oturan vatandaşlar kuraya tabi olursa ve başka bir yere giderlerse hak kaybına uğrayacaklar. Yetkililer bu hak kaybını nasıl telafi edeceklerini ya bizlere açıklasınlar"

“HERKESİN KENDİ YERİNDE EVLERİNİN VERİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Dilek Apartmanı sitesinde evlerinin verilmesini talep eden Allı, ”Ben Dilek sitesinde 3. katta oturuyordum,  çocuklarımın rızkını kesip 30 senelik emeğimizin karşılığında evimizi aldık. Ancak yıllarca emek verdiğimiz evimize şimdi başkası gelip oturacak bizleri de başka yerlere gönderecekler. Bu ne Allah katında ne de kul katında bu kabul edilmez. Haklarımız gasp edildiği zaman biz işten eve gidip geldiğimiz zaman burada oturan kişilerle aramızda husumet çıkacak ve bizi düşman sahibi edecekler. Olayın buraya gelmemesi için herkesin kendi yerinde evlerinin verilmesini istiyoruz” diye konuştu.

“AFAD’IN BİZİ HAK SAHİBİ OLARAK KABUL ETMESİNİ İSTİYORUM”

 Apartman sakinlerinde Mustafa Erol ise, ”Dilek sitesi sakinleri olarak bizim öncelikli talebimiz evlerimizin bize eski mülkiyetlerimiz gibi teslim edilmesidir.  Bütün site sakinlerinin talebi bu yöndedir. Önceden ikinci katta oturana ikinci kattaki daire verilsin, üçüncü katta oturana üçüncü kat verilsin. Benim yaşamış olduğum ayrı bir mağduriyet daha var. Benim evim yıkılmış olmasına karşın eşimin babasından kalma evde hissesi bulunmasından dolayı ben AFAD tarafından hak sahibi kabul edilmedim. Bu durum benim gibi çok sayıda insana mağduriyet yaşatıyor.  AFAD tarafından hak sahibi olarak kabul edilmediğim için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü şartlarından yararlanmak zorunda kalıyoruz.  Bu da ciddi bir mağduriyet yaşamamıza neden oluyor. Örneğin; AFAD 'da hak sahibi olanlar evler için 18 sene faizsiz olarak borçlanırken ben Çevre Şehirciliğe tabi olduğum için 100 bin lirayı 150 bin lira olarak ödemek zorunda kalacağım. Benim gibi binlerce vatandaşın bu mağduriyeti yaşamaması için AFAD'ın bizi hak sahibi olarak kabul etmesini istiyorum” ifadelerini kullandı.
KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeXGDe4LQuRcQ

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum