Reklam
Reklam

Vali'mizden randevu bekliyorum…

Elazığ merkeze bağlı Aydıncık Köyü akıbeti ne olacak? Aydıncık köyü muhtarı Ali Güler Vali Erkaya Yırık’tan rendavu istediğini hala randevu talebine yanıt alamadıklarını söyledi

Vali'mizden randevu bekliyorum…
26 Ekim 2020 - 12:52 - Güncelleme: 29 Ekim 2020 - 19:39

İlimiz merkeze bağlı Aydıncık köyü sakinleri meralarını kaptırmamak için büyük mücadele veriyor. Hayvancılıkla geçinen köy sakinleri dertlerini Vali Erkaya Yırık’a anlatmak için kabul edilmelerini bekliyor.  Ne olmuştu. Geçtiğimiz günlerde Elazığ İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi toplantısında gündeme gelen Aydıncık Köyü mera arazilerinin yatırıma açılması tartışmalara neden olmuştu. Toplantıda İl Genel Meclis Üyelerine bilgi veren işletme yetkililerine İl Genel Meclis üyelerinin yatırımın köyde olmasının doğru olmadığını işletme yetkililerine Ağın ve Baskil içerisinde yer vererek bu yatırımı Elazığ ekonomisine kazandırma imkanını sağlayacaklarını sözünü vermişlerdi. Konuyla ilgili olarak mera alanının akıbeti belirsizliğini korurken Elazığ’ın sesi web tv ye katılan Aydıncık Köyü Muhtarı Ali Güler,  Vali Yırık’tan rendavu talep etmelerine rağmen henüz cevap alamadıklarını ifade ederek süreçle ilgili gelişmeleri şöyle anlattı.Bu konuyu köylülerimizle görüştük. Köylülerimizin %90’ı bunu istemiyor ve böyle bir şeyi kabul etmiyor. Köyümüzde buna karşılık olarak imza topladık 1 Kasımda ki toplantıda bu görüşmelere itiraz edeceğiz. Bazı görüştüğümüz kurumlarda bunun halkın yararına olduğunu söylüyorlar. Fakat köylü bunu istemiyorsa nasıl halkın yararına olacak diye soruyoruz.

Ayrıca Güler; ‘’Meramız su güzergâhına gitmekte ve bu meramızı aldıklarında köyün bütün meralarını isteyecekler. O zaman da köyde komple hayvancılık bitmiş olacak. Meraların içinde vatandaşların arazileri var bu arazilere giden yollarda kapanmış olacak. Vatandaş burada büyük mağduriyetler yaşayacak hayvancılıkla geçinen insanlar mağdur olacak bir nevi köy komple tel örgünün içinde kalacak’’ dedi.

Meralar mera özelliğini yitirdi diye söylenen sözlere de Güler; ‘’Meralarımız mera özelliğini yitirmedi. Daha önceden hazine arazileri de bu noktada kullanılıyordu. Bu hazine arazileri kiralamaya gidilince meralık kısıtlandı kısıtlanınca ve tercihlerde fazla olunca bu yıl yağışlarda az olunca mera da bu yıl biraz az ot oluştu. Hazine arazilerinin kiralamaya gitmesiyle hayvancılık çöktü. Eğer bu meralarda giderse köyde komple hayvancılık adına bir şey kalmayacak ve vatandaşlar bu konuda mağduriyet yaşayacak. Mahkeme yoluyla yasal haklarımızı son ana kadar arayacağız köy adına avukatlarla da görüştük ve ayrıca Vali Bey ile görüşmek içinde randevu talep ettik fakat ne olumlu ne olumsuz hiçbir cevap alamadık’’ diye belirtti. Şimdi gözler Vali Erkaya Yırık’ta. Köy muhtarı Ali Güleri dinleyecek mi yoksa köylülerin meraları birilerine istihdam adı altında peşkeş mi çekilecek.  
KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN...

https://www.youtube.com/channel/UCBp7IrFjc8aeXGDe4LQuRcQ
 

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum