Şehirde evi olan vatandaşa, şehir dışında ev teklif ediliyor

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel, Elazığ CHP İl Başkanlığında düzenlendiği basın toplantısında vatandaşların deprem sonrası yaşadıkları konut mağduriyetleri hakkında serzenişte bulundu.

Şehirde evi olan vatandaşa, şehir dışında ev teklif ediliyor
04 Mart 2021 - 23:11 - Güncelleme: 06 Mart 2021 - 09:42
Cumhuriyet Halk Partisi gurup başkanvekili Özgür Özel Elazığ’a geldi. Elazığ CHP İl Başkalığında  düzenlendiği basın toplantısında Elazığ’ın ve Elazığ halkını sorunlarına değindi.
Elazığ’dan genel yönetime seslenen ve Elazığ Kovancılarda maden ocağında çalışan iki kuzenin asansör kazası sonucunda hayatını kaybetmesiyle sözlerine başlayan Özel; İlimizde 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen deprem ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Şehir merkezinde evi yıkılmış olanlara şehir dışında ev teklif ediliyor  

Özel, halkın dilinden bir kez daha yönetime isyan etti. Özgür Özel; “37’si Elazığ’da, 4 tanesi Malatya’da hayatını kaybeden 41 vatandaşı bir kez daha anarak acılı ailelerine baş sağlığı mesajlarını illeti. Depremde evlerini kaybetmiş olan vatandaşların artık en büyük sorunu haline gelen hak sahipliği belirsizliği ve yeni yapılan konutların konumu konusunun altını çizen Özen; “30 Milletvekilimiz geldiler, ziyaretler yaptılar, etkili bir rapor yazdılar. İl başkanlığımızdan almış olduğumuz raporda sahada temas ettiğimiz Elazığlılar şunu söylüyor. Bir deprem sonrası bir hak sahipliği belirsizliği vardır yani yapılan deprem konutlarında kimin hak sahibi olduğu, hak sahipliğinin görülmediği söyleyen, insanların mağduriyetleri vardır. Şehir merkezinde evi yıkılmış olanlara şehir dışında ev teklif ediliyor. Şehir dışında oturmaya zorlanıyor, bunu kabul etmiyoruz diyorlar. Evlerde eskiye göre yüzde elliye varan metrekare kayıpları var. Bu hak değildir, hakkınızı kimse açıkta kalmayacak derken evin yarısını açıkta bırakan metrekarenin yarısını alan bir anlayışı doğru bulmuyorum diyor” dedi.
 Köylerde yapılan evlerin köy şartlarından bir haber bir şekilde yapıldığını ayrıca Elazığ’da depremden sonra yapılan konutların Elazığ ayağa kalkarken Elazığ’ın işçisinin de, esnafının da dikkate alınmadığını söyledi. CHP Gurup Başkan Vekili Özel; “Elazığlılar Dask ödemelerindeki sıkıntının halen devam ettiğini işaret ediyorlar. Köylerde yapılan evlerin köy şartlarından bir haber yapıldığını kümesin ahırın köyün ihtiyaçlarının kırsal yaşamın gerekliklerinin karşılanmadığını ifade ediyorlar. Hasarlı evlerin yıkımı sırasında komşulara ortak kullanım alanlarına yıkımları yapanların bu konudaki uzmanlıktan ve bu konuda alınması gereken tedbirleri almamasından nasıl zararlar verdiğini nasıl tehditler oluşturabildiğini söylüyorlar. Bu konuda daha özenli gayretlerin yapılması gerektiğini söylüyorlar. Bu Elazığ düştüğü yerden kalkacak ama Elazığ düştüğü yerden kalkarken Cumhurbaşkanı depremden hemen sonra inşaat müjdelerken, bunun yüzde seksen beşini Elazığ dışı iş insanlarına bu inşaatı müjdeliyor. Bu yıkımdan Elazığ ayağa kalkacaksa inşaat sektörüyle çivisini Elazığ’ın nalburundan almayan boyasını Elazığ’ın dışından getiren ve mühendisini işçisini çoğunlukla Elazığ’ın dışından getiren araçlarına koyduğu mazotu bile Elazığ’ın dışından getiren şantiyelerin mütahltlerin olduğu  Elazığ’ın iş insanlarının dışlandığı bir süreç yaşanıyor. Burada bunu da doğru bulmuyoruz. Elazığ ayağa kalkarken mutlaka Elazığ’ın esnafını Elazığ’ın işçisini dikkate alın demiştik. Bunların hiçbir tanesini dikkate almadılar. Esnaftan da buraya gelirken yeri yıkılan esnaflara yer gösterilmediği  ve esnaflık faaliyetine, ticari faaliyetin devam etmesi için devletin kendine sahip çıkmayan bir çok esnafın olduğu söyleniyor, bunu bir kez daha hatırlatıyoruz”  dedi.
Bundan bir ay önce tedbirler alınmaması nedeniyle insan taşınmaması gereken yük taşınması gereken bir vagonun bir parçasının kopmasıyla hayatlarını kaybeden Salih Yıldırım ve Adem Yıldız için Palu ilçesine gideceklerini belirtti


KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum