İltihaplı eklem romatizması dikkate alınmalıdır

Prof. Dr . Koca, Vücudumuzu tam esnek hareket ettiremiyorsak, hareket ettikçe yavaş yavaş ısındıkça eklemlerin açıldığını görüyorsak, bunun romatoid artrit (iltihaplı eklem romatizması) olma olasılığının yüksek olduğunu, bu nedenle bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini vurguladı.

İltihaplı eklem romatizması dikkate alınmalıdır
03 Ocak 2022 - 21:59 - Güncelleme: 03 Ocak 2022 - 22:15
Fırat Üniversitesi Hastanesi iç hastalıkları Anabilim Dalı/Romanoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Süleyman Serdar Koca iltihaplı eklem romatizması hakkında bilgiler verdi.
Halk arasında meşhur adıyla iltihaplı eklem romatizması( romatoid artrit),  hastalığının çok nadir görünmeyen bir hastalık olduğunu, dile getiren Prof. Dr. Koca, maalesef bu yönüyle hastalığın geri plana atıldığını, hastaların nazarında böyle bir hastalık olmaz vakit geçtikçe şikâyetlerin artması gerekir kendi kendine hastalık geçmez” gibi yorumlarla hastaların polikliniğe geç başvurabildiklerinin altını çizdi.
Prof. Dr. Süleyman Serdar Koca, tabiri caizse kalede gördüğümüz golü geri çıkaramayacağımızı bu hastalık konusunda daha dikkatli ve hassas davranmamız gerektiğini söyleyen Koca, bu hastalıktan kurtulmasın en yegâne yolunun olabildiğince erken tanı, olabildiğince tedaviyi erken alma olduğunu belirterek, küçük eklemlerde ağrı şişlik var ise, sabahları yarım saatten fazla tutukluk olduğunu hissediyor vücudumuzu tam esnek hareket ettiremiyorsak, hareket ettikçe yavaş yavaş ısındıkça eklemlerin açıldığını görüyorsak, bunun romatoid artrit (iltihaplı eklem romatizması) olma olasılığının yüksek olduğunu, bu nedenle bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini vurguladı.


KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum