Köylü Vakfın arazilerine el koymasından rahatsız

Kovancılar İlçesine bağlı Ekinözü köylüleri yıllar öncesi köy arazilerinin büyük bir kısmının Vakıf üzerinde olması nedeniyle sorun yaşıyor. Köylüler sorunlarının çözümü için DEVA Partisinden yardım istedi

Köylü Vakfın arazilerine el koymasından rahatsız
05 Ekim 2021 - 17:01 - Güncelleme: 10 Ekim 2021 - 10:08
Tarihi yüzyıllar öncesine dayanan eski ismi Habap, şimdiki ismi ile Ekinözü Köyü Elazığ’ın en eski yerleşim bölgelerinden biri olduğunu ifade eden DEVA Partisi İl Başkanı Av. Mehmet Kangal Bu köyde yıllardır devam eden sorunların bir türlü çözülememiş olması ve köy halkının mağduriyeti sebebi destek istediklerini söyledi.

VAKIF KÖY ARAZİLERİNE EL KOYMUŞ İDDİASI
Şahıs arazilerinin dışında kalan köy merası, dere yatağı, kayalık, köy çeşmeleri, mezarlık, cami, eski kilise ve tüm tarihi alanların köyün ortak kullanımında olması gerektiğini ve eski tarihli kayıtlarda buraların açıkça köyün ortak malı olarak göründüğünü, ancak yıllar önce hiç bilinmeyen bir vakıf tarafından buraların yolsuz olarak tescil edilmesi sebebi ile mağduriyet yaşadıklarını dile getiren DEVA Partisi İl Başkanı Av. Mehmet Kangal, ortalama 1500-2000 nüfusa sahip köyde yaşam alanlarının kalmadığını belirtti. Kangal; “Özellikle tüm mera alanları bu vakıf adına tescil edildiği için geçimini hayvancılıkla sağlayan köylünün büyük sıkıntı çektiği ve bu sebeple maddi kayıplarının had safhada olduğu görülmüştür. Bunun yanında köyde daha büyük bir sıkıntı olan su sorunu mevuttur. Köyün kadimden beridir akan su kaynakları vakıf tarafından bahsedilen arazilerin taş ocağına kiraya verilmesi sebebi ile bu bölgeden beslenen kaynaklar kurumuş ve köylünün temiz su ihtiyacı karşılanamaz olmuştur. Başta bu sorunlar olmak üzere daha bir çok sorunla karşı karşıya olan Ekinözü Köyü halkı adına her türlü mücadeleyi veren köy muhtarı şimdiye kadar ne yazık ki sesini yetkililere duyuramamış ve mağdur olan köylünün sorunlarına çare bulunamamıştır.
Bizlerin yetkililerden talebi ortak yaşam alanları elinden alınmış olan köy halkımızın bu sorunlarının giderilmesi için gerekli hassasiyetin gözetilerek bir an önce sorunlara çare bulunmasıdır”dedi.


KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum