Kredi kartı yasağı esnafımızı zor durumda bırakıyor

Elektronikçiler, Fotoğrafçılar ve Saatçiler Başkanı Mehmet Havabulut, esnafın ekonomik olarak sektörde sıkıntı yaşadığını kredi kartı yasağı ve iş yeri kiralar esnafın belini büktüğünü söyledi

Kredi kartı yasağı esnafımızı zor durumda bırakıyor
21 Mayıs 2022 - 20:24 - Güncelleme: 24 Mayıs 2022 - 00:17
Katıldığı elaziginsesi.webtv’de ekonomik gündemi değerlendiren Elektronikçiler, Fotoğrafçılar ve Saatçiler Başkanı Mehmet Havabulut, 2014  yılında gerçekleşen kredi yasağı nedeniyle bilgisayar, cep telefonu, güvenlik kamerası işi yapan esnaflarımızın zorluklar yaşadığını kredi kartında taksit sayısı olmadığından dolayı esnafın satışını gerçekleştiremediğini açıkladı.

Esnaf sattığını yerine koyamıyor
Havabulut; ‘’ Sürekli olarak esnafla iç içeyiz. Bu esnaf ziyaretlerini gerçekleştirdiğimiz zaman işlerin olmayışından fiyatların yüksek olduğundan insanların bir kısır döngü halinde piyasanın içinde bulunduğundan bugün aldıkları bir ürünü satışını gerçekleştirdikten sonra 1 hafta sonra yenisini kendi dükkanına tedarik ettiği zaman sattığı fiyatın daha da üstünde almak zorunda kaldığını söyledi

Kredi kartı yasağı esnafımızı zor durumda bırakıyor
Bizim elektronik camiasında bilgisayar, güvenlik kamerası, cep telefonu işi yapan esnaflarımız olduğunu dile getiren Havabulut; “Onlara da zaten 2014’de gelen bir kredi kartı yasağı olduğu için onların işi daha bir zorlaştı. Gelen kişi bir cep telefonu satın almak istediği zaman en uygun fiyatta olan cep telefonun fiyatı 2500tl aşağısında değil, hep üstünde iyi bir cep telefonu almak isteyen için 5000-6000 gibi rakamlar söz konusu oluyor. Kredi kartına da taksit sayısı olmadığından dolayı esnaf satışını gerçekleştiremiyor. Müşteri de haliyle almakta zorluk çekiyor. Biz de bile meslek gurupları içerisinde fotoğraf esnafı tablacı esnafı optik esnafı hepsinin kendine göre problemleri var ama herkesin en çok yakındığı problem işlerin olmayışı. Biz bu durumu sürekli dile getiriyoruz Esnaftan aldığımız talepleri birlik başkanlığına, belediyeye, valiye, esnaflar genel müdürlüğüne yazılarımızı yazıyoruz. Bir çözüm aramaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Esnafın en düşük dükkan kirası 1500’den aşağı değil
Elazığ’da deprem ve pandemi sonrası yaşanan sorunların sektöre yansımalarıyla ilgili açıklamalarında devam eden Havabulut, Göreve geldikleri zaman çok fazla sıkıntıyla karşılaştıklarını ve yüze yakın esnafın dükkanını terk ettiğini dile getirerek ‘’Deprem pandemi ve ekonomik sıkıntılar yaşanırken bizler bu dönemde başkan seçildik. Başkanlığa geldiğimiz zaman baktık ki sıkıntı büyük. Çünkü insanların dükkanları yıkılmış. İşyerini tekrardan  açamayanlar var. Pandemi sürecinde iş yapamadığından dolayı kepenk kapatanlar oldu. Ben odaya geldiğim zaman eski kararlara bakıyorum nerden baksanız yüze yakın esnaf terk etmiş dükkanını biz göreve geldiğimiz zaman bu dört ay içinde yeni gelen kayıtlara bakıyoruz 15 geçmiyor. Artık esnafta bir talep yok, çünkü esnaf bugün dükkanı açsa 30’un üstünde genç bir girişimci ise devlet girişimcimize fedakarlık yapmıyor. Bir bağ-kur ödemeye çalışsa 1700 Tl,  en düşük dükkan kirasını ödemeye çalışsa 1500 aşağı değil. Bunlar hep ek maliyet bide üzerine iş yapamadığını düşünseniz otomatikman kişi iş yapmadan zarar etmiş oluyor.’’ Dedi.

KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum