Kurum ayıbını örtmek için "Yalan haber" suçlamasına sarıldı

İl Özel idaresinin İl Genel Meclisi üyesi tarafından yaptığı açıklamayı kendi ayıbını örtbas etmek için “yalan haber” olarak değerlendirip suçlaması kurumun nasıl bir mantıkla idare edildiğini de göstermiş oldu

Kurum ayıbını örtmek için "Yalan haber" suçlamasına sarıldı
16 Temmuz 2021 - 22:15 - Güncelleme: 22 Temmuz 2021 - 09:59
İl Özel İdaresi Elaziginsesi.com haber sitesinin 07.07.2021 tarihinde yayımlanan ‘’ ARAÇALAR SÜS İÇİN Mİ ALINDI?’’ başlıklı haberimizin asılsız ve gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

İl Özel idaresinin İl Genel Meclisi üyesi tarafından yapılan açıklamaya rağmen kendi ayıbını örtbas etmek için “yalan haber” suçlaması ile kendini kurtarmaya çalışması kurumun nasıl bir mantıkla idare edildiğini de göstermiş oldu.


İl Özel İdaresi tarafında gönderilen açıklamada ; ‘’Araçlar süs için mi alındı?’’ başlığıyla; İl Özel İdaresi tarafından 2020 yılında 28 adet yeni iş makinasının alınmasına rağmen İl Özel İdaresinin iş makinası kiralamalarına devam ettiği ve satın alınan iş makinalarının personel eksikliğinden kaynaklı kullanılmadığı belirtilerek kurdelası kesilen araçların depoda çürümeye terk edildiğine ilişkin haberlere yer verilmişti.

İl Özel İdaremiz; Elazığ Merkez ve 10 İlçede toplam yaklaşık 4.600 km yol ağına sahip 549 köy ve 711 mezrada; yol, içme suyu, kanalizasyon, tarımsal sulama, karla mücadele, katı atık toplama vb alanalarda faaliyet göstermekte ve görev sahamızdaki işlerin büyük bir kısmı idaremiz iş makineleri ve personeli ile yürütülmektedir.

Özel İdaresi olarak mülga Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden devredilen iş makineleri ile birlikte 2020 yılı itibariyle İl Özel İdaresi envanterinde 182 adet araç (iş makinesi, kamyon, pikap vb) bulunmakta iken bahse konu araçların %43lük bölümünün 20 yaş ve üstü araçlar olduğu, bu araçların bakım/onarım giderleri bakımından büyük oranda ön görülemeyen maliyetler oluşturdukları bu nedenle de sıklıkla hizmette aksamalara sebebiyet verdikleri tespit edilmiştir.
 Bu duruma istinaden idaremiz teknik rapor ve talepleri neticesinde 2020 yılında İl Genel Meclisi tarafından İLBANK borçlanması ile 28 adet yeni iş makinesinin alınması yönünde karar alınmış olup, bu karara bağlı olarak bahse konu 28 adet iş makinesi Devlet Malzeme Ofisi vasıtasıyla satın alınmış ve 08.01.2021 tarihinde törenle hizmete sunulmuştur. Ekonomik ömrünü tamamen doldurmuş olan 13 araç da bu kapsamda hurdaya ayrılarak Makine ve Kimya Endüstrisine gönderilmiştir.


 İl Özel İdaremiz kendi envanterinde yer Alan araçların haricinde yıllık yatırım programında yer alan işler ile KÖYDES yatırımlarında yer alan işlerin tamamlanabilmesi amacıyla kiralama yöntemiyle de iş makinesi tedariki gerçekleştirmektedir .
2020 yılında hem idaremiz envanterinde olan araçlar sınırlı süreli kiralama yöntemi ile çalışanlarla birlikte toplam 213 araç Elazığ İli sınırlarında hizmet verirken bu rakam 2021 yılında temmuz ayı itibariyle 167 araç olarak kayıtlarımızda yer almaktadır,
Hali hazırda İl Özel İdaresi olarak hem programlı işlerimiz, hem de gerek ilimizde yaşanan şiddetli kuraklık gerekse 24.01.2020 depremi sonrası verilen hizmetler de dikkate alınarak yatırımlarımıza devam edilmektedir.
Ayrıca idaremizce yapılan gelecek yıllar projeksiyonunda her yıl emekli olan personel sayısı kadar istihdamın sağlanması konusunda talebimiz olmasına karşın genel idareden personel giderleri için ayrılan payın belirli oranlarda olması nedeniyle ilerleyen yıllarda ilave personele ihtiyaç duyacağımız aşikardır.
Bu bağlamda 2020 yılı sonu itibariyle alımı gerçekleştirilen 28 adet iş makinesinin personel olmadığı gerekçesiyle çalıştırılmaksızın sahada çürümeye terk edildiği yönündeki iddialar tamamen asılsız olup diğer iş makinelerimiz ile birlikte yeni iş makinelerimizin tamamı aktif olarak sahada hizmet vermektedir” denilerek kamuoyundan yanlış haberimizden dolayı özür dilenmemiz istenmiş.

Haberin kaynağı İl Genel Meclis üyesi…
Öncelikle haber iyi analiz edildiğinde bizim kendi kafamıdan yaptığımız haber olmadığı görülecektir. Haberin kaynağı MHP İl Genel Meclis Üyesi Aytunç Sunguroğlu, Temmuz ayı il Genel Meclis toplantısında yaptığı açıklamada;  ”2019 yılında 10 tane greyder kiralanmış, pikap 8 tane, servis otobüsü 5 tane, minibüs 7 tane, otomobil 9 tane, kamyon 8 adet kiralanmış, 2020 yılında ise greyder 10 tane, pikap 12 tane, servis otobüsü 8 tane, minibüs 7 tane, otomobil 9 tane, 2020 yılında il özel idaresi araç almasına rağmen grayder 10 tane, pikap 12 tane, otomobil 9 olmak üzere araç kiralanmış.
Benim öğrendiğimi kadarı ile kurumumuz İç İşleri bakanlığına personel alımı için müracaatta bulunmuş, maalesef ret gelmiş. Tasarruf tedbirleri nedeniyle ret gelmiş. Onun için satın aldığımız araçlar şu anda yatıyor. Çünkü operatörümüz yok. Şoförümüz yok. İki sene önce Keban gölüne almış olduğumuz 300 bin küsur TL’ye tekneye para verdik. Kaptanı olmadığı için orada hurda vaziyette yatıyor.Bunu neden anlattım. Buraya aktarılacak personeller, çok dikkat etmek zorundayız. İhtiyaç listesi çıkartılmış, ihtiyaç duyulan greyder operatör 3, şoför 20 tane ihtiyaç var.  Dozer operatörü 1 tane, ekskavatör operatörü 1 tane, katı atık toplama elemanımız yok. Çöpleri yatırım AŞ’den personel alarak yapıyoruz. Silindir operatörüne 1 adet, Vinç operatörüne 1 tane olmak üzere 41 personele ihtiyaç var” demiştir.


Bizde bu açıklamadan sonra 2020 yılında alınan araçların (depoda bekletilmektedir) sözünün gereği mecazi anlamda çürümeye terk edildiğini ifade ettik.
Bu haberin yalan olmadığını MHP İl Genel Meclisi üyesi teyit etmektedir. Kurum bizi yalan habercilikle suçlayacağına İl Genel Meclisi üyesini ikaz etseydi.
Kurum bu zafiyetinin gündeme gelmesi ile telaşa kapılan idare elaziginsesi.com haber sitesini yalan haber yaptı suçlaması manidar karşılanmıştır.

Bizi yalan haber yapmakla suçlayan idarenin kiralık araç alımının önüne geçmek için alınan araçları hizmete sunmasını ve kiralık araç ihalesinin yapılmamasının önüne geçmesi beklenirdi.

Bu ayıbın önüne geçemeyen Özel idaresi kurumunun bizi suçlamaya kalkması, nasıl bir mantıkla yönetildiğini de ortaya koymuştur.KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ  

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum