İdare, süreci takip etmeyince tıpış tıpış borcu ödemek zorunda kaldı

Elazığ İl Özel idaresinin, Gezin Belediyesinin kapanmasından sonra kuruma ait elektrik abonesini iptal etmeyince 2014 yılından itibaren oluşan ait elektrik borcunu İl Özel idaresi tarafından ödenmesi idarenin ihmalinden kaynaklandığı ortaya çıktı.

İdare, süreci takip etmeyince tıpış tıpış borcu ödemek zorunda kaldı
07 Mayıs 2022 - 19:19 - Güncelleme: 07 Mayıs 2022 - 19:47

İl Özel İdaresi Plan ve bütçe komisyonu tarafından hazırlanan inceleme raporunda 5393 sayılı kanunun 11 maddesi gereğince 2014 yılında belediyelikten düşürülen Gezin belediyesi hizmet binası Elazığ il özel idaresine geçmiş olup bu tarihten sonra 16410179 tesisat nolu abonelik oluşan elektrik faturaları Elazığ il özel idaresi adına düzenlendiğinden, Elazığ İl Özel İdaresi Destek Hizmetleri Müdürlüğünün 27.12.2021 tarih ve 14183 sayılı yazısı ile ek mevcut aboneliğinin kapatılması istenmiş olmasına rağmen 22.12. 2021 / 10. 1.2022 ve 14.1.2022 yevmiye tarihli üç adet ödeme emri ile ek 38 adet ek 3 için toplam 22.128.45 tl ödeme yapıldığını tespit etti.

Genel Sekreter açıklama yapsın 
Komisyon raporunun okunmasından sonra söz alan CHP K.Koçan İl Genel Meclis üyesi Mahmut Okçuoğlu, Yapılan tahsisle ilgili baştan beri bir hata olduğunu gözlemlemekteyiz. Tahsis yapılırken buranın bir kere tamamıyla hangi kuruma tahsis yapıldıysa ödenmesi gereken borçların ödenip ondan sonra ki süreçte o
luşabilecek her türlü borcun tahsisli kuruma ait olduğu belirlenmesi gerekirken burada tahsis yapan kurum hiçbir şekilde geçmiş borcu bildirmeden tahsis yapmıştır. Özel idare lütufta bulunmuş geçmişteki borçlarını da ödeyerek tahsisi maalesef yapmıştır. Acilen Genel Sekreterlik açıklanmasını istiyorum diye konuştu    

Devletin malına mülküne sahip çıkamıyorlar !

MHP İl Genel Meclis üyesi ve Grup Başkan Vekili Osman Dilek “2014 yılında (belediye var olduğu zamandan beri) Özel idare ukdesine geçen belediyenin gayrimenkulleri ile ilgili o dönemde belediye Fırat EDAŞ’la ilgili bir sözleşme yapıyor. Sözleşmede, elektrik giderlerine karşılık kira verilmeyecek. 2014’te belediye kapanıyor ve işin en acı yönü 2014'ten bu tarafa bizim kurumumuz oraya dilekçe verip “Belediye kapandığı için bu sözleşmeden bitmiştir.” diye hiçbir fikir alışverişinde bulunmuyor, böyle bir müracaatı yok. Ve orada ne hikmetse oradaki dükkânları oradaki Fırat EDAŞ’ın oturduğu yer sahibi olmadığı halde idarede iki tane saat var. Ve o iki saatin ikisinin de ücretlerini Özel idare ödüyor.

Kimse kimseden zorla para almaz. Siz takip etmezseniz, siz kendi malınızı mülkünüzü devletin malına mülküne sahip çıkmazsanız bu meclisin değil, bürokrasinin işi, siz bu işi yapma mecburiyetindesiniz.” cümlelerini kullandı.

Biz niye 2 dönüm yer lazımken 10 dönüm sahil sınırı içerisinde olan yeri 5 dakikada tahsis ettik?!

MHP İl Genel Meclis Üyesi Dilek sözü Meclis toplantının ikinci gününde Sivrice Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Müdürlüğüne yapılan tahsisi tekrar gündeme getirerek Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat  Müdürlüğüne “İlçelerde tahsisler yapılıyor. Bunda Kaymakamın haberi yok. İlçelerin sorumlu amiri kaymakamdır. Milli Eğitim’de istese başka bir kurumda istese ilk müracaat edeceği yer kaymakamlıktır. Kimse Kaymakamlığa müracaat etmeden, kimse araştırıp, sormadan oylamayla herkes kabul ediyor. Biz niye iki dönüm yer lazımken 10 dönüm sahil sınırı içerisinde olan yeri hemen 5 dakikada tahsis ettik, geldik oturuyoruz. Bir araştırma, bir soruşturma yapılmaz mı? Oranın Kaymakamına sorulmaz mı? Yani burada kime soruyorsak, kimsenin haberi yok. Bu tür konularda dikkat etmek lazım” diyerek uyarıda bulundu

Bakın iki tahsis gelmiş ne yapılacak belli değil…

Dilek konuşmasında,  Bürokrasinin işlemesi lazım. Sonra tahsis geldiği zaman, bugün mesela Sürsürü’den ve Morning’den gelmiş. Ne yapacaksınız burada, kim istemiş bunu, talep ne, talebin karşılığı ne, bütçesi ne, hangi yasaya istinaden biz bunu yapıyoruz? Bunlara dikkat edilmesi gerekiyor. Biliyorsunuz tahsislerin iki yıl kullanım hakkı vardır. Amacı dışında kullanıldığında otomatik iptal edilir. İki yılı geçmiş onlarca tahsis var. Hangisi iptal edilmiş, biliyor muyuz.  Sağlıklı bir şekilde idare ile oturup konuşalım. Özel idarenin bir idaresi var, oturup konuşalım. Bu eksiklerin bundan sonraki süreçte olmaması için ne gerekiyorsa hep beraber katkı sağlayalım.” Açıklamalarında bulundu.

Ak Parti Meclis üyesi Kar, "İdarenin ihmalini teyit etti" 

Ak Parti İl Genel Meclis Üyesi ve Plan ve bütçe komisyonu Başkanı Ertuğrul Kar, idarenin ihmali neticesinde borcu ödemek zorunda kaldığını söyledi. Kar açıklamasında; “2014’ten bu zamana kadar binanın bu şekilde kalmasıyla ilgili zafiyet göstermiştir. Sözleşme yapması gerektiği bunu kayıt altına alması gerektiği proje müdürlüğü tarafından kira sözleşmelerinin kayıt altına alınarak belli sözleşmedeki şartlar neticesinde kullanılmasına izin verilmesi gerekirdi. Bu elektrik borcu günden güne faiz ile birlikte arttığından kurum 2021 yılı aralık ayında abonenin kapatılmasıyla ilgili müracaat ettiğinde Fırat EDAŞ tarafından eski borçlar ödenmediği takdirde kapanma işlemi yapılmamıştır. O yüzden bu borcu ödemek zorunda kalmışız. Çünkü bu borç Özel İdare tarafına tahakkuk etmiştir. Tahakkuk edilen borcu artık geriye dönük ödememe şartı olamaz. Çünkü özel idare tarafından tahakkuk edildiğinden bu abonenin kullanılmadan kapanması için borç kap ödenmiş ve aboneler kapanmıştır. Bu tarihten sonra geçen ay ki meclisimiz de belediyenin binasının muhtarların kullandığı bölümü biz muhtarlara tahsisi yapıldı. Ancak AKSA‘nın ve PTT’nin ve iki işletmenin komisyon olarak Özel idare Genel Sekreterliğe yetki verilere kira sözleşmesi altında sözleşme yapılarak kiralarının kuruma yatırılması için bir görüş belirttik” açıklamasında bulundu   


Devleti zarara uğratanlar hakkında işlem yapılacak mı?

Şimdi gözler Plan ve bütçe komisyonu tarafından tespit edilen idarenin ihmal sonucu kurumu  22.128.45 tl zarara uğratanlar hakkında yasal işlem yapılıp yapılmayacağına çevrildi.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum