Listeyi hiç karışmadım, Almanya'daki hemşeriler yaptı

Akçakiraz Belediye Başkanı Sabahattin Kaya, Sözcü Gazetesinden İsmail Saymaz’a Belediyenin uyguladığı proje ile ilgili yaptığı açıklaması gündem belirledi

Listeyi hiç karışmadım, Almanya'daki hemşeriler yaptı
16 Nisan 2021 - 18:36 - Güncelleme: 18 Nisan 2021 - 12:17
Türkiye’nin gündeminde geniş yer tutan önce Malatya Yeşilyurt ilçesinde başlayan ardında İlimizde Arıcak-Baskil ve Akçakiraz belediyelerinde proje kapsamında aynı uygulama yaptığı ortaya çıktı. Akçakiraz Belediye Başkanı Sabahattin Kaya, Sözcü Gazetesinden İsmail Saymaz’a Belediyenin uyguladığı proje ile ilgili olarak açıklama yaptı.
Akçakiraz Belediye Başkanının Sözcü Gazetesinden İsmail Saymaz’ın sorularına verdiği yanıtlar şöyle…
Bir dostun hatırına böyle bir şey yaptık. Yarısında pürüz çıktı. 20 kişi falan gitti. Üçü geri geldi. Projeyi Almanya’da yaşayan Elazığ’lı bir hemşerimiz buralar dar bir alan, kapalı bir alan. 2-3 üniversitemiz, organize sanayimiz yok. Vatandaş işsiz güçsüz. Dedik buradan giderler, iş güç sahibi olurlar. Bana makul geldi. Burada Türkiye Cumhuriyeti’ne yük olacak insanlar gidiyor. Euro, altın ve  gönderiyorlar. Annesini, babasını rahatlatıyor. Bir şeyin karı zararından fazlaysa doğrudur, helaldir, hoştur. O mantıkla baktım.

Üçünü tanıdıklarını ifade eden Kaya, Elazığlı, ilçemizde iki kişi var. Dedi İnsanların çalışmalarına izin verdiklerini söyleyen Kaya;  Evet. Bu insanlar gidecek, gezecek, imkanı olursa çalışacak. Sonradan duyduk ki bu iş bir sektör ve meslek grubu haline gelmiş. Üç dört defa daha böyle teklif geldi. Gündemimize almadık” dedi.

Dönememeleri konusunda ise bunlar bize dedi ki; gideceğiz, alanı göreceğiz. Güzel bir alan çalışmasından sonra gidebilirsek gideceğiz. Yani gelecekler, anne babalarından izin alacaklar. Benim yardımcım ve meclis üyemde gitti. Onlarda belki gelmeyebilirdi. Uçakla gitmişler, aynı otelde kalmışlar. Vahşi depolamayı ve çöp arıtma tesisini gezdirmişler. Dedi
Derneğin nerede olduğu bilmediğini protokol yaptık. Ama kimdir, nedir, necidir; çok içinde olmadığını belirtti.  

Hemşerileri ile sonradan konuşabildiniz mi? sorusuna ise konuştum. Otelden kaçtılar dedi. Ben daha üzerine düşmedim dedi. Giden iki görevlinin de anlamadığı sorusuna ise anlamamışlar. Bizimkiler birkaç gün uzattılar. Eş dost akrabalarını gezeceğiz demişler. Son iki üç gün onlardan ayrılmışlar.
Kendilerini aramadıklarını sadece pasaportların hepsi geri gelecek dediklerini vurguladı.
Listeyi hiç karışmadığını, listeyi Almanya’daki hemşerinin yaptığını ifade eden Kaya gidenleri görmediğini vurguladı. 

Belediyenin kasasına bir şey girdimi sorusuna ise Evet bir araç aldılar. Bir Kamyon. 100 bin Tl’lik İkinci el. Bana cazip geldi. Nasıl olsa benim personelim de gidecek. Fakat sektör haline gelmiş dedi. 

https://www.sozcu.com.tr/2021/yazarlar/ismail-saymaz/ikinci-el-kamyon-icin-6376041/

KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum