Reklam

Palu ilçesinde Cuma namazı stadyumda kılındı

Elazığ’da yüzlerce ibadethanede olduğu gibi 4 bin yıllık Harput Mahallesi’nde tarihi Eğriminareli Ulu Camii ile Sarehatun Camii’nde de uzun bir aradan sonra cuma namazı heyecanı yaşandı. Ayrıca Elazığ’ın tarihi Palu ilçesinde cuma namazı stadyumda kılındı

Palu ilçesinde Cuma namazı stadyumda kılındı
29 Mayıs 2020 - 14:18 - Güncelleme: 01 Haziran 2020 - 20:04

Elazığ’da yüzlerce ibadethanede olduğu gibi 4 bin yıllık Harput Mahallesi’nde tarihi Eğriminareli Ulu Camii ile Sarehatun Camii’nde de uzun bir aradan sonra cuma namazı heyecanı yaşandı.
Ülke genelinde olduğu gibi Elazığ’da da bugün cuma namazıyla birlikte 676 cami ve ibadethane cemaate açıldı. Kent merkezindeki camilerin yanı sıra 4 bin yıllık geçmişe sahip Harput Mahallesi’nde de tarihi camilerin bahçeleri açıldı. Eğri minaresi ile dikkat çeken ve 1156 yılında Artuklu beylerinden Kara Arslan tarafından yapıldığı bilinen 864 yıllık Ulu Cami ile Akkoyunlu Hükümdarı Hasan Bahadır Han’ın annesi Sarahatun tarafından 1465 yılında mescit olarak yaptırılan, daha sonradan camiye çevrilen Sarahatun Camii’nin bahçesinde de cuma namazı kılındı. İl Müftülüğü yetkilileri tarafından sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde bantlar çekilerek, seccadesi olmayanlara ise tek kullanımlık seccade dağıtıldı.
Öte yandan Elazığ’ın tarihi Palu ilçesinde cuma namazı stadyumda kılındı. Ülke genelinde olduğu gibi Elazığ’da da bugün cuma namazıyla birlikte 676 cami ve ibadethane cemaate açıldı. Kent merkezindeki bir çok camide cuma namazı kılınırken, tarihi geçmişi ile bilinen Palu ilçesi’nde ise futbol karşılaşmalarının oynandığı ilçe stadyumu hazır hale getirildi. Erken saatlerde Palu Stadyumuna gelen vatandaşlar, girişte ellerini dezenfekte etti ardından da polisler tarafından ateşleri ölçülüp belediye personelleri tarafından verilen maskeleri takarak içeri alındı. Sosyal mesafe düzenlemesinin yapıldığı sahada, cuma namazını kılan vatandaşlar dua etti. Öte yandan ilçe merkezinde 7 caminin de bahçesinde cuma namazı kılındığı bildirildi.
Uzun bir aradan sonra ilk defa cuma namazını kılabildiklerini belirten vatandaşlar, tez vakitte Korona virüs salgınından kurtulmak için dua ettiklerini söyledi.

KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeXGDe4LQuRcQ   
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum