Toplumun vicdanı rahat etmediğinden devreye girdik

Ak Parti Elazığ Milletvekili ve MKYK üyesi Metin Bulut son günlerde yıkımlarda adrese teslim yıkım ihaleler ve yapılması gerekenleri elaziginsesi.com haber sitesine konuştu. Bulut, yıkımların bundan sonra daha şeffaf yapılması uyarısında bulunduğunu vurgulayarak Ankara’da bir firmanın SSK Hastanesini yıkılması konusundaki girişimi hakkında kesinlik yıkılmayacağını belirtti.

Toplumun vicdanı rahat etmediğinden devreye girdik
18 Eylül 2021 - 11:45 - Güncelleme: 18 Eylül 2021 - 16:51
Ak Parti Elazığ Milletvekili ve MKYK üyesi Metin Bulut son günlerde yıkımlarda adrese teslim yıkım ihaleler ve yapılması gerekenleri elaziginsesi.com haber sitesine konuştu. Bulut, yıkımların bundan sonra daha şeffaf yapılması uyarısında bulunduğunu vurgulayarak Ankara’da bir firmanın SSK Hastanesini yıkılması konusundaki girişimi hakkında kesinlik yıkılmayacağını belirtti. 

Ak Parti Milletvekili Bulut’la yapılan röportajın detayları şöyle;

Yıkımlarda kamuoyu tam tatmin olmadı
Elaziginsesi.com - Son günlerde şaibeli yıkımları iddialar var. Bu konuda düşüncenizi öğrenmek istiyorum.

BULUT- Yıkımların, 2886 sayılı devlet ihale kanunu ile yapılması mümkün değil bunun bir ön hazırlık sistemi oluyor. Ancak yıkımlar aciliyet gerekiyor. Özellikle depremin olduğu dönemlerde çok tehlike arz eden yerler aniden yıkılması gerektiği için bir anlamda hukuki tanımını bilmiyorum ama doğrudan temin dediğiniz davetiyeli dediğiniz şekli ile ihale ettiğimiz işler.
Bugüne yapılan yıkımların hepsi de ihale edilmiştir. İhalesiz yıkılmaması mümkün değil. Ne yapıldıysa kamuoyu bir şekilde rahat etmedi. Kamuoyunun kafasında istifam oluştu. Kamuoyu bu konuda tam tatmin olmadı. Böyle olunca da ben dedim ki, artık kimse töhmet altında kalmasın, kimse bu nasıl oldu, bunun geliri nereye gitti diye bir endişeye kapılmasın.
Şimdi Elazığspor’da bir başkan değişimi oldu. Başkan Kaynak arayışı içerisinde çok da yoğun mücadele ediyor. Aklıma geldi, bir komisyon oluşsun komisyon ihale yapsın. Komisyon dönem dönem ihaleye çıksın. Ey; Elazığ şurada yıkım ihaleleri var. Bunun geliri de Elazığspor’a gidecek. Bundan sonra Ahmet aldı, Mehmet aldı derken aslında gelirin nereye gittiği ile alakalı bir sorgulama. Bu güne kadar bir tane partilim bir tane ihale almamıştır. İddia ile söylerim. Bunun asıl sebebi şudur. Buradan gelen gelir kime gitti. Nasıl gitti. Sorularını bir defa kenara koyalım. Elazığspor kaynak arayışı içerisinde acilen bir paraya ihtiyaç var mı var. O zaman biz de diyelim bunu şeffaf bir şekilde yaptıralım. Gelen gelirde Elazığspor’a gitsin diye bir teklif de bulundum. Valimize daha önceden söylemiştim. Bir kez daha güçlü bir şekilde seslendiriyorum.

Bu teklif 2020 yılında gündemde değildi

Elaziginsesi.com- Bu teklif 2020 yılının haziran ayında gerçekleşseydi? Kaynaklar Elazığspor’un borcu tamamen sıfırlardı. O zaman neden düşünülmedi?

BULUT- O dönem bizim hepimizin yoğunlaştığı şey tamamen binaların yıkılması değil, binaların yapılması ile alakalıydı. O gün bu kadar gündemde değildi. Çok acil yıkılırdı. O dönem bu gözden kaçmış olabilir. Ama bugün geldiğimiz nokta itibariyle yıkımlar neredeyse son aşamaya geldi. Son aşamaya gelince de sadece yıkılmamış olan binalar kamu kurum ve kuruluşların binalarıdır. Sizin de saydığınız yerler. Böyle olduğu için bu gün gündeme geldi. Aslında o gün talep etmiştik. Fakat bu şiddette talep etmemiştik. O gün kamuoyu gündemi bu şiddette işgal etmiyordu. O nedenle bu gün böyle olması konusunda kanaatimi söyledim.

Şaibeli yıkım var mı bilmiyorum. Araştırırız
Elaziginsesi.com- Mehmet Akif Ersoy lisesi konusunda tespit ettiğimiz nokta resmi kurumları yıkılmasında üç kurum yıkımın gerçekleştirilmediği söyledi. Baskil olayın soruşturma süreçleri başlatılacak mı? Şaibeli olan yıkımlar var?.

BULUT- Şaibeli olan yıkımların olup olmaması konusunu bilmiyorum. Detaylı çok bilmiyorum. Mehmet Akif Ersoy lisesinin yıkıldığını biliyorum. Ama kimin nasıl hangi şartlarda nereden nasıl yıktığını sorup neticede milletvekilini iki görevi vardır. Bir tanesi yasama ikincisi denetleme. Denetlemeyi ne üzerinden yapar. Soru üzerinden yapar. Bunu öğrenebiliriz. Baskiller alakalı böyle bir bilgiye sahip değilim.

Bugüne kadar güçlü bir itiraz gelmedi
Elaziginsesi.com- Şeffaf ihale herkesin tercihiydi. Neden geç kalındı. Bu konuda bir tereddüt var?

BULUT- Geç mi kalındı.  Yoksa son dönem de birkaç kamu kurumuyla birlikte mi gündeme getirildi. Onu bilmiyorum. Bu güne kadar çok şiddetle bu tür itirazlar geldiğine ben şahit olmadım. Ama biz bunu hissettiğimiz anda toplumun vicdanını rahat etmediğini düşündüğümüz anda bununla alakalı milletvekili olarak devreye girdik. Toplumun kafasını karıştıracak şey varsa bundan vazgeçmek lazım. Ben bugün bir açıklama daha yaptım. Atatürk lisesi alakalı. Atatürk lisesi simgesel değeri olan bir kurum yerinde yapılması uygundur.

Eski SSK Hastanesi yıkılmayacak
Elaziginsesi.com- Harput eski SSK Hastanesi yıkılacak mı? Çünkü Ankara’dan bir firmanın geldiği ben bu kurumu yıkacağım iddiaları var.  


BULUT- Zannetmiyorum. Eski SSK Hastanesi yıkılmayacak. Bizim orayla alakalı hayallerimiz var. Orayı yine bir farklı bir şekilde sağlık tesisi olarak düşünüyoruz.     


KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ  
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum