Mehmet Akif Ersoy Lisesinin yıkım geliri kimin cebine gitti...

İlimizde 24 Ocak tarihinden meydana gelen deprem sonrası evleri ve işyerleri hasar gören bina sahiplerinin yıkım hurda gelirlerinden mahrum bırakıldığı haberlerini Elaziginsesi.com haber sitesi ve SONSÖZ Gazetesinin gündeme getirmiştik. Son olarak Elazığ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Harput Yetiştirme Yurdunun ihalesiz olarak yıkımının verilmesi iddiaları gündeme gelirken, bu konuda bir iddia daha ileri sürüldü. Bu yıl içerisinde yıkım kararı verilen Mehmet Akif Ersoy Lisesinin yıkım işinin de, Harput Yetiştirme Yurdu yöntemi ile yıkıldığı iddia edildi

Mehmet Akif Ersoy Lisesinin yıkım geliri kimin cebine gitti...
03 Eylül 2021 - 16:11 - Güncelleme: 11 Eylül 2021 - 15:56
İlimizde 24 Ocak tarihinden meydana gelen deprem sonrası evleri ve işyerleri hasar gören bina sahiplerinin ve kurumların yıkım hurda gelirlerinden mahrum bırakıldığı haberlerini Elaziginsesi.com haber sitesi ve SONSÖZ Gazetesinde aylar öncesinde gündeme getirmiştik.

Gündeme getirdiğimiz haberlerden sonra vatandaşların haklarını aradıkları görülürken kamu kurumlarının derinden sessiz bir şekilde yandaşa peşkeş çekilmeye devam ettiği görüldü.

Son olarak Elazığ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Harput Yetiştirme Yurdunun sessiz sedasız ihalesiz olarak yıkımının gerçekleştirilmesi iddiaları gündeme bomba gibi düşerken bu konuda bir iddia daha ileri sürüldü.

Bu yıl içerisinde yıkım kararı verilen Mehmet Akif Ersoy Lisesinin yıkım işinin de, Elazığ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Harput Yetiştirme Yurdunun yıkım şekli gibi gerçekleştirildiği iddia edildi. Ve okuldan elde edilen gelirin ne okula aile birliğine nede milli eğitim müdürlüğüne aktarılmadığı ileri sürüldü

Hatırlanacağı üzere Hukukçular ağır hasarlı binaların hurda gelirlerinin hak sahiplerine verilmesi gerektiği yönünde görüşlerini dile getirirken kurumların yıkımlarından da elde edilen gelirlerin kurum muhasebesine gelir kaydedilmesi gerektiğini vurgulamışlardı.
Hukukçuları bu açıklamaları sonrası kurumlar yıkım işlerinde 7269 ve 3603 sayılı kanunda belirtilen şartları uygulamaları beklenirken Mehmet Akif Ersoy Lisesinin yıkım işinin de kanun ve ihale şartlarına uyulmadan gerçekleştiği belirtildi.  

Hukukçular ne demişti;

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Avukat Erhun Karakuş,  elaziginsesi.com haber sitesi ile SONSÖZ gazetesinde yer alan hukukçu arkadaşların yaptığı açıklamaların doğru olduğunu Elazığ Valisinin bu konuda inceleme başlatması gerektiğini belirterek kurumların yıkımlardan elde gelirleri kar olarak görmemelerini böyle yaptıkları takdirde suç işleyeceklerini vurguladı.

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Av. Erhun Karakuş; Elazığspor  kulüp başkanının yaptığı ve ileri sürdüğü iddialar çok ciddi iddialardı. Bu iddiaların bir kere Elazığ’daki en yetkili mülki amir kimdir Elazığ valisidir. Elazığ valisi tarafından bugün özel idare kendisine bağlıdır. Belediye üzerinde aynı şekilde idari vesayet yetkisi vardır. Bu şekilde bakanlık nezdinde bir müfettiş talep ederek bir inceleme yaparak yıkımların gerçekten devlet ihale kanununa ve kentsel dönüşüm kanuna uygun bir şekilde yıkılıp yıkılmadığı noktasına bir inceleme yapılması gerekir.
İkinci bir husus yıkımlardan gerek belediyenin olsun gerek özel idarenin olsun. Elde etmiş olduğu bu gelirleri metre kare bazında gerçekten piyasa rayiç bedeller üzerinden mi verilmiştir. Verilmiş ise bunlar arsa sahiplerine hak sahiplerine dolayısıyla evi yıkılan vatandaşlarımıza nasıl ne şekilde yansıtılacaktır. Bunun bir şekilde açıklanması lazım.” Ancak Karakuş’un bu açıklamalarına karşı Vali Yırık sessiz kaldığı görüldü. Konu ile ilgili açıklama yapmaması manidar karşılanmıştı

 
Av. Fatih Kehya, yıkımlarda idarelerin 7269 ve 6306 sayılı kanun hükümlerini uygulamadığını genel olarak Elazığ’daki vatandaşların binalarını kendilerinin yıkabileceği konusunda bilgi eksikliği nedeniyle binaya ait demir ve diğer değerli enkaz malzemelerinin de gelirlerinden mahrum bırakıldığını belirtmişti.
Elazığ Stratejik Araştırmalar Derneği Başkanı aynı zamanda Kentsel Dönüşüm Uzmanı Avukat Murat Erdoğan, Afet yasası gerek kentsel dönüşüm yasasında kanun önce mülkiyet sahiplerine binanın yıkılması için süre verilmesini, eğer hissedarlar mülkiyet sahipleri riskli binayı yıkmaz ise o zaman o yerin mülki amiri harekete geçer. Bunu yıkaması gerektiğini belirtmişti

Okulun yıkımından elde edilen gelirleri kim aldı?


Hukukçuların yıkımlarda kurumların usulsüz uygulamalar yaptığına yönelik açıklamalarına kulak tıkayan Elazığ Belediyesinin Mehmet Akif Ersoy Lisesinin yıkım işinin Ak Partili bir yandaşa peşkeş çekilmesi iddiası gündeme geldi. Sessiz sedasız yıkılan binanın yıkım konusu yakından takip edilirken hurda gelirlerinin okul aile birliğine mi yoksa yandaşın cebine mi gitti? Sorusunun yanıtı aranmaya başladı 

KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ 
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum