"Vali; Acil müfettiş isteyip iddialar soruşturmalıdır"

İlimizde 24 Ocak tarihinden meydana gelen deprem sonrası evleri ve işyerleri hasar gören bina sahiplerinin yıkım hurda gelirlerinden mahrum bırakıldığı haberlerini Elaziginsesi.com haber sitesi ve SONSÖZ Gazetesi gündeme getirmişti. Konu gündem de konuşulmaya devam ederken Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Av. Erhun Karakuş; "Vali, iddiaları hakkında müfettiş istemeyip soruşturulmalıdır" dedi

"Vali; Acil müfettiş isteyip iddialar soruşturmalıdır"
23 Haziran 2021 - 19:22 - Güncelleme: 04 Temmuz 2021 - 14:02
İlimizde 24 Ocak tarihinden meydana gelen deprem sonrası evleri ve işyerleri hasar gören bina sahiplerinin yıkım hurda gelirlerinden mahrum bırakıldığı haberlerini Elaziginsesi.com haber sitesi ve SONSÖZ Gazetesinin gündeme getirmişti. Bu konuda kurumların vatandaşlar lehine yapacakları görevleri 7269 ve 3603 sayılı kanunda belirtilen şartları yerine getirmedikleri ortaya çıkmıştı.
Hukukçular ağır hasarlı binaların hurda gelirlerinin hak sahiplerine verilmesini görüşünü savunurken bu konuda bir açıklamada Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Avukat Erhun Karakuş’tan geldi.
Karakuş, elaziginsesi.com haber sitesi ile SONSÖZ gazetesinde yer alan hukukçu arkadaşların yaptığı açıklamaların doğru olduğunu Elazığ Valisinin bu konuda inceleme başlatması gerektiğini belirterek kurumların yıkımlardan elde gelirleri kar olarak görmemelerini böyle yaptıkları takdirde suç işleyeceklerini vurguladı.


Ciddi iddialar var, Elazığ Valisi konuyu inceletmelidir…
Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Av. Erhun Karakuş konu ile ilgili olarak şöyle konuştu. “Haberlerinizi ve meslektaşlarımızın açıklamalarını takip ettik. Bizimde aslında öteden beri takip ettiğimiz acaba bu yıkımlarla ilgili tahsil edilen bedeller vatandaşa ne şekilde yansıtılacak diye takip ettiğimiz bir husustu. Sizin gün yüzüne çıkarmanız üzerine bizde açıklama yapma gereği duyduk.

Birincisi Elazığspor  kulüp başkanının yaptığı ve ileri sürdüğü iddialar çok ciddi iddialardı. Bu iddiaların bir kere Elazığ’daki en yetkili mülki amir kimdir Elazığ valisidir. Elazığ valisi tarafından bugün özel idare kendisine bağlıdır. Belediye üzerinde aynı şekilde idari vesayet yetkisi vardır. Bu şekilde bakanlık nezdinde bir müfettiş talep ederek bir inceleme yaparak yıkımların gerçekten devlet ihale kanununa ve kentsel dönüşüm kanuna uygun bir şekilde yıkılıp yıkılmadığı noktasına bir inceleme yapılması gerekir.

İkinci bir husus yıkımlardan gerek belediyenin olsun gerek özel idarenin olsun. Elde etmiş olduğu bu gelirleri metre kare bazında gerçekten piyasa rayiç bedeller üzerinden mi verilmiştir. Verilmiş ise bunlar arsa sahiplerine hak sahiplerine dolayısıyla evi yıkılan vatandaşlarımıza nasıl ne şekilde yansıtılacaktır. Bunun bir şekilde açıklanması lazım.

Yayınlarınızdan sonra gündem konuşulmaya başlandı

Yayınlarınızdan sonra bir hafta 10 gündür bu konu konuşulmaya başlandığını ifade eden Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Av. Karakuş. “Bizde duyuyoruz. Hukukçu olduğumuz için siyasi ziyaretlerde de vatandaşımız sokakta gezdiğimizde soruyor. Bu yıkımdan dolayı bizim hakkımız var mı yok mu? diye.  Tabii ki hakları var. Bu haklar vatandaşın esas borçlanma ile yapılırken kıymet belgesinde mi düşülecek böyle bir işlem mi yapılacak. En yetkili ağızdan bu da Elazığ valisidir. Çıkıp kamuoyunun bilgilendirmesi lazımdır. Evet biz sizin evlerinizin yıkım işlerini belediye ve özel idare olarak üstlendik. Yıkım bedelleri de yarın eve borçlandığınız zaman borçlanma bedelinden metre kare bazlı şu fiyat üzerinden düşülecektir şeklinde bir açıklama yapması gereklidir. Böyle bir açıklama olmadığında ve vatandaşa yıkım bedelleri yansıtılmadığı takdirde bunun tahsili ve tazmini açısından hukuki yol açıktır. Kanun maddesi açık bir şekilde hasarlı binanın yıkımından, enkazından elde edilecek gelirler  arsa payı  oranında hak sahiplerine bölüştürülmelidir. Dağıtılmalıdır. Şeklinde bir mevzuat var. Bununla ilgilide vatandaşımızın aklındaki binlerce soru işareti var. Bir de bunu eklemenin bir manası yok. Valimizin insiyatif alarak kulüp başkanının iddialarını müfettiş ataması ile soruşturması gerekir. Açığa çıkarması gerekir. En başta kendisinin boynundaki bir yüktür.

51/C gibi acil yıkılacak acil bina çok azdır. Aksi durum mevzuata aykırılık olur…
Yıkımlarla ilgili iki kurumdan biri olan Özel idare 51/c maddesine göre belediyenin ise hurda karşılığı yıkımlarını yaptırdığı görüldü. Hurdadan elde edilen gelirlerin nereye aktırıldığı konusunda bir değerlendirmede bulunan Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Av. Karakuş; Deprem sonra Elazığ’da sayısını net bilemiyorum. Çok fazla olmadığını iyi biliyorum. Takribi 50 civarında bir binaya acil boşaltım hatta birçoğuna da ilgili idarelerin vermiş olduğu cevabı yazıları okudum. Verilen binanın 51/C kapsamında acil durumdan dolayı yıkılmasında hukuken herhangi bir mevzubahis olacak durum söz konusu değil.
Elazığ da bizde çok iyi biliyoruz ki, binlerce bina yıkıldı. Gerek ağır hasardan gerek orta hasarlı olup vatandaşın yıktırmadığı şeklinde. Şimdi biz ağır hasarlı olup vatandaşın 7-8 ay oturdu. Hatta esnafın dibinde devam ettiği en son günü geldiğinde depremden bir yıl, bir buçuk yıl sonra halen daha yıkımların olduğunu görüyoruz. Acil yıkım kararı olmayan bir binayı siz tutup ta acil yıkım kararı varmış gibi 51/C mevzuatına uygun olarak yıktığınızı zannediyorsanız, yanılırsınız.
Acil yıkım kararı 51/C bağlamında doğrudur. Ama acil yıkım kararı olmayan ağır hasarlı ve hasarlı binaların yıkımında mevzuat açık. Önce hak sahiplerine yazılı bir ihtarda bulunursun. Onlara 60 gün yıkım için süre tanırısınız. 60 gün içerisinde hak sahipleri kendileri bir firma ile anlaşıp bedelini ödemek veya almak artık aralarındaki ticari iştir. O şekilde yıktırırlar. Ve boş arsayı yıkılmış şekilde sizlere bildirirler idare olarak. Ama siz burada 60 günlük ihtarı yapmadığınız gibi kanun diyor ki, 60 günde yıkım gerçekleşmese ikinci bir ihtar daha yapacaksınız. Ondada 30 günlük bir süre tanıyacaksınız. 90 gün içerisinde ağır hasarlı bina sahibi binasını yıktırmazsa siz idari olarak kanun gereği inisiyatif alır, gider bir firma ile anlaşır. Yıktırırsınız. Ama yine bedelini hak sahibine ödersiniz. Burada vatandaşı aradan pasifize ederek aradan çıkararak her bir binada acil yıkım kararı varmış gibi hareket ederek 51/C bağlamında yıkım yapılması vatandaşın hakkına helal getirmiştir. Bunun daha da önüne geçebilmek için en azından vatandaşın menfaatine borçlanmadan düşülecek rakamın bir an önce açıklanması ve vatandaşın aklındaki soru işaretinin giderilmesi gerekir. Aksi durumda yıkımlarda acil yıkım kararı olan bina haricindeki diğer binalarda mevzuata aykırılık söz konusudur.

Belediye hiçbir para almadan bu işi yapmışsa hukuka aykırılık söz konusudur

Belediyenin hurda karşılığı ihale yapması konusunda ise Av. Karakuş;  “Bakın özel idarede burada bura da hurda karşılığı yaptığı görülmektedir.  Ama hurdayı verdiği gibi üzerine bir de bedel almış. Firma yıkımını yapmış demirini almış. Üzerine özel idare rakam almış. Aynı şekilde belediyenin de hanesine girecek bir hak sahiplerine verilmek üzere bedel alması gerekirdi. Belediye hurda karşılığı hiçbir para almadan böyle bir yıkıma eğer imza atmışsa burada açık bir hukuka aykırılık söz konusudur.  

KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeX GDe4LQuRcQ        

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum