Kapanma yeterli tedbirler alınmadan açıklanmıştır

DEVA Parti, 29 Nisanda yürürlüğe tam kapanma uygulanmasının giren kısmen yerinde bir karar olmakla birlikte , gereğince düşünülmeden ve yeterli tedbirler alınmadan  kamuoyuna duyurulmuştu denildi

Kapanma yeterli tedbirler alınmadan açıklanmıştır
30 Nisan 2021 - 12:38 - Güncelleme: 03 Mayıs 2021 - 12:14
Gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından , 29 Nisandan itibaren yürürlüğe girecek tam kapanma uygulamasına ilişkin karar,  kısmen yerinde bir karar olmakla birlikte , gereğince düşünülmeden ve yeterli tedbirler alınmadan  kamuoyuna duyurulmuştur. DEVA Partisi İl Başkanı Av. Mehmet Kangal olarak uzun zamandır dile getirilen tam kapanmanın zorunlu olduğu tavsiyesinin yanında, kapanma ile birlikte uygulanması gereken ek tedbirlere yönelik de acilen kararlar alınması gerekmektediğini ifade ederek,bizim bu konudaki önceliğimiz tabiki halkın sağlığıdır. Halkımızın sağlığını korumak için gereken ne varsa yapılmalıdır.

Ancak tam kapanma kararı alındıysa, bununla beraber insanların yükümlülükleri de teminat altına alınmalı ve piyasalara gerekli destekler sunulmalıdır. Özellikle küçük işletme sahibi esnaflarımıza, geçimini günlük kazancı ile sağlayan çalışanlarımıza ve dar gelirli vatandaşlarımıza nakdi hibe desteği sağlanmalıdır. Bu süreçte herkesi kapsayacak şekilde vergi , sgk gibi devlet ödemelerinden vazgeçilmeli, kira, elektrik, su, doğalgaz ve kredi gibi ödemeler ertelenmelidir. Çek ödemelerinde ertelemeye gidilmeli, ancak bunun karşılığında alacağını tahsil edemeyen işletme sahipleri için de faizsiz kredi desteği sağlanmalıdır.  

Alınacak bu ek tedbirlerle birlikte, aşı konusuna da ağırlık verilmeli ve eskisinden çok daha hızlı bir aşılama çalışması yapılarak , yayılım hızı düşürülmelidir. Toplumun tüm kesimlerince dile getirilen bu tedbirlerin acilen uygulanması , insanlarımızın sağlık ve ekonomik açıdan yaşadığı mağduriyetleri gidermeye yardımcı olacaktır"dedi.
 

Emekliler hayal kırıklığına uğramıştır

Emeklilerin uzun zamandır büyük bir umutla beklediği bayram ikramiyelerine yapılacak olan artış miktarının sadece 100 TL olduğu kamuoyuna duyurulduğunu vurgulayan DEVA Partisi İl Başkanı Av.Kangal, Bilindiği üzere bundan 3 yıl önce emeklilere dini bayramlarda 1000 TL ikramiye verilmeye başlanmıştı, ancak şimdiye kadar hiçbir artış yapılmamıştı. Bu yıl planlanan artış miktarı konusunda ise kamuoyunun beklentisi, gerçek enflasyon oranında yapılması yönündeydi. Ancak bu beklenti boşa çıkarıldı ve halka rağmen sembolik bir rakam belirlendi. Son üç yılda ülkemizde enflasyonun yaklaşık yüzde 50 oranında arttığı dikkate alındığında ise,  bayram ikramiyelerinin de bu oranda artması gerektiği, hiç degilse ikramiyelerin 1500 TL olarak belirlenmesinin fayda sağlamak adına daha gerçekçi bir yaklaşım olacağı ortadaydı.  Böylelikle geçim sıkıntısı çeken emeklilerimize ve diğer hak sahiplerine bu zor günlerde bir nebze de olsa can suyu olabilecek bir yardımdan söz edilebilecekti .Ne yazık ki devlet kaynakları gereğince kullanılamadığından dolayı, bunun doğal bir sonucu olarak da böyle bir artış vatandaşlarımıza reva görüldü  .

Ödenecek bu ikramiye; emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı (dul-yetim aylığı) ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri almakta olan kişilere ödenmekte. Ayrıca aylık almakta olan şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahiplerini de kapsamaktadır. Bu şartları taşıyan vatandaşlarımızın sayısının resmi rakamlara göre yaklaşık 13 milyon kişi olduğu, aileleri ile birlikte bu sayının daha da arttığı, bu sebeple çok büyük bir kesimi yakından ilgilendiren artış miktarının toplum nezdinde büyük bir hayal kırıklığına sebep olduğu unutulmamalı, birçok konuda olduğu gibi bu konuda da artık halkın ihtiyaçlarına cevap verilemediği görülmelidir.KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum