Sağlıklı zayıflamanın yöntemi ''PSİKODİYET''

Bilimsel bir diyet programı olan Psikodiyet konusu hakkında açıklamalarda bulunan Uzman Klinik Psikolog Seren Karabulut, bireyin birçok girişimde bulunup farklı yöntemler denemesine rağmen kilo verememesinin psikolojik bir sebepten kaynaklandığını açıkladı.

Sağlıklı zayıflamanın yöntemi ''PSİKODİYET''
25 Nisan 2022 - 14:42 - Güncelleme: 26 Nisan 2022 - 16:07
Psikoloji ile beslenme alışkanlıklarımız arasındaki bağlantıya değinen Uzman Klinik Psikolog Seren Karabulut;’’ Bu konuda öncelik olarak Dünya Sağlık Örgütü, sağlığı; bireyin hasta ya da özel gereksinimli birey olmayışı olarak değil, fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik halinde olması şeklinde açıklıyor. Sağlıklı olabilmenin önemli koşullarından biri yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmektir. Bu bağlamda beslenmeyi;  sağlığımız ve hayat kalitesini yükseltmek amacıyla bilinçli ve kontrollü devam ettirilmesi gereken bir eylem olarak açıklayabiliriz. Bizler bu kontrolü,  metabolik, ruhsal veya çevresel etkenler sebebiyle yitirdiğimizde, bir çok beslenme problemleri ile karşılaşabiliyoruz. Bunların arasında en sık karşılaştığımız durum ise duygusal açlık ve yeme olarak karşımıza çıkabiliyor. Bu durum da beslenme ve psikoloji ilişkisinin önemli ölçüde ilişkili olduğunu bizlere sunabiliyor. Duygusal yeme; olumsuz duygulara karşılık olarak geliştirdiğimiz aşırı yeme eylemi olan  bir davranış bozukluğu olarak açıklanabilir.’’Diye konuştu.
 YEME EYLEMİ FİZİKSEL AÇLIK SONUCU OLUŞAN BİR DURUM DEĞİLDİR
Bireyin gerçekleştirdiği yeme eyleminin fiziksel açlıkla oluşan bir durum olmadığını duygu, düşünce ve davranış süreçlerini de içinde barındırdığını ifade eden Uzman Klinik Psikolog Seren Karabulut;’’ Bireyin gerçekleştirdiği yeme eylemi yalnızca fiziksel  açlık sonucu oluşan bir durum değil; duygu, düşünce ve davranış ilişkisini içeren  bir süreçtir. Yeme isteği süreci, içgüdüsel bir şekilde gelir bu süreci de zihin, hormon, duygu, düşünce, alışkanlık, çevre, doyum gibi bir çok unsur etkiler ve  doyum ya da doyumsuzluk algısı da bilinçaltının etkisiyle şekillenir. Bu bağlantılar göz önünde bulundurulduğunda bir bireyin kilo verememe durumu ya da kontrol edemediği yeme davranışını düzenleyebilmek için multidisipliner bir sistemle çalışmak  ( Hem Psikoloji hem de Diyet alanını barındıran yaklaşımlar ile) ve bütün bir şekilde incelemek gerekir. Bizler de Klinik Psikolog ve Diyetisyen işbirliği ile bu sürecin önce psikolojik yönünden farkındalık kazandırıp süreç içerisinde besin düzenini oluşturabilmek adına iş birliği içerisinde çalışmalar sürdürürüz.’’Açıklamalarında bulundu.
FİZİKSEL YÜKLERİMİZDEN KURTULMAK İÇİN DUYGUSAL YÜKLERİMİZDEN ARINMAK GEREKİR
Birey duygularıyla baş edemediği zaman kendisini yeme davranışlarıyla karşı karşıya bulabiliyor bu konuyla ilgili duygusal yüklerimizden arınmamız gerektiğini vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Seren Karabulut;’’ Birey, yaşamında stres altındayken, sıkılıyor ya da üzülüyorken, terk edilme, yalnızlık, mutsuzluk vb.  duygularıyla baş edemediği duygularla baş başayken kendisini yeme davranışıyla karşı karşıya bulabiliyor, ya da kontrol edemediği  yeme atakları yaşıyorsa duygularını doyurmaya çalışıyor olabilir ve bu sebeple de bedeni bu durumdan etkileniyor diyebiliriz bu durumda da bu programın en önemli amacı ;  “Fiziksel yüklerinizden kurtulmak için önce duygusal yüklerinizden arınmanız gerekir.” Dedi. 

Haber:Aylin Solmaz


KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum