İptal olacak ihaleye neden girildi ?

Maden ihalesiyle ilgili Elazığ kamuoyunun dikkati Elazığ Girişim Grubu’nun neden ihaleye girmediğine çekilerek algı yönetimi yapılmaya çalışılırken, gözlerden kaçan detayları Elazığ SONSÖZ Gazetesi gündeme taşıdı. Gazete iddiasında iptal olacak ihaleye Elazığ'lı firma neden girerek engel olduğu sorgulanmaya başladı

 İptal olacak ihaleye neden girildi ?
23 Nisan 2022 - 23:36 - Güncelleme: 10 Mayıs 2022 - 19:46

Türkiye’nin ve Elazığ tarihinin en büyük maden rezervinin işletilmesi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünce (MAPEG) yapılan ihale 21 Nisan tarihinde gerçekleştirildi. İhaleye 2 firma katıldı.

İhaleyi Kazanan Cengiz Holding’in ortağının Başkan vekili olduğu Port Madencilik A.Ş.ile yarışan diğer firma ise kamuoyunun yakından tanıdığı Elazığlı Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi A.Ş. oldu.

İlk tekliflerin kapalı zarflarda teslim edildiği ihalede iki firmanında ilk teklifleri 2 milyar TL oldu.
Zarfların açılmasından sonra açık artırma yöntemine geçildi.
Kanun gereği kapalı teklifini en az %5 oranında artıran Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi A.Ş. yeni teklifini 2 milyar 100 bin Tl açıkladı.
Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi A.Ş.’nin teklifini yine kanun gereği %5 oranında artıran Port Madencilik A.Ş,Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi A.Ş. nin teklifini artırmayarak çekilmesi üzerine 2 milyar 205 milyon TL bedelle ihaleyi kazanmış oldu.
Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi A.Ş’nin bağlı olduğu Çelikler Holding ‘in 2019, 2020 ve 2021 yıllarında kamudan 21/B (Davetiye) yöntemiyle 18 milyar 281 milyon liralık ihale aldığı iddia edilmişti.*

İHALENİN ADRESE TESLİM OLDUĞU İDDİA EDİLMİŞTİ
Türkiye’nin ve Elazığ tarihinin en büyük maden rezervinin işletilmesi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünce (MAPEG) yapılan ihale şartnamesinin tek bir firmayı işaret ettiği gerek Emmad(Elazığ Mermerciler ve Madenciler Derneği) tarafından Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesine açılan dava dilekçesinde,gerekse CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol Tarafından defalarca ifade edilmişti.


İHALEYE TEK FİRMA GİRSEYDİ NE OLURDU?
İhaleye 12 ye yakın dosyanın alındığı ve büyük şirketlerin ilgi gösterdiği ihaleye sadece iki firmanın katılması dikkat çekti. Türkiye’nin ve Elazığ tarihinin en büyük maden rezervinin işletilmesi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünce (MAPEG) yapılan ihaleye tek Firmanın teklif vermesi halinde rekabet koşullarının oluşmadığı gerekçesiyle ihalenin iptal edilebileceği konunun uzmanları tarafından dile getiriliyor. Şimdi akıllara takılan sorunun yanıtı aranırken iptal olacak ihaleye Çelikler A.Ş neden teklif verdi.

İKİNCİ FİRMANIN ÇELİKLER OLMASI TESADÜF MÜ?
Kamuoyu ve uzmanlar İhaleye sahipleri Elazığlı bir firmanın girmesinin tesadüfmü yoksa kamuoyunda oluşabilecek olumsuz algıyı kırmak amaçlı olarak mı yapıldığı konusunda tereddütlerini ifade ettiler.
Kamuoyu ve uzmanlar; yaşananların Elazığ Girişim Grubunun şehirde oluşturduğu gündemi, ihaleye Elazığlı bir firma katıldı algısıyla sürecin şeffaf bir şekilde gerçekleştiği düşüncesi oluşturma gayreti olabileceği şeklinde yorumluyorlar.

ÇELİKLER NEDEN ARTIRIMA GİTMEDİ?
Maden ihalesi gibi çok büyük bir ihaleye giren böylesine güçlü ve aynı zamanda Elazığlı olan bir firmanın verdiği teklifi sadece 100 Milyon TL artırması ve ilk turdan sonra ihaleden çekilmesinin dikkat çekici bir durum olduğunu ifade eden kamuoyu böylesine güçlü bir firmanın böylesine büyük bir ihalede ilk turdan sonra çekilmesine bir anlam veremediklerini ifade ettiler.
Elazığ’ın kazanımına olacak bir ihalede Elazığlı Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi A.Ş.’nin fiyat artırımına gitmemesi ve ilk artırım turundan sonra çekilmesi konusunda ise firma yetkililerinin bir açıklama yapması bekleniyor.
*Üç yılda 143 milyar liralık ihale kapalı kapılar ardında verildi - Son dakika ekonomi haberleri – Sözcü (sozcu.com.tr)


KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum