Kamu zarara uğratılmıştır

İl Özel İdaresi Ekim ayı meclis toplantısında yıkım ihaleleri konusu yeniden gündeme geldi. Yıkımlarında 2886 devlet ihale kanununa göre açık ihale ile yapılması gerektiğini belirten Ak Parti İl Genel Meclis üyesi Ertuğrul Kar, demirbaş kayıtlarını Milli Emlak’a vermeyen yöneticiler hakkında Valilik tarafından soruşturma açılması gerektiğini belirtti

Kamu zarara uğratılmıştır
01 Ekim 2021 - 14:42 - Güncelleme: 14 Ekim 2021 - 20:41

İlimizde 24 Ocak depremi sonrası kamu binalarının yıkımlarında doğrudan teminle yapılan ihalelerin yandaşa peşkeş çekildiği yönünde haberler çok sık gündeme gelmişti.

Hatta; Mehmet Akif Ersoy Lisesinin yıkım ihalesinde üç kurumun haberi olmadan yıkılması ile Baskil Yatılı Bölge Okulu yıkımlarında ayyuka çıkan peşkeş iddiaları Ak Parti camiasını rahatsız etmesine rağmen soruşturmalar konusunda bir arpa boyu yol alınmadığı görülüyor.
Ak Partili İl Başkanı, Milletvekilleri ve kamuoyu rahatsız olmasında rağmen ihalelerin yapılması dur durak bilmeden devam ediyor.

İl Özel İdaresi ekim ayı meclis toplantısında okul yıkımları konusu yeniden gündeme geldi. MHP İl Genel Meclis üyesi Osman Dilek’in son Gazi Endüstri Meslek Lisesinin yıkımını gündeme getirmesinden sonra
Ak Parti İl Genel Meclis üyesi Ertuğrul Kar, kamu kurum binalarında Kalorifer kazanlarının, peteklerin, kapı ve pencere gibi demirbaş malzemelerinin hazineye ait olduğunu bu demirbaş malzemelerinin Makine kimya endüstrisine gönderilerek gelirlerin hazineye irad kaydedilmesi gerektiğini söyledi.Kar konu ile ilgili yaptığı konuşmada “Binaların iki tür demirbaşı vardır. Birincisi binayı kullanan yani milli eğitim kullanıyorsa milli eğitim kullandığı binada sırası ve diğer demirbaşlarıdır. Bunlar milli eğitimin aktifine kayıtlı demirbaş eşyalarıdır. Bunları milli eğitim veya kullanan kurum tahliye ettiği zaman kayıt altına alır.
Bir de binaların kendi demirbaşları binalar hazinenin malıdır. Bunlar nelerdir. Kazan dairelerdir. Kalorifer peteğidir. Penceresidir. Bunları milli emlak kanalı ile kayıt altına alır. Makine kimya endüstrisine göndermek kaydıyla hazineye irad olarak kaydedilmesi gerekmektedir. Ancak duyduğumuz kadarı ile hatta aldığımız kesin bilgilere göre bu demirbaş eşyalarının kayıt altına alınmadığını görülmüştür. Nitekim Baskil’deki yatılı okulun demirbaş kayıtları olduğu gibi burada milli emlak gerekli yazışma yapılmamış Milli Emlakta bunları kayıt altına alıp Makine kimya endüstrisine kazan dairesi gibi demirbaş malzemelerinin bildirmediğinden dolayı bunları kamuoyunu rahatsız ettiğini bizde meclis adına duyurmuş olalım” dedi.

Şirket bağımsız denetim firması denetlenmeli veya iki meclis üyesi bulunmalıdır
Kar konuşmasında Yıkım ihalelerinin özel idarenin şirketi üzerinden yapılıyorsa bunu doğrudan teminle değil 2886 sayılı devlet ihale kanununa göre açık ihale ile rekabet şartları oluşturarak ilanı yapılarak oluşturulması gerektiğini ifade ederek, “Yoksa kamuoyu, bizlerde rahatsız oluyoruz. Şirket üzerinden yapılan bütün ihalelerin bir denetim mekanizması olması gerektiği kanaatindeyim. Şirket, şirketler yasasına tabii ise şirketlerde bağımsız denetim şirketleri ile anlaşıp bu yıkımlarla ilgili bütün belgeleri tahkikat edip bir rapor hazırlayıp meclise sunsun. Ayrıca meclisten iki arkadaşın seçilmesinde oranın işleyişinde denetiminde meclisin haberdar olması gerektiğini belirtmek istiyorum. Buradan yapılan doğrudan teminle yapılan ihalelerin yanlış olacağını kamuoyunun bundan vicdanen rahatsız olacağını hazine kayba uğrayacağını buradan belirtmek istiyorum.

Soruşturma açılmalıdır
Bir önce bu şirketin bağımsız denetim şirketine verilmesi veyahut meclisten iki arkadaşımızın buraya seçilerek kayıtların denetimlerin yapılarak raporlandırılması isteyen Ak Parti İl Genel Meclis üyesi Kar, Yıkımlarında 2886 devlet ihale kanununa göre açık ihale ile yapılması gerektiğini, demirbaş kayıtlarının da Milli Emlak’a ilgili birim vermediği takdirde Valilik tarafından soruşturma açılarak okul müdürü hakkında soruşturma açılması gerektiğini kanaatinde olduğunu söyledi.


KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum