Kurum, 8 ila 8,5 milyon zarara uğrayacak

Elazığ Belediyesinin beceriksizliği ve kötü yönetimi yüzünden arazi satışlarından elde edilen gelirler hovardaca harcanmaya ve kurum zarar etmeye devam ediyor

Kurum, 8 ila 8,5 milyon zarara uğrayacak
23 Ekim 2021 - 11:40 - Güncelleme: 11 Kasım 2021 - 23:53
Elazığ Belediyesinin beceriksizliği ve kötü yönetimi yüzünden arazi satışlarından elde edilen gelirler hovardaca harcanmaya ve kurum zarar etmeye devam ediyor. İmar Revizyonun iptal edilmesinden sonra kent merkezinde 19 milyon liraya ihale ettiği 15 Temmuz Demokrasi Meydanı düzenlemesi ve yeraltı otoparkı yapım işini de doğru dürüst yapamayarak yaklaşık 8-8,5 milyonluk bir zarara neden olacağı vurgulandı
Hatırlanacağı üzere, İlk ihaleyi alan Çetin İnşaat'tan alınıp Özsal inşaat- Evrensel Yol İnşaat isimli firmaya verilmesinin ardından Çetin İnşaat konuyu yargıya taşımış yapım işini ilk üstlenen Çetin İnşaat’tan alınıp Özsal inşaat- Evrensel Yol inşaat isimli firmaya vermesi sonrasında Çetin İnşaat yargıya başvurmuştu.
Çetin inşaatın itirazları üzerine Danıştay 13. Dairesi, meydan düzenlemesi ve yeraltı otoparkı işinin tekrardan Çetin İnşaat'a verilmişti. Verilen karar sonrasında inşaat çalışması durmuştu.
 

“İlgililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız”
Daha sonra Elazığ Belediyesi 15 Temmuz Demokrasi Meydanı düzenlemesi ve yeraltı otoparkı yapım yeniden ihaleye çıkarmış bu ihalede de çeşitli iddialar ileri sürülmüştü. İhale yeterlilik şartlarının tamamının sağlanmasına rağmen Çetin İnşaat'ın ihaleye davet edilmediğini belirten firma yetkilileri, “Yine ilk ihalede ihaleye girmeyen firmalara da davetiye gönderilmiştir.  Şirketimize davetiye gönderilmesi halinde yüzde 25 kırım ile teklif vereceğiz. Sadece belirli firmalara davetiye gönderilerek rekabet ortamı ortadan kaldırılmıştır. Tüm bu sebeplerden dolayı ihalenin yapılış şekli, çağrı usulü hukuka aykırı olmakla birlikte söz konusu ihalenin iptal edilerek şeffaf bir şekilde rekabet ortamı oluşturulup meydana gelecek kamu zararının önlenmesi gerekmektedir. Aksi taktirde kamu zararının doğmasına sebep olan ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır” ifadeleri kullanılmıştı.


Uzmanlar kurum zararın 8-8,5 milyon lira arası olduğunu belirttiler
Uzmanlar, İhale şartnamesi düzgün hazırlansaydı, gerekli evrak kontrolleri düzgün yapılsaydı ihalenin ne KİK’e ne de Danıştay’a sürecinin yaşanmayacağını ifade ederek, İhaleyi alan müteahhit işe başlar, işi tamamlar parasını kazanırdı. Belediyede o günün rakamlarına göre ödemesini yapardı. Ama iş bilmezliğin acı faturasını bu şehrin insanı ödemek zorunda bırakıldı. Bir ihalede işin dördüncü yüklenici tarafından yapıldığı nerede görülmüş. Demire, çimentoya gelen fiyat farklarını mega yöneticilerimiz sayesinde şimdi biz ödeyeceğiz. Yaklaşım 8 ila 8,5 milyon TL. Yazık değil mi? Son yıllarda en fazla ihalenin el değiştirdiği belediye yönetimi bu yönetim oldu. Olan da bu şehre oluyor” dediler.


KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ
 
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum